• tai tarafından geliştirilen hürkuş uçağının, 1,500 kilo'ya kadar cephane taşıyabilecek şekilde üretilecek, yakın hava desteği sağlayacak modeli. aselsan tarafından geliştirilen flir sensörü de entegre edilecektir. türk hava kuvvetleri tarafından, saldırı helikopterlerine destek amacı ile kullanılması planlanıyor. muntazam olmayan pistlerden kalkış yapabilecek olan hürkuş-c üzerinde, roketsan tarafından üretilen cirit füzesi gibi yerli üretimi yapılan tüm cephane taşınabilecek.

uçuş/saat maliyetlerinin çok düşük olması nedeniyle operasyon maliyetlerinde büyük avantaj yaratacaktır.

1965 yapımı çift "pırpırlı" amerikan türevi olan ov-10 bronco, 2012'de tekrar amerikan ordusu envanterine sokulmuş olup, şu an ışid'e karşı oldukça etkili şekilde kullanılmaktadır.

edit: silahlı ilk atışı gerçekleştirilmiştir.
  • (bkz: pırpırlı bombardıman)

bari zeplin yapılsaydı, boş zamanlarında tura da çıkardı. bu ne amk!
  • beylik tabancasiyla indirilecek gibi duran, neyiyle övunuldugunu şu mühendis kafamın almadığı planorden hallice uçak.

tamam, uçan bi cisim yapmak ülke icin güzel de aga klişe olacak ama hindistan afganistan sidik yarışıni youtube'da açın izleyin.
  • utanmadan yapılmış uçaktır...

pervaneli savaş uçağı mı kaldı, kaçıncı yüzyılda yaşıyorsunuz? neyini savunuyorsunuz bu uçağın kardeşim? en son 1950'lerde benzer uçaklar üretilmiş, bütün dünya (bizim hava kuvvetleri de dahil) jetlerle gökyüzünün tozunu attırırken bununla kuş mu avlayacak bizimkiler? teknoloji bu kadar da geriden takip edilmez, illa yerli uçak yapmaksa olay zaten 80 sene önce yaptık onu, hem de o devrin teknolojisiyle, 21. yüzyılda 60 sene öncesinin uçağını yapıp yerli uçak demeyin, millet kıçıyla güler...

edit: bunun üzerinden laiklik muhabbetine girenler var, bu yaşlarına kadar laiklik nedir öğrenememişlerse zaten seviyeleri bellidir, lafım yok... işin teknolojisinden bahsediyorum ben, italyan helikopterini alıp adını değiştirip yerli uçak dediler, saab arabayı alıp yerli otomobil dediler, f-16'yı alamadıkları için ilkel teknoloji uçak yapıyorlar, bu kadar mı körsünüz? faydası olurmuş da bilmemne, 30 tane hürkuş kaldırsan kaç yazar? elin adamı tek bir fighter-jet ile hepsini takır takır indirir, zaten pervaneli olması sebebiyle çok kolay tespit edilebilir, ayrıca düşük hızlı... eğitim uçağı diye yaptılar, eyvallah dedik, normaldir eğitim için, yeterlidir diye ama o uçağa silah takıp da avcı uçağı dediğinde iş değişiyor, çevrendeki ülkelerin rahatlıkla avlayabileceği uçaklar olduğundan pilotlarına tabut hazırlıyorsun... jetini bile vurabilen teknolojileri var komşu ülkelerin, pırpırı sinek gibi avlar...

edit 2: mesaj atan bazı mallar var, neymiş efendim, o kadar okumuş adam, generaller bilmiyormuş da ben mi biliyormuşum falan filan...

bakın sevgili cahiller, bu ülkenin okullarından mezun bir çok üst düzey mühendis var, türk değil de amerikan olsa geleceğin teknolojisini geliştirecek seviyede, hiç bir eksikleri yok elin gavurundan...

elde kaynak buyken sen 50 sene öncesinin teknolojisiyle uçak yapıp da bunu siyasetine meze edersen ben konuşurum, elin suriyelisine milyarlarca dolar harcıyorsun, yatır o milyarlarca doları arge'ye, gör bakalım neler çıkıyor... senin diyanet bütçen kadar bütçeyle adamlar mars'a robot gönderiyor, senin paralar da su içersem orucum bozulur mu sorusunu cevaplamaya gidiyor, bu kadar mal olmayın, açın biraz gözünüzü...

edit 3: ben bu uçak yerdeki hedefi vuramaz demiyorum, avcı uçakları bunları patır patır avlar diyorum... kısacası kendi ülkemiz içinde yapılacak bombalamalarda sorun çıkarmaz...

edit 4: yuh diyorum, ne çok mühendis varmış... kardeşim, ben diyorum ki bizim daha iyisini yapabilecek kapasitemiz var, düzgün yönetilsek potansiyelimizi kullanırız, fon sağlayan kişilerin vizyonu günü kurtarıp siyasete meze olacak işler yapmak olduğu için bu seviyede kalıyor yapılan iş, ota boka para harcanacağına böyle güzel şeylere harcansın, en azından gurur duyalım yapılan işle, bir türk vatandaşı olarak güzel bir şey yapılmasından biz de mutlu oluruz akp yandaşı olmasak da...
  • havacılıkla ilgili tek bildiği çocukken inşaatın ikinci katından kuma atlamak olanların eleştirdiği uçaktır, maalesef bu ülkede bazı dangalaklar var ve sayıları da korkarım ki oldukça fazladır, sıfırdan f-16 yaptık desek yine kötüleyeceklerdir bunlardan kaçış yoktur sallamayınız.

rusya pkk'ya ısı güdümlü füze hibe ettiği zaman anlarsınız her uçağa jet motoru takılmayacağını.
  • beğenmek için mevcut iktidarın şak şakcısı olmaya gerek yoksa eğer beğendiğim uçağımsıdır. ite köpeğe, teröriste jet kaldırıp masraf etmemek amaçlı kullanılır heralde. heyecanlanmayın hemen. bununla savaşa girmeyiz merak etmeyin.
  • askeri bir operasyonun başarısı; doğru yer, doğru zaman, doğru kuvvet prensibi ile belirlenir. yani siz dağı taşı bombalayacaksanız, karşınızda da hava savunma sistemi olmayan teröristler varsa jetlere göre 1 e 10 maliyetle (tamamı ile tahmindir) bu silahı kullanabilirsiniz.
    kaldı ki amerika bile bu tip görevlerde halen ya helikopter ya da subsonic olan 76 model a-10'ları kullanıyor.
  • anladığım kadarıyla ordu bu uçağı gözetleme yapması ve alçak hava desteğinde kullanmak istiyor. kaçakçılarla mücadelede ve sınır savunmasında işe yarayabilir diye düşünüyorum. f16 kaldırmak ucuz bir iş değil, belki de maliyeti oldukça düşecektir böyle durumlarda.

ha bir de bildiğim kadarıyla ordunun şu anda jet uçağı projesi de var. o yüzden bu uçağın diğer uçaklara karşı hava-hava mücadelesi ya da yüksek riskli görevler için tasarlanmadığı oldukça açık. muhtemelen kamp vurulmasında ya da karşı tarafın nerede olduğunun oldukça açık olduğu zamanlarda kullanılacak.
  • (bkz: cephe?)**
  • hürkuş bir eğitim uçağı olduğundan taşıyabildiği faydalı yük kapasitesi 1500 kg.
    bombardıman uçağı olarak kullanılamaz ancak cirit füzesiyle tank avlar.
    mk-84'den ancak bir tane taşıyabilir. bu da olası bir savaşta pek etkili olmaz.
hesabın var mı? giriş yap