şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tai'nin projesini yaptığı, 5 yılda tamamlanacak olan, ba$langıç ve temel eğitim uçağı, hürku$.
  http://www.hurriyet.com.tr/…gid=112&srid=3429&oid=5

  (bkz: vecihi hürku$)
 • türk havacılık tarihinde bir çok ilke imzasını atmış fakat zamanla unutulmuş büyük bir kahramanını konu alan ve türk sinemacılık tarihinde bir çok ilke imza atacak film projesi*.
 • türk havacılık tarihinde kendi imkanlarımızla geliştirilecek olan ilk uçak projesi. havacılığın milgemi denilebilir. tai tarafında tasarlanmaktadır. vecihi hürkuş'un girişimlerinin üzerinden yaklaşık bir asır sonra gerçekleşmesi, havacılık alanında ne kadar geç kaldığımızı gösterebilir, yinede geleceğe dair ümitlenmek için bir sebepdir.
 • http://www.hurriyet.com.tr/…em/14221260.asp?gid=373

  yakında uçuşa başlayacakmış. bu da bir şeydir diyelim, azıcık sevinip geri kalan milyarlarca sorunu düşünmeye devam edelim.
 • (bkz: vecihi)
 • birbirimize birkaç aşk kadar geç kalmış olmasaydık sevindirici bir haber olabilirdi ancak 2010 yılında motor hariç dedin mi o iş olmaz işte. tai mühendisleri aralarında counter-strike turnuvaları yapıp 5 bin lira civarı maaş almaya ve mesai ücreti almak için cumartesileri iple çekmeye devam ettikçe motor böyle hariç olur gider.

  bilemiyorum belki de motor hariç terimi havacılık için bir ölçü birimi falandır; başı hariç gibi.
 • çok büyük bir marifet yapmış gibi anlatılan prototip uçak. tanıtımı yapan sayın bakanın "motor hariç tabii" sözü ise ayrı bir felaket tabiki. arkadaş senin bu yaptığını elalem evinin garajında hobi olarak yapıyor onlarda da "motor hariç tabii"ki.
 • http://www.tumgazeteler.com/?a=2923992
  daha milli tarihimizi bilmeyen milli savunma bakanlarımızın varlığını göstermiştir. motoru hariç değil ayrıca motoruda dahil %100 yerli uçağımız atatürk zamnında yapılmıştı. aynı devrim arabaları gibi üstü örtüldü.

  ayrıca bonus olarak şu bilgiyi de unutmamak gerekir. (bkz: ankara rüzgar tüneli) bunları okuyup içi acımayan türk var mıdır merak ediyorum.
 • motoru hariç tabii sistemiyle yapıldığı vecdi gönül tarafından açıklanan uçak. yurdumda daha önce yapılmış, başarılmış bir proje var bununla ilgili. üstelik "motor dahil" sistemiyle yapılmış. genç kuşaklardan gizlenmiş, hala da gizlenen...

  (bkz: nu d 38)
  (bkz: nuri demirağ)
 • sözlükçüler beğenmemiş. 70 yıldan (izah: 1940'lardan bu yana yani) sonra ilk defa yapılan bu uçak pervaneli bir eğitim uçağı ise ve motoru da ithal ise bunun ezikliği yapana ait değil, aradaki 70 yılda yapmayanlara aittir. askerde içtimalarda mevcut olmayan askerlerin azarını mevcutlar yerdi ona benzettim. akape döneminde de hiç yapılmasa ses olmazdı en azından bu şekilde.

  ikincisi pervaneli bir uçağın bile uçması için gereken mühendislik bilgisi ve üretim teknolojisi hayvanidir. eminim motoru dışında da tonla ithal teknoloji ve parça vardır bakanın söylemediği, bunlara rağmen yine de büyük başarıdır. airbus dünyanın havacılık devi ve a380nin motorunu kendisi imal etmiyor, boeing de misal yine airbus gibi rolls royce motor kullanıyor. bunlar konuyla dışardan ilgili olarak şu ana kadar yapılan eleştirilere yönelik maruzatımdır. airbus jet motorunu kendisi yapmıyorsa bırakın tai de pırpırlı motorunu yapamasın, kalanını yapsın bir nebze.

  üçüncüsü nuri demirağ dönemindeki uçakların motorlarının türkiye'de geliştirildiği konusunda bir bilgiye ulaşamadım. o dönemdeki motorların bugünkülere göre (görece) basitliğine rağmen türkiye'de türk mühendisliğince tasarlanması ve imali yine de büyük bir başarı olurdu. benim ulaştığım bilgiler thk ve demirağ tarafından çekoslovaklar ve alman junkers'le motor konusunda ortaklıklar kurulduğu yönünde.