şükela:  tümü | bugün
  • piyanoyu harika çalan inşaat işçisidir. dahası piyanonun yakıştığı ellere sahiptir. * *

valla adam iyi çalıyor kabul edin. 3 sene emek verip yine bu abi gibi yapamadım. beğenmeyenlerin %98,6'sı bu kadar bile çalamaz.
  • azeriler için olağan durum. yurdumda pek bilinmez ama azerybaycan'dan yetişen ünlü piyanistler vardır. çünkü azerbaycan'da piyano yeni kurulan bir evde çeyizle giden eşyalardan biridir. havlu takımı, çeyiz bohçası diye dolanan teyzelere selam olsun.
  • rusların etkisiyle, klasik batı müziği azerbaycan toplum yaşantısına yerleşmiş olduğundan şaşırmadığım kişi.
    piyano öğrenmek orada bizde olduğu gibi genelde orta ve üst sınıflara özgü bir şey değil.
    90'lı yıllarda türkiye'ye azerbaycan'dan çok sayıda birinci sınıf müzik öğretmeni gelmişti. örneğin (bkz: fidan kasımova).
    benim bir solfej öğretmenim vardı azerbaycan türkü. "çocuklar siz hiç eğlenmesini bilmiyorsunuz. bizde her evde bir enstrüman çalan vardır. geceleri toplanır, çalar eğleniriz." derdi.
    adamın piyano çalıp inşaat işçisi olması da çok yadırganacak bir şey değil. iyi çalmıyor. biraz çalabiliyor.
    öte yandan dünya kimsenin tanımadığı yetenekli müzisyenlerle dolu. benim konservatuar mezunu arkadaşlarımın hiçbiri -maddi açıdan- bir halt olamadı. içlerinde inanılmaz yetenekli olanlar vardı ki onları artık dinleme imkanı bulamadığıma üzülüyorum. ama insan müziği kendisi için yapıyor. illa müzikten para kazanmak gerekmez zevk almak için.
  • sscb'nin nimetlerinden olan muzik okullarinda egitim gormustur. eski sscb ulkelerinde hala bu okullar parasiza yakin bir aylik ucretle egitim vermekteler. yari zamanli, muzik okullarina parasiz, hic bir yetenek sinavina tabi tutulmadan girip egitim gormek mumkun. o yuzden bir suru cocuk, muzik, dans, el sanatlari alanlarinda bu okullarda egitim gorebiliyor. ve biz de agzi acik bakiyoruz, "aaa piyano calan isci" aslinda onun dogrusu muzsyen insaatcidir kimi zaman. rusya'da ve ukrayna'da cok iyi muzisyenlerin para kazanmak icin insaat isciligi yaptigini biliyorum.
  • bana sadece bir tek şeyi göstermiş işçidir.
    ben konservatuvar sınavına girmiştim 12-13 yaşlarımda, orda hali hazırda annesi babası müzisyen ailenin çocukları da vardı, boş dersliklerdeki piyanolardan müzik sesi geliyordu, içeri girdiğimde yaştaş erkek/kızların benim tv kumandasını kullanmam kadar doğal şekilde pedallara basa basa çaldıkları piyanoyu görünce adeta büyülenmiş gibi izlemiştim onları.

"onların bu kadar kolayca yaptıkları şey, bende neden bu kadar uzak ve delicesine hayranlık uyandırıyor" bir türlü anlamamıştım.

şimdi bu işçi arkadaşa bakınca hepiniz benimle yer değiştirdiniz.
    işte yazmanın kolay uygulamanın zor olduğu yerdeyiz.
    eğitim şart amuğakoduklarım.

(bkz: entry'nin sonuna doğru avamlaşmak)
    (bkz: oldu mu sana inci)
  • (bkz: soviet effect)
  • azerbeycan'da tıp okuyan bir arkadaşım her evde bir piyano var diyerek heyecanla anlatmıştı bu durumu. bu durumu kanıtlayan bir arkadaş. tabi dikkat çekmek için yaratılmış bir senaryo da olabilir.
  • bu işçi kardeşimizin videosu yine popüler oldu bu aralar; geçen bir gazetede de röportajını gördüm; şimdi do re mi müziğin sahibi piyano gönderecekmiş arkadaşa; ama okuduğum röportaja göre ilk popüler olduğunda da türkiye'den piyano gönderilmiş kendisine vergisini ödeyemediği için gümrükten alamamış; madem yine gönderiliyor vergi işini hatırlatsalar :/
  • azerbaycan'da rus müziğinin etkileri. ruslar terk etti. onlardan ayrılan devletler herneyse.
    ciddi çok iyi. biz de diye düşünmedim değil.