şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kısaltması hüda-par olan parti. türkçe allah'ın partisi manasına gelen hizbullah'ın yine aynı anlama gelsin diye uydurduğu bir parti ismi. hepar bile daha az komik lan.
 • parti bayraklarındakilogolarında domuz bağı kullanmaları evladır.
 • pkk sempatizanlarının eteklerini tutuşturan parti.
  tüm rakiplerini bir bir ortadan kaldıran pkk, meydan bana kaldı diye sevinirken kaya gibi bir rakip ile karşılaştı.
  derin devletin yeni hamlesi imiş; pkk'yı da mit kurdu zaten...

  elde silah kürtleri sindirmek kolaydı.
  sanırım şimdi biraz sıkacak. hem de baya sıkacak...

  ne demişler; çavane başe...
 • """... hayvan almak için köye gi­rer girmez, daha ne olduğunu anlamadan üstüme atlayıp beni dövmeye başladılar. gözlerim kapatıldı... yeraltına, her tarafı toprak olan sığınağa indirildim. 30 kadar insan vardı bu sığı­nakta... hepimiz zincire vurul­muştuk. altı aydan bu yana sı­ğınakta zinciri vurulmuş bekle­yen insanlarla konuştum. tuva­let ihtiyacımızı da, zincire vurul­duğumuz yerlerde karşılıyor­duk...

  ... her tarafa pislik içindey­di... fareler nemli elbiselerimiz­le bedenimizin çeşitli yerlerini kemiriyordu. üç ay boyunca günde bir kez verilen yarım so­mun ekmekle yaşayabiliyorduk. sorgulan ahret sorusu gibiydi.

  sorduklarını bir türlü anlamıyordum. eziyet ve işkenceye dayanamayıp ölenleri olduğu yerde öylece bırakıyorlardı!.. sonunda jandarma gelip bizi kurtardı!.."

  diyarbakır dgm başsavcılı­ğı kayıtlarındaki bu ifadeler ke­mal bahtiyar adlı inşaat işçisine ait... 15 yıl kadar önce istan­bul'da inşaatlarda çalışırken di­yarbakır'ın silvan ilçesi yolçatı köyüne giden bahtiyar, hizbullahçılar tarafından kaçırılmış ve kabus dolu günler yaşamış!..

  peki, bu dehşet verici ifade­leri niçin mi anımsattım?.. bah­tiyar gibi yüzlerce kişiyi yer altı sığınaklarında sorgulamakla suçlanan bir dönemin hizbullah'ı parti kuruyormuş!..

  kemal bahtiyarın kaçırıldığı dö­nemlerde hizbullah'ın adı bile ür­kütüyordu güneydoğuyu... çün­kü nerede faili meçhul varsa ora­da hizbullah konuşuluyordu...

  oysa türkiye bu örgütü, 17 ocak 2002?de istanbul'da dü­zenlenen bir operasyonla tanı­dı... örgüt lideri hüseyin velioğlu'nun öldürülmesinin ardın­dan hizbullah dehşeti; mezar evler, kameralar önüne dizilen insan iskeletleri ve kan dondu­ran sorgu kasetleriyle ortaya çık­mıştı...

  bir dönem güneydoğu'da pkk ile girdiği çatışmada en az 400 kişinin ölümünden de so­rumlu tutulan örgüt, 12 yıl ön­ceki operasyonda önemli ölçüde çökertildi...

  hizbullah 2003 yılından iti­baren ise demekler aracılığıyla sivilleşmeye çalıştı... işte o tarih­ten bu yana örgütün partileşme­ye çalışacağını defalarca yazmış, televizyon programlarında da di­le getirmiştim...

  hizbullah sonunda parti kur­mak için harekete geçmiş!.. bu ay içinde başvuru yapacaklarmış... adam kaçırmak, işkence yapmak, öldürmek, sokaklarda terör estirmektense siyasal kul­varda mücadele etmek herhalde daha doğrusu olsa gerek?..

  hizbullahçılar partilerinin adını bile belirlemiş... "hür da­va partisi" nin kısaltılmışı olan (huda par) da zaten örgütün adını anımsatıyor: "allah'ın par­tisi!"

  kendilerini "islami hareket" diye niteleyen "kasımpaşa hizbullah'ını saymıyorum bile!.. 12 yıl öncesine kadar ilim, menzil, tevhid, vahdet, selam, kudüs ordusu ve vasat gibi çok sayıda fraksiyona da bölünen hizbul­lahçılar, şeriat yanlısı radikal dinci gruplan tek çatı altında na­sıl toplayacaklar bilemiyorum!..

  ancak asıl sorun bunlar de­ğil... üst düzey yöneticileri akp iktidarınca salıverilen hizbullah­çılar, mezar evler ve faili meçhul cinayetlerin örgüt üzerinde ya­rattığı kanlı imajı nasıl temizle­yecekler acaba?..

  herhalde on binlerce insa­nın ölümünden sorumlu olan "pkk'lılar nasıl siyaset yapıyor­sa biz de öyle yaparız" diye dü­şünüyorlar! .. mehmet faraç http://www.bakiselamlar.com/…ci-bir-ikence-hikayesi
 • tc'mizin pkk karşısındaki durumu bu kadar zavallıca olmamalı, hakkında yapacağım yorum budur bu partinin.
 • hizbullah'ın kuracağı parti. kurucular kurulu adına dilekçeyi veren avukat mehmet hüseyin yılmaz şöyle demiştir;
  "genel merkezimizi ankara’ya taşıdık. davamız, hürriyettir, adalettir, hakkaniyettir, zulmün sona ermesidir, barıştır, huzurdur, insanların kaynaşmasıdır, kardeşliktir. bu gayemizle allah’ın huzuruna varmak istiyoruz. adalet ve hakkaniyet üzerine bir dünya özlemindeki herkesi hüda par’a davet ediyoruz. elit olmayan herkese kapımız açık".

  yani şeriatla işleri yokmuş. domuz bağı da neymiş? tabi yersen. hatta gömlek bile değiştirmiş olabilirler. birileri gibi. ülkeyi ne hale getirdiler azizim.
 • yağmurdan kaçarken doluya tutulmamak için insanların yine akp'ye oy vermesine yol açacak, sanal öcü yaratmak üzere kuruldugunu sandıgım partidir. bakın akp gelmezse bunlar gelir, diyerek yine oy patlaması planlanıyor bence bu parti kullanılarak. demedi demeyin. yalcın kücük yazınca vay anasını diyip ben yazınca komplo demeyin.
 • mustazaf-der'in akp ile varolduğunu düşünenlerin akp kurdurdu diye ortalıkta dolaştıkları bir duruma neden olmuştur. tek zaafları zamanında derin devletle pkk ile mücadele ayağına işbirliğine girmiş olmaları. doğuda yaşayıp da hayatta kalmak için derin devletle kolkola girmeyen kim vardı ki zaten.