şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kaliteli deniz sanzimani ureten bir firma. ilgili bilgi icin:
  http://www.kadekticaret.com/index.html
 • almanya'da köln yakinlarinda olan ufak tefek bir sehirimsi. sehirimsi, cünkü hakkaten kücüktür. fh köln ve universität zu köln'ün ögrenci yurtlari, alman tv kanallarinin stüdyolari, köln türk konsoloslugu bu sehirde bulunur (buna ragmen neden "hürth türk konsoloslugu" demezler anlamam).
  yani, köln'de türk konsoloslugu arama ugruna köln icinde fildir fildir gezmektense, hürth tarflarina dogru yol almak akillica bir hareket olacaktir (bu konsolosluga ulasmak icin tramvay ile gidenlerin hürth-hermülheim istasyonunda inmeleri, araba ile gidenlerin luxemburger strasse'yi takip etmeleri tavsiye edilir).
  yukarida belirtilen ve hürth-efferen’de bulunan ögrenci yurdu universität zu köln'e yakindir *, fh köln'e uzaktir (bu uzaklik bazen eziyete, bazen eglenceye dönebilir (bkz: köln karnavali) ) ama bu yurdun en güzel yönleri göle yakin olmasi **, 1200 kisilik olmasi, pub*’inin bir apartman kati degilde, kendine has bir binadan olusuyor olmasi * ve yesilliklerin icinde olmasidir.
  alisveris ve resmi islemler hürth-park denilen yerde bir araya toplanmistir. tüm ihtiyaclar buradan karsilanabilir (fakat ulasimi tramvay harici oldugundan gitmeye degmeyebilir. köln caredir).
 • efferen de yer alan yurt alanında 6 ay gibi bir süre yaşamıştım. bir kere bir çok üniversiteden bir çok kültürden bir çok ülkeden insanlarla beraber tanışma ve yaşama şansı elde ediyorsunuz. ben 2 katlı bungalow tarzı evlerde kalmıştım; o güzel yeşil çimlerin ortasında yer alıyordu. zemin katta olduğumdan, sabah kahvaltılarımı ve akşam yemeğimi, ardındanda biralarımı bu çimlere küçük konsol yapmış ahşap balkonumda içebiliyordum. katılan bir sürü insan oluyor, konuşuyor tartışıyor, sevişiyor, danışıyor, dertleşiyorsunuz. haftada bir; birinin dairesinde parti oluyor; kimisi kart oyunları kimisi içmece hatta bir keresinde türk temalı olanla bile karşılaşmıştım(nargile rakı vs). ulaşım olarak şehir merkezine sadece tramvay var, gece belirli bir saat sonra bitiyordu o da bu eksi bir puan taibkide. fh köln de okuyordum o zamanlar, 40 dk felan sürüyordu gitmek, fakat istanbul da okuyorsanız bu size hiç uzun gelmeyecek, eminim. yakınlarda alışveriş olarak lidl ve rewe var. şehirden uzak, eğlenceli hem bir o kadar da sakin olabilen doğa içerinde bir yer. kölnde öğrenci olarak kalacaksanız tavsiye ederim.
 • aslında ayrı bir şehir olmasına rağmen sürekli genişleyen köln'ün bir semti haline gelmiş. içinde yaşayanlar nerede oturuyorsun sorusuna köln cevabı veriyorlar. burada evler nispeten ucuz olduğu için emlak fiyatlarının uçtuğu köln'e yakın olmak isteyenler için bir alternatiftir hürth. yine cumartesi günü ana baba günü olan köln sinemaları yerine daha sakin hürth park tercih edilebilir.
 • hürth park'ın şehrin en kalabalık yeri olduğu, almanya'nın köln'e bisiklet mesafesinde huzurlu bir şehridir. ayrıca burası ünlü formula 1 bileti michael schumacher'in doğduğu yerdir.