şükela:  tümü | bugün
 • insani huzunlendiren, duygu yogunluguna ugratan sarki
 • bu kadar efektlerle, gitarlarla, davullar baslarla dolu olup, böylesine ulvi böylesine yalın süren bir nakarat var mı? happy songs for happy people bununla şahane başlayıp, şahane gidiyor.
 • kanaatimce de şarkının en can alıcı noktalarından biri olan nakarat melodisini (ki nakaratta geçiyor bu melodi, evet) siamese twins'in bilinen melodisi ile karşılaştırıp aralarında az bir değişiklik olarak malum melodideki nota* ve vuruş* belki de şarkılar arasındaki akor farkından bahsetmek, rahatlıkla farkedilebilecek ama aynı rahatlıkla tesadüfe bağlanabilecek bir benzerliği olduğundan daha belirgin niteleyip sahiplerini "o kadar bariz ki heralde herkes farkında" düşüncesiyle yola çıkarıp açıklama yapmamalarına şaşmak, böylesineaçık bir durumdan söz etmemelerini asla ve asla belki de böyle bir durumun zaten varolmadığına bağlamamak, bu nakarat melodisinin de dahil olduğu multi-melodili, bütün halinde dinlendiğinde uzun bir prodüksyon aşamasından geçtiği ve büyük bir emek harcandığı belli olan, şu güzelim şarkıyı böylesi bir kararlılıkla, herhangi bir "bireysel düşünce belirteci" kullanmayıp ve belki de "noter belirteci" kullanarak başka bir şarkıya yönlendirmek bir miktar kötü niyetlilik, kendi adlarına düzenledikleri gezici festivalde ana sahnede yer verdikleri bir grubun kendi şarkılarından arak yapmış oldukları yolunda hiçbir açıklama, ima ortaya koymamak da telif hakkı sahibinin saflığı olsa gerek.
  bu yaklaşımla tüm evrene yayılmış parçalardan her birinin bir kısmını alıp birkaç az değişikliği göz ardı ettikten sonra bir başka şarknının içinde daha çok veya az yer tutan, abisiyle aynı anlama gelmeyen, aynı şeyi ifade etmeyen bir melodisiyle bağdaştırarak, tüm şarkılar arası bir akarabalık zinciri yardımıyla hepsini daha değersiz kılıp, daha sonra da bu akımın peygamberleri olarak tekrar ne yazık ki benim farklı, iki şarkı diyebildiğim mevzu bahis şarkıları seçerek gözlemci niteliklerimizin altını bir değil iki kere çizebiliriz.
 • alinti olsaydi adi alinti olacak bir nakarata sahip, "ne guzel lan, muzik kulagim var" diyebilen insanlarin, baska bir baslikta* incelenen iyi bir dostumuzla, daha onlarca sarki ciftiyle ornegi gosterebilecek turden, (belki de kisinin müzik zevkindeki tutarliliga delalet ettigiden) mutlu edici bir benzerlik ihtiva eden, bir sarki, bir single, bir album yaratmak nediri deneyimle veya tasavvur ederek bilen bir insanin ayni birikimle boyle bir islem bunyesinde yapilacak bir alintinin duyurulmasinin, sanatcinin nezlinde en az bestesinin duyurulmasi kadar onemli geldigini bilen insanlari, mogwai aksini iddia edene kadar, "bu boyledir"cilikten ziyade masum benzerliklere veya "alinti"kadar ithamkar olmayan makul "saygi duruslari"na olan inanca iten, her tekrar dinlenisinde aksi durumlar uzerine ayar verme hirsi asilamaktansa, ne yazik ki mogwai'nin bir mesaj fasilitesi olmamasindan dolayi, hakkinda bu platform üzerinden acik bir ifade ile verilen ayara karsi duyulan uzuntuyu yine bu platform üzerinde belirtmeden edememe hissi yaratan, nadide eser.
 • huzura dokunma çabası..
 • usulca bir fade in'le hem sarkiya, hem albume, hem de ruhunuzun dibine giren saheser...
 • vakti zamaninda bir kismi, eski* bir sozluk kullancisi tarafindan the cure'un siamese twins sarkisina benzetilmis muazzam eser. kendisi bu benzerligi adi konmamis bariz bir alinti olarak nitelendirmis bu yuzden ilgili baslik altinda buna dair tezlere ve karsi tezlere on ayak olmustu (ki su an itibariyle goruldugu gibi ne yazik ki sadece karsi tezler geride kalmistir). ve en nihayetinde (ki bu entry'nin ana mesajidir) bu arkadasimiz merakini gidermek uzere en guvenilir ve akilci yolu tercih edip bu ve bir sigur ros gondermesiyle ilgili suphesini mogwai.co.uk'e acmisti. mogwai'in siamese twins alintisi ve baska bir sarkida sigur ros gondermesi olup olmadigina dair soruya cevabi ise yanilmiyorsam:

  -god, no. (tanrim, hayir.)

  olmustu. bu eski yazarin gosterdigi basarili gazetecilik orneginin sozluk tarihinden silinip gidisini ise sozlugun bilgi zenginligi acisindan bir kayip olarak gordugumden (ki muzik konusunda fikir sahibiydi, kulliyen yazik olmus aslinda) bu anektodu eklemek istedim. (bkz: seytan tirnagi)
 • kendisi kadar mükemmel bir de klibe sahip olan mogwai eseri..
  http://www.youtube.com/watch?v=qalo5qugh8a
 • bir mogwai mucizesi. ayrıca şarkıyı ilk dinledikten sonra, bünyede bıraktığı etkiyi anlatma konusunda daha iyi bir video çekilemezdi. önce şarkıyı dinleyin, ama mutlaka klibini de görün derim.
 • yeryüzündeki en karizmatik şarkı.

  anlamını ise bilmiyorum.