şükela:  tümü | bugün soru sor
 • beyoglu nuru ziya sok. 25 numarada istanbul merkezi, sakarya civarlarinda biyerde de ankara merkezi bulunan, mason teskilatinin dernekler masasinda gecen adi.
 • (bkz: mason)
  (bkz: masonluk)
 • bir kaynaga gore bu masonluk teskilati eski zamanlarda duvar ustalari tarafindan kurulmus. zaten mason da duvar ustasi demek. bunlar hur masonlar olmuslar. derneklerini surdurup aralarina duvar ustasi olmayan kimseyi almamislar. ama daha sonralari, baska meslekten insanlari da derneklerine kabul etmisler. bunlarda kabul edilmis masonlar olmuslar. ikisi birlikte hur ve kabul edilmis masonlar olmuslar. ama su zamanda gercek duvar ustalari (bkz: amele) pek de masonik teskilata kabul edilmediklerinden, isi galiba sadece kabul edilmis olanlar surduruyor.
 • anglosakson sistemi tarafından türkiyede resmen tanınan tek mason kuruluşu. kökleri 1909a osmanlı yüksek şurasına dayanmaktadır. daha sonraları türk yükseltme cemiyeti ve türkiye büyük locası ismiyle faaliyet göstermiş 1966 yılındaki bölünmeden sonra bugünkü ismini almıştır. kayıtlı 12.000 üyesi 10 lokalde yerleşik 180 civarında locada çalışmaktadırlar.
 • artık kadınların da altyapısal bir oluşum ile * içinde bulundukları oluşum.
 • koşuyolu civarında da bir şubeleri bulunduğu duyulan rivayetler arasındadır.
 • nuru ziya sokakta bulunan binası eskiden alman lisesiydi. sonra alman lisesi şimdiki yeri olan şahkulu bostan sokaka taşındı. burası da masonların oldu.`
 • "hur ve kabul edilmis" olarak baslarina konulan bu abuk subuk terim rahatsizlik verici. eger bu topluluk bir dernek olarak faaliyet gosterebiliyorsa, tuzuk cikartabiliyor, bir bina kiralayabiliyor ve ugrastiklari isleri buralardan yonetebiliyorlarsa her dernek- parti- loca kadar kabul edilmislerdir.
  hur olma kavramina gelince, hur olmak ne demek?
  bu ulkede herkes ne kadar hur ise (?) bu da o kadar hurdur.
  bagimsiz dese belki anlariz, hic bir baska kurulusa bagli degil falan.
  ama ustune basa basa hur demek ne zaman ne sartlarda hur degillerdi ki? dedirtiyor
  "ozgur turkiye cumhuriyeti" demek gibi sacma ve gereksiz birsey.
  bu "hur ve kabul edilmis" lafini duyunca, vah aslinda ne iyi adamlar, demek zamaninda bagimsiz degillermis, kimbilir buraya gelene kadar neler neler cekmislerdir falan mi demeliyiz, bunu cagristirmasi midir istenen?

  edit: bu entryimde silmiyorum ki, kendime ibret olsun cahil cahil konuşmam.