şükela:  tümü | bugün
  • bir ideolojiye sapkin bir sekilde bagli olma zorunlulugunun, gunluk yasama dair ne gibi sonuclari olabilecegini, bir ailenin öyküsü üzerinden cok guzel anlatan zhang yimou filmi. "aile" kavraminin, uzak dogu kültüründe ne kadar yüce oldugunu da tekrar tekrar gözümüze sokuyor.
  • çocuğu sahibi olup da bu filmde ağlamayan insan değildir.

(bkz: gong li)
    (bkz: yimou zhang)
  • arka planında, toprak sahiplerinin egemenliğindeki bir ülkeden devrime ve sonrasına uzanan uzun soluklu bir maceranın akıp gittiği eşsiz bir film. görünürde olan sıradan bir aile ve onların mütevazi yaşayışları olsa da keskin politik değişimlerin en sıradan yaşamları bile ne kadar kökten değiştirebildiğini göstermeyi başarmış zhang yimou. çin halkının bugün neden mücadeleden "görece" uzak olduğunu kavrayabilmek için ise bu dönüşümleri de ilk elde akla getirmek gerekiyor.
  • zhang yimou'nun 1994 yılı yapımı filmi. zhang bu yapımı için şöyle demiştir :

"amacım sıradan bir çin ailesinin yaşamını yansıtmaktı. bu insanların yaşamlarında çok boyutlu planları yok, elinde olanlarla yetinmeyi biliyorlar. birçok insan filmdeki karakterlerle kendi yaşamları arasında paralellikler kurdu."
  • zhang yimou'nun, politbüro'nun sevdiği bir adam olmadan evvel çektiği bağımsız filmlerden.

faydalı bir link: http://cinsinemasi.wordpress.com/…12/04/08/yasamak/
  • 1995'te 'ingilizce olmayan dilde en iyi film' kategorisinde bafta'yı belle epoque ile paylaştı.

14. uluslararası istanbul film festivali'nde 'yaşamak' adıyla gösterilmişti.
  • yönetmen zhang yimou’un bu filmi -40 ila 70 arası- daha '40'lı yıllarda yoksullaşmış ve “sıradan”laşmış bir ailenin üç kuşağının, iç savaşta, kıta çin’inde komünizmin hakimiyeti ve sosyalist dönüşümü uygulamalarıyla, kültür devrimi ve sonrasında, dönem yönetimlerinin "anlayışları" ve yaptırımlarıyla karşı karşıya kaldıkları ve bu dönemlerde değişen hayatları bağlamında, esas olarak, bu köylü devrimine yönelik eleştirisidir.

film, mo yan’ın türkçeye çevrilmiş romanlarından ikisinde , * * anlattıklarının kısa bir özeti gibidir.

not: ailenin ikinci kuşağının –kültür devrimi döneminde- evlilikleri sırasındaki düğün resimlerinde göğüsleri hizasında tuttukları başkan mao’nun kızıl kitap'ının pekin baskısının bir adet türkçe örneğini ben de -hala- muhafaza etmekteyim!
  • yu hua'nın okuduğum ilk ve bu zamana kadar neden okumadım diye hayıflandığım kitabı. kitaba tam puan veriyorum.

kitabın, kapaklarıyla gönlümü fetheden jaguar kitap tarafından çıkarılmış kapağı şöyle. mükemmel. kitap yaklaşık 200 sayfa civarında, bir oturuşta okunabilecek bir kitap.

gençliğinde para içinde yüzerken, serseriliği yüzünden ailenin tüm parasını kaybeden bir adamın hikayesini dinliyoruz. hikayesindeki karakterler adamın dört kuşak ailesindeki bireylerden oluşuyor. kitabın ortalarında başlayan kuzu hikayesinden itibaren kitap bitene kadar baya bir ağladım. kitaba bayılmama rağmen, yeter kitap bitsin daha fazla üzülmek istemiyorum bile dedim. kitap beni çok etkiledi. filmini ise izlemeyi asla düşünmüyorum.