• dün akşam (bkz: nilüfer) instagram sayfasından "(bu sabah için) ilk işim güzel yavrucağa ulaşmak olacak" diye mesaj atmış. biliyorsunuz nilüfer şarkısı söylüyor güzel kız. maddiyatın yanında inşallah daha farklı ve çocuğun eğitimi için de bir adım atar. nilüfer'e duyarlılığından dolayı buradan çok teşekkür ederim. zaten kendisini çok severdim. şimdi daha da çok sevdim.
  • şöyle bir haber yayınlamıştır: http://www.maraspusula.com/…-kaya-sahip-h42524.html

şunun gerçekliği var mıdır? doğrulayacak olan?
  • kahramanmaras valiligi sanirim konuya el atmis sanirim. ama ne kadar destek olurlar emin olamiyoruz. bu konu kapanmasin bence 11 yasinda bir cocugun 5 kardesine annelik yapmasindan bahsediyoruz. yeter bi secim muhabbetine ara verelim;

up
  • cezmi kalorifer’den aldığım gibi paylaşıyorum

tebessümle başladığı şarkıyı yaşlı gözlerle bitiren "hurşide" ile tanışın. hurşide, kahramanmaraş - afşin höyüklü köyü'nde yaşıyor ve 4. sınıfa gidiyor. daha doğrusu gitmeye çalışıyor. çünkü annesi şizofren hastası ve bu yüzden 5 kardeşine annelik yapıyor. kardeşlerine yemek yapıyor, bulaşık yıkıyor ve bir yandan da okula gitmeye çalışıyor. işte bu yüzden güler yüz ile başladığı şarkıyı bir anda gözlerinde yaşla bitiriyor.

not: yardım etmek isteyen arkadaşlar olabilir. afşin kaymakamlığı aileye karşı gerekli adımı atmış ve yardım eli uzatmış. bilginiz olsun.

bu da küçük dostumuzun bi videosu ; https://youtu.be/hrnou7udhxk
  • birçok insan aileye para yardımı yapılarak, yaşam şartları maddi anlamda iyileştirilerek sorunun çözüleceğinin düşünüyor olabilir. o zaman sokaktaki dilenciye para vermekten hiçbir farkı kalmaz bu işin. para yardımı yapıp, vicdanen kendinizi rahatlatıp kenara cekinilmemeli.
    videonun gösterdiği kadarını görürürüz. yıllardır ne yaşanıyor bilmiyoruz. sadece mantık ilişkisi kurumaya çalışıyoruz, fikir yürütüyoruz. bu yüzden konu başlıbaşına incelenmeli, gerekiyorsa çocukların ebeveynlerinden uzaklaştırılmalı.

ayrıca yıllardır bu şekilde yaşayan bir aileye hic mi yardim edilmedi? hicbir sivil toplum örgütü bu dudumu görmedi? peki muhtarlık, kaymakamlık, belediyeler hiçbir devlet dairesinin de mi ilgisini çekmedi? 2018 yılında hala ülkenin içinde bu ve belki de bundan daha vahim hayatlar yaşanıyor olmasının ne kadar korkunç bir sey olduğunun farkında mısınız?
    ben burdan şu sonuca varıyorum; cok yanlış bir yardım stratejisi yürütülüyor.
    bu tip konularda mesele bir çocuğun hayatı ve geleceği ise daha hassas olunmalı. aylık maas ve erzak, kıyafet yardımıyla sorun çözülmez. ailenin pskolojik tedaviye ihtiyacı var.
    şimdi denilebilir, o kadar çok var ki hangisiyle ilgilensinler?
    neden o kadar çok var?
  • şizofren hastasının 6 çocuk doğurmasına izin verilen ülkede yaşadığımızı gösteren dramdır.

ortadoğuda hayat çok zor.
  • bir ailede psikoz olması demek (hele ki bu ebeveynlerden biri ise) bunu anlayamayacak kadar küçük olanların ve bunu kaldıramayacakların derhal hastadan uzaklaştırılması gerek demek. kaldı ki bu hastalıkla savaşmak, mücadele etmek onun 5 kardeşine bakmasından daha zordur. 10 kardeşe de bakar ancak o çocuk şizofren bir anneye bakamaz zira hastalığı ilerleyen bireyler yatalak derecesinde olmasa da bakıma muhtaç hale gelirler.

bir kere yaşandı böyle bi şey maalesef devlet ne kadar yardım etse ne yapsa, tedavi dahi ettirse (ki tedavisi yoktur ancak semptomlar bastırılır ilaçlarla) bu güzel kızda açılan yara maalesef hayatı boyunca bir daha kapanmayacak. bunu en iyi bilenlerden biri olarak söylüyorum ki şizofren bir anne bi insanın bu hayatta başına gelebilecek en travmatik şeylerden biridir.

ah hurşidem ah seni en iyi ben anlarım. imkanlarımı elime alır almaz ilk işim sen olacaksın. bunu da buraya söz diye bırakıyorum.
  • devlet mekanizmasının ne kadar hantalca hareket ettiğine dair vahim bir örnek daha.
    egitimde, sağlıkta, ekonomik herhangi bir magduriyette, yazılı ya da görsel medyaya düşmeden kamu kurumları haberdar olamıyor mağdurdan.

sıradan vatandaşların kendi olanaklarıyla açmak zorunda kaldığı her yardım çağrısı ve kampanyalari, devletin ayıbıdır.

hurşide de, yetişkin bakımına muhtaç 5 kardeşi de, hasta annesi de devletin ayıbıdır.

sistemdeki aksaklıkları eğitimsiz, olanaklari kısıtlı bireylere yükleyerek insanları yargılamayin.
  • destek olmak görevimiz. valilik en fazla 3 kuruş maaş bağlar.
hesabın var mı? giriş yap