• 101 dakikalık, 2016 yapımı film.

7 / 10.

zevkli ve gerçekten "farklı, ilginç" bir macera filmi olan hunt for the wilderpeople, ülkesi için tüm zamanların en çok izlenen yerli yapımı olarak da yeni zelanda sinemasında unutulmaz bir yer edinmişti.

taika waititi hem yönetimde hem de senaryolaştırma da kendi stilini öne çıkararak orjinal bir tad yakalamış. oyunculuklarda da 3 altın küre adaylığı bulunan sam neill ve 2002 doğumlu dombili dostumuz julian dennison başrolleri omuzlarken özellikle yan rollerde yer alan yerel oyuncular da pek bir "şenlikli" cast seçimleri olarak zevkle izleniyor.

farklı bir coğrafyadan denenmesi haz verebilecek, maceralı bir seçim.

her eve imdb
  • hayata güzel gözlerle bakan, içi güzel insanları çok tatlı güldürebilecek, sanki bizim yaşadığımız dünyanın uzağında bir film.

o güzel insanlara devlet neden rahat vermez ki bir türlü?
  • çok güzel, eğlenceli bir film. hatta önüne gelen herkes de izlese değerinden bir şey kaybetmeyecek film.
  • fazladan 2 biletimin olduğu filmdir.

tarih: 15 ekim cumartesi
    saat: 13:30
    yer: nişantaşı city's

festivalsever ekşici dostlar yeşillendirsin.
  • bayadır bekliyorum bunu, ciddi ciddi beklediğime fazlasıyla değdi. taika waititi yine naifliğini konuşturmuş. ama özellikle belirtmem gerekiyor ki, senaryosu taika'nın diğer filmlerinden çok daha derli toplu ve iyi.

düzeltme: what we do in the shadows'un yazımı süper olsa da, mockumentary olduğu için onu saymıyorum.
  • yetiştirme yurdunun heretik bellenen minik veleti koruyucu ailenin yanına verilir.
    ailenin bakım için şartları değişince yurt çocuğu geri almak ister. olaylar başlar.
    kurumların, sistemin, ailenin, tuvalet kağıtlarının eleştirisi. biraz üzülmeceli biraz gülmeceli, içi çıtır dışı kıtır şeker gibi film. sadece doğa manzarası ve kamp hayatı için bile izlenir. beğendim sevdim öptüm kokladım, o halde yazayım. başkaları da izlesin.

--- spoiler ---

yataktaki sıcak su torbası gözlerimi doldurdu.

minik velet'in çatışma sahnesinde oldukça yükseldi film. sam'in tabiriyle 'devlet' şiddet aygıtlarıyla 'vahşi doğa insanlarının' karşısındaydı. direnişte ilk pes edeninse daha önce ağzı yanan 'amca' (mapus yatmış çıkmış) oluşu ilgimi çekti.

belly yenge'nin tavşanların tüylerini yolduğu domuzu bıçakladığı sahneler daha sonrasında eğer domuzla köpeğin karşı karşıya geldiği sahneleri de izlemeseydik dehşete düşürürdü beni. film kendi anlattığı şeyle çelişirdi. fakat burada insanın doğa üzerine tahakküm kurma çabasından ziyade insan-doğa işbirliğini görüyoruz. ormandasın, üşüyorsun ateş yakıyorsun acıkıyorsun avlanıyorsun hepsi bu. dahasını istemek yok. iyi. belly yenge'ye keşke daha çok yer verilseymiş, atlarla ilgili 'binilmesi gerekmiyor' demesi de 'vahşi doğa insanlarına' işaret ediyordu. bazı insanlar öyle, evet. yılkı atları gibi.

soyu tükendi sanılan o kuşun fotoğrafını çekebileceklerine inanıyorum. soyu tükendi sanılan insanların filmleri çekiliyor çünkü.
    umut var.

--- spoiler ---
  • ricky bakerın doğum günü şarkısı ve yüzüklerin efendisi göndermeleri ile kırıp geçmiş olan yeni zelanda yapımı komedi-dram-aksiyon filmi. filmekimi kapsamımda rexx sinemasında izlemek filmi olduğundan 2-3 gömlek daha başarılı göstermiş olabilir, bilemeyeceğim sayın sözlük.
  • bu kadar sıcak karakterlere sahip yegane filmlerden birisi.
    yönetmen kendisine torpil geçmiş olacak ki, pederi oynadığı sahnede yarılmamak elde değil.

tek canımı sıkan çeptır çeptır anlatımı seçmesidir. filmden soyutlayan, dünyasından uzaklaştıran bir ayrıntı. gereksizdi.

serzeniş editi: salonda 3 bilemedin 5 kişi olmamıza rağmen önüme oturan kaya kafalıyı tebrik ediyorum. uğraşla ve özenle seçebildiğim salon göbeğindeki koltuk keyfini piç etti.
  • sade ve basitlikle de ne kadar güzel film yapilabilinecegini göstermiştir yönetmen abimiz. ara ara kahkaha attığım yerler de oldu. kesinlikle izleyin.

(bkz: ızledim feel good oldum)
  • çok kötü bir senaryo, arada saçma sapanlıklar..

gel gelelim mükemmel bir film.

bir erkek çocuğunuz varsa ve ondan uzakta iseniz ağlatabilir.
hesabın var mı? giriş yap