1. beyoglu nuru ziya sok. 25 numarada istanbul merkezi, sakarya civarlarinda biyerde de ankara merkezi bulunan, mason teskilatinin dernekler masasinda gecen adi.
  2. -merhaba, burası hür ve kabul edilmemiş masonlar orta boy locası mı?
    -yok azizim. siz bakın şu ilerideki küçük locayı görüyor musunuz? hah işte o bağımlı ama kabul edilmiş masonlar küçük locası, nitekim kapısında da yazar. onu geçin, yüz metre ilerleyin...
  3. bir kaynaga gore bu masonluk teskilati eski zamanlarda duvar ustalari tarafindan kurulmus. zaten mason da duvar ustasi demek. bunlar hur masonlar olmuslar. derneklerini surdurup aralarina duvar ustasi olmayan kimseyi almamislar. ama daha sonralari, baska meslekten insanlari da derneklerine kabul etmisler. bunlarda kabul edilmis masonlar olmuslar. ikisi birlikte hur ve kabul edilmis masonlar olmuslar. ama su zamanda gercek duvar ustalari (bkz: amele) pek de masonik teskilata kabul edilmediklerinden, isi galiba sadece kabul edilmis olanlar surduruyor.
  4. anglosakson sistemi tarafından türkiyede resmen tanınan tek mason kuruluşu. kökleri 1909a osmanlı yüksek şurasına dayanmaktadır. daha sonraları türk yükseltme cemiyeti ve türkiye büyük locası ismiyle faaliyet göstermiş 1966 yılındaki bölünmeden sonra bugünkü ismini almıştır. kayıtlı 12.000 üyesi 10 lokalde yerleşik 180 civarında locada çalışmaktadırlar.
  5. artık kadınların da altyapısal bir oluşum ile * içinde bulundukları oluşum.
  6. koşuyolu civarında da bir şubeleri bulunduğu duyulan rivayetler arasındadır.

hür ve kabul edilmiş masonlar büyük locası hakkında bilgi verin