şükela:  tümü | bugün
  • salamura edilmez çünkü zaten ağaçta olgunlaşmıştır, özelliği de budur. genelde yetiştiği yörenin insanı toplar ve afiyetle de yer. o kadar kıymetli, lezzetli ve az bulunurdur ki, pazara çıkmaz. o yüzden zümrüt-ü anka kuşu gibi, herkes namını duymuştur ama ne menem bişi olduğunu ancak zeytinciler bilir.
  • bugün ilk kez duydum ve nedir hikmeti diye okuyunca pek keyiflendim. ağaç aynı ağaç ama kasım ayı sonunda denizden esen rüzgarların getirdiği mantarların işiymiş. bu sebep ile sadece ege kıyılarındaki ağaçlarda olurmuş.

http://bostancik.blogspot.com/…a-zeytini-yapan.html
  • tanrının karaburun'un ak topraklarına bahşettiği en güzel hediyedir hurma zeytin.

izmir karaburun'da ve urla'nın bir kısmında yetişen mucize gibi bir zeytin türüdür; zira dalında kendi kendine olgunlaşır, koparıp/toplayıp yersiniz. tuz, limon, sirke vs ile ikinci bir işlemden geçirilmez; dolayısıyla alabildiğine sağlıklı ve doğaldır. bu doğallığından ötürü uzun süre dayanmaz, çabuk tüketilmesi gerekir.

her zeytin ağacı hurma zeytin vermez. hangi ağaçların hurma verdiğini bahçe sahibi bilir ve zamanı geldiğinde gidip hurmasını toplar.
  • tuz, sirke vs gibi salamura hammaddelerine tabii tutulmadigi icin saf zeytin tadi almak isteyenlerin yemesi gereken zeytindir. tat olarak en yakin tuzsuz zeytini andirir ama gayet zorlama bir benzetmedir bu. izmir disinda bulmak mumkun olmadigi gibi gayet kisa bir sezonu vardir. ticarilesmesinin bu yuzden pek mumkun oldugunu dusunmuyorum. yenebilecek hale olgunlasmasi bir mantar turunun zeytin meyveleri uzerinde cogalmasi sayesinde gerceklesir ve yanilmiyorsam her 2 yilda 1 urun alinir agaclardan. bu zeytine alisirsaniz bildigimiz salamura siyah zeytin tuza batirilmis islak parmak, yesil zeytin ise tursu gibi gelecektir. diger yandan hurma zeytini bilmeyen bunyelerin onune kondugunda alisilmisin disinda olan lezzetinden oturu bozuk muamelesi de gorebilir. bence en iyisi hurma zeytin hastalari olarak bu bilgiyi fazla paylasmamak ve zaten arzi cok olmayan bu lütfu tehlikeye atmamak. (bkz: deyip entry girmek)
  • internet gruplari araciligiyla ne olduguna bakmadan siparis ederek tesadufen tanistigim 'bu ne be' dedirten bir zeytin. hurma ismi cuk diye oturmus. ici saman gibi yumusak yani bildigimiz zeytin gibi etli degil. ancak bunu yedikten sonra, normal zeytin yiyince kimyasal madde yutmus gibi bir his olusuyor.
  • . her yil kasim ayi sonu gibi denizden karaya esen ruzgar ile zeytin agaclarına bir mantar* bulasir. bu mantar zeytinin terini giderir, acisini* dalinda alır.

. dalinda olgunlasir zeytinler. toplandiginda yemege hazirdir.

. kabugu aci suyunu kaybettigi icin hafif burusur.

. hurma zeytinin idrak edilince unutulmayan enfes bir tadi vardir.

. hurma zeytini agaci icerisindeki genellikle genc surgunler uzerinde ve dal aralarinda olusur.

. hurma zeytininde tuz ve asit yoktur bu nedenle ozellikle bobrek, tansiyon, kalp ve damar hastaliklari olanlar için idealdir.

. cinselligi olumlu yonde etkiledigi soylenir.

. cekirdegi kucuk yagli meyve etinden olusur.

. yag orani diger zeytinlerde %26 civarindayken hurma zeytinin de bu oran %50 lere cikmaktadir.

. gercek hurma zeytini, karaburun yarimadası cevresinde, ozellikle urla'da yetisir.

. hurma zeytinini veren bu agaclarin yok olmamasi icin urla kaymakamligi tarafindan koruma altina alinmistir.

. ve son olarak annemin ve teyzemlerin iddia ettigi uzere adi furmadir.
  • dalından düştüğü gibi yenebilen karaburun'a has zeytin türü. tuzsuz olduğundan ilk kez tadanlara genelde yavan gelir. salamura yapılabilir ancak bu durumda doğal tadını bir nebze yitirir ve yumuşar. tadına bir kez alışanlar diğer fabrikasyon zeytinleri ancak iş olsun diye yerler.
  • halihazırda derin dondurucumda istediğim an yemek üzere bekleyen harika tat. en doğal zeytin.
  • urla'lı olduğuma şükretmemi sağlayan bir başka tat.

ilk zamanlarda herkeslerin bildiği bir zeytin türü olduğunu düşünürdüm. sonra farkettim ki insanlarla zeytin sohbetleri ederken furma dediğimde ''o ne la'' sorusunu duyuyorum, ardından '' furma da değil aslında hurma zeytin, hani böyle kahverengi olur hiç salamura etmeden yersin'' dediğim de ''yok artık daha neler'' gibi laflar duymaya başlayınca anladım durumu.
    kahvaltı yapan biri olmamama rağmen yıl içinde yaptığım 3-5 kahvaltıda mutlaka soframda bulunur bu hurma. eğer çok toplanıldıysa belirli bir süre sonra erimeye başlıyor ve bu sebepten salamura ediliyor. işinin ehli biri salamura ederse şayet yine de -tadını aratmayan bir halde- bütün bir sene güzel güzel yenilebilir kıvamda koruyabilirsiniz.

urla'da keşfettiğim bazı tadlar için;
    (bkz: salyangoz)
    (bkz: kara diken)
    (bkz: pina)
  • izmir'i özleme sebeplerinden yalnızca biri. hurma zeytinin tadını alan bünye diğer siyah zeytinlere yabancılaşır ve kırma zeytin ile bünyeyi sakinleştirmeye çalışır. kahvaltıda hurma zeytin varsa bir çanak yetmeyebilir. alışık olmayana acı veya fazla doğal gelebilir. biz beğenmeyen dostlara genelde beğenmediysen bırak boş yere harcama diyoruz.