şükela:  tümü | bugün
  • istanbul'da çaglayan yakınlarında bir mahalle. önemli bir özelligi, burada bir ögrenci yurdunun bulunmasıdır.
  • parkıyla, camisiyle, caminin altındaki pasajdaki oyuncakçıyla, bizim eski dükkanla, eski evlerimizle, anneannemlerin devasa balkonunda oynanan çift kale maçlarıyla, evleriyle, sokaklarıyla, murat abinin berber dükkanıyla, imgeleriyle ve simgeleriyle çocukluğum demek olan ve 46h ile dünyaya bağlanan küçük dünya...
  • mecidiyeköy metrosuna 18-19 dakikalık yürüme mesafesinde olan, hafif tutucu sakinleri bulunan ve istanbul'un pvc döşeme, aliminyum ve bilimum inşaat malzemeleri ihtiyacının çoğunu karşılayan dükkanlara sahip olan mahalledir.
  • öncelikle şu adresten hürriyet mahallesi'nin uydu görüntüsüne ulaşalım:
    http://maps.google.com/…0.007451,0.010131&t=k&hl=en

şimdi de
    http://209.97.202.68/molosz/hurriyetmah.jpg

adresindeki jpeg dosyasından yararlanarak bir entryi inceleyelim: (bkz: #5212213)

[ parkıyla... ]
    efendim, kırmızı poligon ile belirli bölge park olarak adlandırılmaktadır. bu kadar ayrıntıya girilen bu entry'de "hatırlayamıyorum" sözcüğü yanlış kaçar, o nedenle biz yanlış hatırlamıyorsam kalıbını kullanarak buranın cengiz topel parkı olduğunu söyleyebiliriz. ama park derseniz de gösterirler, çünkü park kocaman ve tektir hürriyet mahallesi'nde. nice "salıncaktan düşüp salıncağın da kafanıza çarpma" hadisesi bu parkta yaşanmıştır.

[ camisiyle... ]
    cami, haritamızda sarı dörtgen ile gösterilmiştir. caminin hayatımızdaki önemi sadece bir simgeden ibarettir. cami hürriyet mahallesi demektir. bu arada cami kesinlikle cengiz topel camiidir.

[ caminin altındaki pasajdaki oyuncakçıyla... ]
    ahan da kritik noktalardan birine geldik. bu alan da haliyle sarı dörtgen ile gösterilmiştir haritamızda. checkmearre ve abim ile en çok vitrinine bakılan dükkandır oyuncakçı. hangi oyuncaklar bizi bu kadar cezbederdi hatırlamıyorum ama kesinlikle çok giderdik oraya.

[ bizim eski dükkanla... ]
    efendim bu bina turuncuyla gösterilmektedir. bizim hayatımız açısından son derece kritik bir noktadır. şu anda da abimin, babamın, dedem ve kardeşinin, teyzelerin, dayıların, amcaların, kuzenlerin ve birçok insanın çalışmakta olduğu firmamızın temelleri burada kurulan tamir atölyesi ile atılmıştır. dedemlerin naklettiğine göre bu bina yapıldığında hürriyet mahallesi'nin en uç noktası konumundaydı, yani cami, park ve onların kuzeydoğusunda herhangi bir yerleşim yoktu o tarihlerde.

tamir atölyesi hala durmakta olup yamulmuyorsam şu an alüminyumcu olarak kullanılmaktadır.

[eski evlerimizle...]
    bu kısım üç ayrı maddeden oluşmaktadır.

a) en doğudaki yeşil dörtgen:
    bu ev, bahçelievler'den hürriyet mahallesi'ne taşındığımızda oturduğumuz ilk evdi ve ben o zamanlar 4-5 yaşlarındaydım. velakin, geldiğimiz bu mahallenin çocukları benim o güne kadar bildiğim "çocuk" kavramından son derece uzaklardı, küfür ederler, kavga ederler... dışarı çıkıp oynamak gibi bir düşüncem kesinlikle olamazdı. tabi ki kısa sürede mahsunlaştım. bahçelievler'deki kalabalık aile ortamını bırakıp da buraya gelmek benim için kolay olmamıştı. tabii ki bu durum anne babanın da dikkatini çekti ve o evde 40 gün gibi kısa bir süre oturduktan sonra taşındık.

b) hemen parkın altındaki yeşil dörtgen:
    bu ev gayet güzel bir evdi aslında. iki sene kadar oturduk. annemler burda da benden çektiler yalnız. burada da ev sahibinin oğlu beni çok kızdırıyordu, galatasaray - beşiktaş kavgasına... neyse bu kez, taşınma sebebi ben değildim, bu evin hemen güneyinde şu anda görülen evin müteahhitiydi. hayvan herif temel atarken bizim evin temellerini de yerinden oynatmış ve ben 4 mayıs 1986 sabahı babamın kucağında dışarı fırlarken uyanmıştım. (bu tarihi bu kadar net hatırlamamın sebebi psikopat olmam değil, tarihin 1986 eurovision sarki yarismasi'nin ertesi günü olmasıydı)

bu olaydan sonra bir iki ay dedemlerde kaldık, bir iki ay da halamlarda. sonra taşındık gene.

c) onun altındaki yeşil dörtgen:
    bu da en uzun kaldığımız evdi hürriyet mahallesi'ndeki. ilkokula burada başladım. 5. sınıfa kadar da buradaydım. bu evin bulunduğu sokak asfalt olmadığından okul servisi evin önüne kadar gelemiyordu, biz de dedemin arkadaşı olan kağıthane belediye başkanı ile konuşup asfalt yapılmasını sağlamıştık. ne kadar nazlı bir çocukmuşum!!

bu evden taşınma sebebimiz biraz maddiydi sanırım. buradan okmeydanı'na taşındık.

