şükela:  tümü | bugün
 • kısa boylu ve eklentili arabalarıyla gezen bu adamlar, metal ağırlıklı eski eşya [soba, kalorifer peteği, nota sehpası, aynakemer] toplarlar... karşılığında; "veren"i kandırmaktır görevleri, onlarla tartışma yaşamak ve daha fazla "karşılık" koparmaya çalışmak üzerine iktisas yapmış insanlar boldur, ayrı bi koldur hatta bunlar.

  hurdacı, aldığı hurda yerine erik, keci boynuzu, elma gibi çocuklara can gelecek yiyecekler veya cin çocukların yüzlerine kan getirecek paralar verirler, hatta sırf hurdacıdan para almak için ewdeki sobayı kaçırıp satan çocuklar wardır. hurdacı hep kandırır...
 • bu yaşlı ve genelde ucube olan amcaların aynen bozacılar gibi bi "ben geldim, haberiniz olsun" çağrıları wardır, hiç bir ses yükseltici kullanmadan 5 mahalleyi sesleriyle ablukaya alabilirler; lakin nidaları şu şekildedir.

  "hüyürdacıııııeeeeyyyyyy" , "hurdaaağğğceeeeeeeğğğğiiiiiii"...
 • (bkz: muharrem)
 • (bkz: metalci)
 • ne dedigi bir türlü anlaşılamayan satıcı/alıcı.''hurdacı'' sözünü öyle bir hale sokarlarki ne dedikleri anlaşılmaz.sütcü yolu gözleyen kadınların,ellerinde kaselerle dışarıya fırlamalarına bile neden olur.
 • metalurji ve malzeme mühendisleri odasının çıkartmış olduğu dergiye verilen ad olmakla beraber, metalurji ve malzeme mühendisliğinde okuyan öğrencilerin diğer bölümde okuyan arkdaşları tarafından makaraya alınmasına sebebiyet vermiştir. ilk sayısı bir dizi makaleden ibaret olan derginin ikinci sayısı çıkmış olup odanın internet sitesinden pdf formatında dergiyi okumanız mümkün.
 • evsel hurdalar toplayan mahalle arası hurdacılarını bilmem ama müşterisi sanayi olan hurdacıların muazzam para kazandığını biliyorum, tanık oluyorum. alüminyum, demir, çelik vb hurdaları ordan burdan gerekirse parayla toplayıp, sınıflandırıp, sonra da satarlar..sınıflandırma dediğim de kendi sahası içinde bir yere yığmak işte dağ gibi, o kadar. bu işin önde gidenleri niğdeliler diye bir yaygın görüş de var. memleketlerini bilemem ama altlarında jeep oluyor mesela. istanbul-izmit yolu arasında kalan hereke viyadüğünde kurulu kroman firmasının yığdığı hurdalar otobanda giden arabalar tarafından bile görülebilecek yüksekliktedir mesela..

  peki neden böyle? sözgelimi alüminyum..yeraltında en çok bulunan, rezervi bulunan metal olmasına rağmen cevherden metal elde edilmesi ve işlenmesi en zor metallerden biri olduğu için, hali hazırda kullanılan ve sonra da hurdaya atılan alüminyumlar tekrar geri dönüşümle sanayiye sunulur, hem daha ucuz hem de daha kolay olduğu için. hal böyleyken, proses mroses bilmeyen şalvarlı amcalar abiler bu işe el atıp temiz para alıyorlar..
 • genelde nevşehirlilerle niğdeliler arasında paylaşılamayan meslektir. rekoru, beş parasız istanbul ellerine gelip, 3.5 trilyonluk villa sahibi olan nevşehirliler elinde tutuyor.

  ne yaptın arkadaşım. voltran'ı mı parçalayıp sattın, anlamadım ki.
 • her birinin kendine has bağırışı vardır. öyle ki, kar tanesi misali, iki hurdacının bağırışları asla birbirinin benzeri değildir. her biri aslında "huuardaaa'cığğğaaa" çığlığında kendi imzasını taşır.
 • piyasanın en çok nakit dönen işini yapan meslek sahibi insan (junkyard türevi olan). herhangi bir zamanda cebinde üç-beş milyar nakiti olmayana hurdacı denmez.