*

şükela:  tümü | bugün
  • hungaroloji anabilim dalı 09 ocak 1936 tarihinde atatürk'ün emriyle kurulmuştur. hungaroloji kürsüsü, dil ve tarih-coğrafya fakültesi'nin kuruluşuyla birlikte açılan ilk 13 kürsü arasında yer alır. kürsünün başına, yine atatürk'ün isteğiyle kürsü kurucusu ve hocası olarak ünlü macar türkolog ve kütüphanecisi prof. dr. lászló rásonyi getirilir.

    hungaroloji anabilim dalı'nın esas amacı türk-macar ortak geçmişini araştırmak, macar dilini, kültürünü, edebiyatını türkiye'de tanıtmaktır. hungaroloji anabilim dalı'nda beş öğretim üyesi ve bir yabancı uzman görev yapmaktadır. hungaroloji anabilim dalı'nda lisans programına ek olarak lisansüstü program da yürütülmektedir.

    hungaroloji anabilim dalı türkiye ve macaristan arasındaki dostluğun geliştirilmesindeki gayretleri nedeniyle iki kez (1992 ve 2001 yıllarında) macaristan cumhuriyeti tarafından onur beratı ile ödüllendirilmiştir.

    ana bilim dalı başkanı prof. dr. hicran yusufoğlu'dur. diğer öğretim üyeleri prof. dr. naciye güngörmüş, arş. gör. dr. ismail doğan, arş gör. dr. erdal çoban, arş. gör.yasemin altaylı, uzman valéria óvári'dir.

    (bkz: http://tr.wikipedia.org/wiki/hungaroloji)
  • ana bilim dalı başkanı artık prof. dr. naciye güngörmüş'dür.