[ anneannemlerin devasa balkonunda oynanan çift kale maçlarıyla... ]
    bu ev turuncu ile gösterdiğimiz dükkanın üstü idi. gerçekten çok büyük bir balkonu vardı. (teras da denebilir aslında). checkmearre ile kavgayla biten bütün maçlarımız burada yaşanmıştı. bisiklet yarışı bile yapardık, o derece yani.

dükkan halen durmakta iken ev durmamaktadır, çünkü seksenli yılların ortalarında bu ev boşaltılıp, müteahhite verilmişti. checkmearre'in hürriyet mahallesi'nden ayrılışı da bu olaya rastlar. sonra bi daha da aynı semtte oturmadık zaten. onlar merter'e taşınmıştı.

[ evleriyle, sokaklarıyla... ]
    bunu göstermeme gerek var mı bilmiyorum.

[ murat abinin berber dükkanıyla... ]
    efendim bu biraz karışık, murat abi lacivert dairelerle gösterilen bölümlerde dönem dönem çalıştı.

önce kuzeyde kalan çemberin içindeki bir alanda ahmet abi'nin yanında çalışırdı, benim berber koltuğuna konulan tahtanın üzerine oturtularak traş edildiğim dönemlerdi daha. sonra murat abi, bizim evlerin güney kısmında yer alan lacivert çember dolaylarında bir dükkan açtı. daha sonra dükkanını batıda yer alan çemberin yakınlarına taşıdı. murat abi'nin dükkanı şu anda lacivert dörtgenle belirtilen bölgededir, ancak murat abi artık berberlik yapmamakta, lacivert yıldızın bulunduğu noktada bir dürüm arabası işletmektedir. maalesef murat abinin berberliğe devam etmemesi, benim de ayağımı berber dükkanından kesmiştir.

[ imgeleriyle ve simgeleriyle çocukluğum demek olan... ]
    bu entrinin tümü bu imge ve simgeleri anlatmaya çalışmıştır. teknolojiden yararlanarak soyut bilgileri harita üzerinde somutlaştırmaya çalıştım sadece. hürriyet mahallesi benim çocukluğumdur evet, benim dünyam... sabahın dördüne kadar oturtup da bunları yazdırtan...

bu kadar...

aaa pardon, bir de;

[ ve 46h ile dünyaya bağlanan küçük dünya... ]
    46h hattı mor çizgi ile gösterilmiştir.
  • güney adana'da bir mahalle. karakoluyla bir de zaman zaman çıkan olaylarıyla ünlüdür. ferdi tayfur'un "1945 yılında 381. sokağında nezihe ablanın tek gözlü kerpiç evinde" dünyaya geldiği mahalledir.
  • istanbul/kartal'da bir mahalle..
  • ankara'nın altındağ ilçesine bağlı bir mahalledir
  • istanbulda şişli yakınında bulunan şirin görünen fakat bir o kadar da halkının birbirine gider yapmaya meyilli olduğu mahalle. ama yine de insanları sıcak kanlıdır. kim kimin ne olduğunu bilir ona göre davranır. durduk yere gider yapmaz. mahalleden içeri girdiğinizde aklınıza 80li yıllarda hürriyet mahallesine polisin bile giremediğine dair rivayetler gelir.

vay be dersiniz! ustura lakaplı delikanlıların bulunduğu o zamanlar şimdi geride kaldı fakat, o abiler hala mahallenin büyükleridir ve mahallenin asıl güzelliği de budur aslında. çok canlı bir mahalledir ve insanları çok sosyal insanlardır (belgesel havasında yazıyorum farkındayım). parkında gençlerimiz güzel arkadaşlıklar kurmakta, çuhadaroğlu ilköğretimde yine gençler futbol ve basketbol gibi aktivitelerde bulunmaktadırlar.

sabah uyandığınızda sukas mı bengü mü diye aklınızdan geçirirsiniz, mahallenin pastaneleridir bunlar. marketten gazetenizi alır evinizde güzel bir pazar geçirirsiniz (cennetten bir köşe gibi!). merkezi bir noktada olması belki de en iyi yönüdür hürriyet mahallesinin. 30 dk. da taksime yürüyerek gidebilirsiniz. mecidiyeköy 15 dk. çeker. son seçimde muhtar recep yılbaşı ikinci kez muhtar seçilmiştir. geleceğin muhtar adayı benimdir...
  • kayseri'nin melikgazi ilçesine bağlı bir mahalledir.akşam 21.00 den sonra bomboş cadde ve sokakları vardır.
  • bursa'nın osmangazi ilçesine bağlı olan, çoğunlunu muhacirlarin oluşturduğu mahalledir.