*

 1. osmanlının boşa kürek çeken ama taş-haklı hatunlarından kanuni sultan süleymanın eşi.sen git damat ibrahimi idam ettir,üvey çocuklarını öldürt sonra da bir tek çocuğunun bile padişahlığını göreme.
 2. entrikaları ile iki vezir*i azamın idamına, sehzade mustafa'nın katline, daha sonraları ik sehzade arasında ugursuz savasmalara yol acan kadın. j. von hammer'a gore de bütün bu suretlerden, iktidarını kotuye kullanmıs oldugu icin tarihin kendisini suclaması gereken hatun kisi*. cunku kendisi*ne gore haremin kadınlasmıs terbiyesi memleket icin beklenen hukumdarları degil, enerjisiz ve beceriksiz padişah*ları yetiştirebilir.

  ilginc bir istatistik de öldügü yıl şarlken in ve de ingiltere kralicesi mari nin de ölmüş olması olabilir.
 3. batililarca "roxelan" veya bunun türevi isimlerle bilinir. hurrem sultana basta ruslar ve fransizlar olmak uzere bir dolu millet sahip cikmistir, niyeyse, kendisi lanet kadinin biriydi halbuki. osmanli'nin basina turlu turlu corap ordugu icindir belki de.
 4. oğlu sarı selim*in tahta geçmesi için çeşitli ketempereler çevirmiş, neticede alolik ve seksomanyak selimi başa getirebilmiş kişidir. sokullu sayesinde bu dönemde de idare etmiştir ülke.
 5. kanuni sultan suleymanin dogu seferine chiktigi sirada

  mektuplar kachip gelse shenlikli istanbul'dan
  gun agirirken zulfunun guzel kokusunu alirim bagdat'tan
  gul yuzunden uzak kalali nice canlar verdim
  geceleri sabahlara kadar feryad ederim...

  dizelerini ugruna yazdigi kadin.