şükela:  tümü | bugün
  • siseye kolonya doldurmak icap ettiginde daima o delige sigacak kadar kucuk boyu aranan alet..
  • (bkz: koni) biçimindeki araç....
  • genellikle plastikten yapıldığı için zeytinyağını küçük bir şişeye aktarmakta kullanılınca yıkaması çok zor olan,deli taklidi yapmaya kalkışınca kafaya takılması şart olan alet.
  • bir zamanlar sozluk yazari olmaya aday, cok sevgili bir insanin caylakkenki kullanici adi (idi).
    (bkz: muarrem)
  • huni hem başınızı soğuktan ve ceryandan korur, hem de ısırgan, akbaba, çıyan, gibi yabani hayvanlardan. ama bunların hepsi bir yana, sonbaharda başınızdaki huninin deliğine teğet geçen rüzgarın ahenkli nağmelerine kulak kabartırsanız "vuu vuu" eden sadalar sizi alıp geçmiş zamanlara götürür, hülyalara daldırır.
  • ikide bir -malesef- çaylak olan arkadaş. bu beni üzüyor.

ayrıca kendisine ulaşmam lazım.

nick altını takip ediyorsa, mail bekliyorum. hadi arkadaş.

edit: mail geldi. teşekkürler.
  • deliliğe delalettir. lakin tüm dünyada da öyle mi kabul görmektedir? neden huni deliliğin, çıldırmışlığın aracı olarak karikatürlerde, kültürlerde yer bulur kendisine? mizahi tarihi nedir? soruları kurcaladı biraz kafamı ben de etrafa bakınayım dedim.

hieronymus bosch'un allegory of gluttony and lust adlı eserinde yani bir ortaçağ tasvirinde insanın karşısına çıkası.
    http://en.wikipedia.org/…_011_reconstruction_01.jpg

ayrıca the wonderful wizard of oz için w.w. denslow tarafından tin woodman için yapılan illüstrasyonlarda da vuku buluyor, l. frank baum'un hikayede özellikle vurgulamamasına rağmen.
    http://en.wikipedia.org/wiki/file:tin_woodman.png

lakin sorularım daha fazlasını bulamadığım için cevapsız kaldı.

6 yıl sonra gelen edit:

biraz daha rastgele okumalardan sonra şimdilik ilk ilişki 1494'te hieronymus bosch'un (cutting the stone isimli eserinde gibi görünüyor. resimde bosch kafasında huni olan bir doktoru (muhtemelen doktoru şarlatan olarak ifade etmek için; çünkü, huni o yılların ''laboratuvarlarında'' damıtma için oldukça sık kullanılan bir araç, şarlatan doktor hastanın derdine çare olmak için bilmediği ve anlamadığı bir hastalığı gerçeklikten oldukça uzak bir biçimde tedavi etmeye girişiyor ve bunu ifade etmek için muhtemelen doktorun henüz huniyi nasıl kullanacağını bilmediğini göstermek için ters bir şekilde kafasına geçiriveriyor ve 15. yüzyılın üniversite mezunu akademisyenini yerden yere vuruyor aslında bosch, tıpkı michel foucault'nun madness and civilization'da yaptığı gibi) bir hastanın kafasındaki delilik taşını (stone of madness) trepanasyon ile çıkartırken ve bu sırada yanında onu izleyen kadının kafasında dengede duran bir kitapla görüyoruz. flemenk geleneklerinde amulet (muska benzeri, doğaüstü güçlere sahip olduğu inanılan büyülü sözlerin yazılı olduğu kolye) takmak oldukça yaygındı, kadının doğaüstü güçlere sahip olduğu düşünülen sözlerin yazılı olduğu bu kitabı kadının kafasında tutması ile ayrıca da bir nüans yapıyor bosch. tablo madrid'de del prado müzesinde sergileniyormuş. resimdeki yazı ise şu:

meester snyt die keye ras
    myne name ıs lubbert das

master, quickly cut away the stone
    my name is lubbert das

usta taşı hızlıca kesip çıkar
    benim adım lubbert das

lubbert das ise dutch kültüründe mizahi bir karakter. bakalım şimdilik bu kadar belki ilerleyen yıllarda yeni bişeler bulurum.
  • deliliğin bayrağıdır.
  • geniş bir kaptan dar bir kaba bir şeyler akıtabileceğiniz tek mutfak aletidir. hunililerse bundan yararlanmasını iyi bilenlerdir. dökerler de dökerler, acımazlar.

ne güzel simge değil mi? bence de öyle.