şükela:  tümü | bugün
  • cezmi kalorifer’den aldığım gibi paylaşıyorum

tebessümle başladığı şarkıyı yaşlı gözlerle bitiren "hurşide" ile tanışın. hurşide, kahramanmaraş - afşin höyüklü köyü'nde yaşıyor ve 4. sınıfa gidiyor. daha doğrusu gitmeye çalışıyor. çünkü annesi şizofren hastası ve bu yüzden 5 kardeşine annelik yapıyor. kardeşlerine yemek yapıyor, bulaşık yıkıyor ve bir yandan da okula gitmeye çalışıyor. işte bu yüzden güler yüz ile başladığı şarkıyı bir anda gözlerinde yaşla bitiriyor.

not: yardım etmek isteyen arkadaşlar olabilir. afşin kaymakamlığı aileye karşı gerekli adımı atmış ve yardım eli uzatmış. bilginiz olsun.

bu da küçük dostumuzun bi videosu ; https://youtu.be/hrnou7udhxk
  • şizofren hastasının 6 çocuk doğurmasına izin verilen ülkede yaşadığımızı gösteren dramdır.

ortadoğuda hayat çok zor.
  • kahramanmaras valiligi sanirim konuya el atmis sanirim. ama ne kadar destek olurlar emin olamiyoruz. bu konu kapanmasin bence 11 yasinda bir cocugun 5 kardesine annelik yapmasindan bahsediyoruz. yeter bi secim muhabbetine ara verelim;

up
  • dolan gözlerinden çok elleri anlatıyor halini. ne tür bir yardımla ayakta kalabilir bu kardeşler, iyi düşünmek lazım. kardeşlerin bir arada büyüyebildiği, aileden kopmadığı, annenin tedavi gördüğü bir çözüm bulunabilir umarım.

şizofrenler de uygun tedavi altında normal hayatlarını sürdürebiliyorlar hastalığın ağırlığına bağlı olarak bildiğim.
  • inşallah valilik gerekli adımı atar, bu yaştaki bir çocuğun kardeşlerine bakması mümkün değil, kendisi çocuk.
  • yüreği bedeninden daha ağır bir yükü kaldıran çocuk. umarım biran önce gerekenler yapılır. yukarıda tutulması gereken başlık.
  • birçok insan aileye para yardımı yapılarak, yaşam şartları maddi anlamda iyileştirilerek sorunun çözüleceğinin düşünüyor olabilir. o zaman sokaktaki dilenciye para vermekten hiçbir farkı kalmaz bu işin. para yardımı yapıp, vicdanen kendinizi rahatlatıp kenara cekinilmemeli.
    videonun gösterdiği kadarını görürürüz. yıllardır ne yaşanıyor bilmiyoruz. sadece mantık ilişkisi kurumaya çalışıyoruz, fikir yürütüyoruz. bu yüzden konu başlıbaşına incelenmeli, gerekiyorsa çocukların ebeveynlerinden uzaklaştırılmalı.

ayrıca yıllardır bu şekilde yaşayan bir aileye hic mi yardim edilmedi? hicbir sivil toplum örgütü bu dudumu görmedi? peki muhtarlık, kaymakamlık, belediyeler hiçbir devlet dairesinin de mi ilgisini çekmedi? 2018 yılında hala ülkenin içinde bu ve belki de bundan daha vahim hayatlar yaşanıyor olmasının ne kadar korkunç bir sey olduğunun farkında mısınız?
    ben burdan şu sonuca varıyorum; cok yanlış bir yardım stratejisi yürütülüyor.
    bu tip konularda mesele bir çocuğun hayatı ve geleceği ise daha hassas olunmalı. aylık maas ve erzak, kıyafet yardımıyla sorun çözülmez. ailenin pskolojik tedaviye ihtiyacı var.
    şimdi denilebilir, o kadar çok var ki hangisiyle ilgilensinler?
    neden o kadar çok var?
  • sesi de kendisi gibi güzel. detone olmadan çok yumuşak çok güzel şekilde şarkıyı söylüyor. dinlerken ve sonunda utangaçlığıyla ağlamasını saklamaya çalışırken gözlerim doldu. belli ki yeteneği var. belki bu değerlendirebilir. para yardımından çok daha değerli olur.
  • (bkz: destek)