şükela:  tümü | bugün
  • uzeri kare kare olan tulumbaya benzer bir hamur tatlisi. pangalti'ndaki kristal bufe gayet guzel yapar.
  • bir de gercek hurmanin kek hamuruna katilmasiyla yapilani vardir ki bu tatlinin, oldukca lezizdir. hurmali kekin uzerine biraz serbet de dokulup, ilik ilik dondurmayla yenir...
  • mükemmel bir tat. mükemmel bir tatlı. başka yerlerde de var mıdır bilmiyorum ama bursa'da çok meşhurdur. imalatı tek bir yerde yapılır. uluyol'un hemen arka sokağında bulunan imalatçısının adı bağdat hurma tatlıcısıdır. hem toptan hem de direkt müşteriye satış yapar burası ve her iki kesime de aynı fiyata verir. tatlıyı* el arabasında satan satıcılar genelde tek tek satarlar. parmak şeklindeki tatlının tanesi gün itibariyle 25 kuruştur.
  • verilerden yola çıkarak kalburabastı olmasından fena halde şüphelendiğim tatlı.
  • bursa'da yerleşik bir pastahanenin ürünü olan bir tatlı çeşidi.hafif ve türk damak tadına hitap ediyor.sadece bursa'da kendi mağazalarıyla birlikte belli başlı market ve alışveriş merkezlerinde satılıyor, bursa dışına ise internet sitelerinden sipariş verilebiliyor.

şu an itibariyle pastahanenin ismini vermiyorum zira para henüz hesabıma yatmadı.

(bkz: para karsiligi ismarlama entry girmek)
    (bkz: ticaret yapmasam uc bin euro maasimla gecinemem)
  • şekerpareyle arasında bazı nüans farklılıkları var. bir kere kalbur diye bir icadın ortaya çıkmasına sebep olmuş ve ege yöresinde kalburabastı ismini almış. şekerpare'den renk bazında 2 ton daha yanmış görünmesi gerekli. hurma tatlısında hamurun yoğunluğu, şekerpareye oranla daha çok olmalı ve şire uyumu da buna bağlı sağlanmalı. hayır iyi yapmam sadece iyi yerim, ordan biliyorum.
  • altında bonus olarak bir adet fıstık yahut badem olanı tarafıma makbül olana enfes tatlıdır.
  • "böyle bir tatlı mı varmış?" dedittiren bir tatlı. hurma gibi güzel bir meyvenin tatlısıda güzel olmalı mutlaka. denemek için sabırsızlanıyorum.
  • şekil olarak kalburabastıya benzese de yapılışı ve malzemesi açısından farklılıklar gösteren sivas tatlısıdır.