şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: the steadfast)
 • (bkz: umarth)
 • thalion diye anilir ki bu sindarin de "metin", "güçlü" anlamina gelir. de birinci çag 439 yilinda galdor un en büyük oglu olarak dünyaya gelmis ve babasinin ölümünden sonra dor-lómin efendisi olmustur. nirnaeth arnoediad da, birinci çag 471 yilinda morgoth tarafindan esir alinmis ve soyu lanetlenmistir. 28 yil boyunca thangorodrim de esir tutulup birinci çag 499 yilinda oglu túrin in ölümünden sonra serbest birakildi ve nargothrond dan menegroth a gitti ve yaklasik olarak bir yil sonra kendini büyük deniz in sularina atti. "húrin thalion", dor-lómin in son efendisidir. bundan baska üç húrin daha vardir: "hurin i", "húrin ii" ve "emyn arnen li hurin"
 • beneath the ground'un önde gelen müdavimlerinden, birinci nesil zombi sayılabilecek insan, ney üfleyen* yegane kişilik. nitekim bu adam vakti zamanında saadettin teksoy'a kafasını takmıştı, kolunu bacağını kopartmak istiyordu. o zamandan beri korkarım kendisinden, fazla ters davranmamaya çalışırım. mazallah kolumu kopartır falan..

  manyak herif.*
 • tanisali iki gün oldu evi arabayi üstüne yaptigim dosttur.
 • yıllardır tanıdığım, beraber anathema'ya gittiğimiz, taksimde turladığımız, btg'yi yaptığımız iyi insan. metal dinlemesi için yaptığım baskılara rağmen kendi tarzını ve müziğini arayıp bulmuştur. taa irc günlerinde gecenin bir yarısına kadar download'ımı beklemiş, sohbet etmiş, yalnız bırakmamıştır. peşinden /me komutlarıyla birbirimizi değişik senaryolarda öldürür, sonra da bilgi yarışması yapardık. en acayip kurguları ben yazardım ama bilgi yarışmasında yarışamazdım kendisiyle. her türlü iletişim ortamının default'u olagelmiştir. ipiyle gayyaya inecegim muhterem dosttur.
 • silmarillion'da anlatildigi uzre hurin denilen kardes morgoth tarafindan lanetlenmi$ ve uzun yillar thangorodrim'de oturtularak cezalandirilmistir.. the children of hurin'de ise tolkien, bu lanetin ne menem bir sey oldugu biraz daha detayli anlatmistir.. bildigimiz uzre morgoth, bir vala, yani bir tanridir.. ustune ustluk kendisi master of the fates of arda'dir, yani dunyadaki tum kaderlerin efendisi.. arda'nin yaradilisindan itibaren yasayan tum varliklarin kaderlerinin sekillenmesinde morgoth'un iradesi rol oynar.. tolkien der ki:"morgoth sizi lanetlerken, kendisinden ustun bir gucu cagirmaz ve ya sizin uzerinize kotuluk ve bela salmaz; zaten kaderlerin efendisi olarak o, gelecegi kendi iradesiyle, sizi cezalandiracak sekilde dizayn eder".. bir nevi bundan kacis yoktur, boyle bir iradenin karsisinda duracak bir guc yoktur.. gerzekce bir ornek verirsek allah'in size bela okumasi gibi bir olaydir bu.. allah size "allah belani versin" demiyecek, yetkili merci olarak direk icraata gececektir.. morgoth da hurin'e "benim iradem tum sevdiklerinin uzerine bir kiyamet bulutu gibi coksun ve hepsini karanliga ve umutsuzluga ceksin" demi$tir.. bununla da yetinmeyen sayko abimiz, hurini, kalesi thangorodrim'in tepesine mihlamis ve tum bu lanet gerceklesirken, sevdiklerine olanlari kendi gozunden izlemekle cezalandirmistir.. bu oyle bir cezadir ki sadece yakinlarinizin aci cekmesini ve olmesini gormekle sinirli degildir.. morgoth'un iradesinin bir parcasi olarak aslinda sevdiklerinizi cezalandiran da sizsinizdir.. eger ki iradeniz ve gucunuz morgoth'unkinden fazlaysa olaylarin gidishatini degistirme sansiniz bile vardir.. ancak maalesef arda uzerinde boyle bir irade yoktur.. hurin, parcasi oldugu bu lanet oglu turin'i oldurene kadar cezasini cekmi$tir..

  hansi abimiz a dark passage adli eserinde morgoth olup soyle haykirir:

  sit down on your chair
  and look out for your kin
  with my eyes you'll see
  and with my ears you'll hear
  you troubled my day
  and you've questioned my strength
  (but) don't mess
  with the master of fate
 • insan soyunun en güçlüsü ve en cesurudur. öyle ki; kendisinin ve soyunun başına musallat olan kara yazgının en büyük sebebi bileğinin kuvveti ve gözünün karalığıdır.çünkü nirneath arnodiad'da tüm umutlar tükenmişken 'hoydabre!' deyip son bir gazla 70 kadar ork katletmiştir ve morgoth'un emriyle sağ yakalanmıştır. ondan full verim almak isteyen morgoth, ona turgon'un saklı şehrini sormuş ve karşılığında ordusunda komutanlık teklif etmiştir. hurin, gondolin'in yerini söylememiştir. bunun sonucunda da bilindiği üzere morgoth'un laneti ve soyunun kara bahtı kem talihi... demem odur ki; hurin'in bu gücü ve cesareti onun büyük bir kahraman olmasını sağlamış fakat ailesinin başına da çorap örmüştür.