• akla ziyan manzarası olan şahane bir yayla. bulutların üzerinden gün batımını izleyebileceğiniz sayılı yerden biri. ayder'in kalabalığından sonra sizi bekleyen cennetten bir köşe. gitmek için ayder yaylasından turlarla 50 liraya gidebilirsiniz,biz öyle yaptık. kendi aracınız 4x4 değilse çıkmayı denemeyin. eğer isterseniz ayderden 2. 5 saat yürüyerek de gidebilirsiniz. son olarak yanınıza sinekler için sprey falan alın hala kaşınıyorum. yukarıda haşlanmış mısır 10 lira, aç gitmeyin bir de.
  • geçtiğimiz günlerde gittiğim 6 rize yaylasından biri ve en yüksek olanı. aynı zamanda yolu en kötü ve en bozuk olanı. bölge insanı ford transit araçlarla o yollarda nasıl gidebiliyor, gerçekten hayranlık verici.
    yukarı çıktığınızda (ki yüksekliği 2300 metre civarındadır) nasıl bir manzara ile karşılaşacağınız muamma. biz çıktığımızda sisten göz gözü görmüyordu. bir gün sonra arkadaşlar son haftaların en iyi bulut denizine denk gelmişler. her hali ile güzeldir bu yayla.

edit: imla
  • yolu berbat olan yayla. az önce geldim ordan. gündüz önce kendi arabamla mal gibi gittim yola vurdum arabayı ancak beton yolun bittiği yerden sonra yol berbat. altı alçak arabayla kesinlikle gitmeyin. ayder yaylası’ndan dolmuşlarla gidebilirsiniz.

bence yolu yapmamalarının sebebi tamemen ticaret. ayder’in yollarını bir görün çoğu şehirde böyle güzel yol yok ama ayder’den yukarısına yol demeye 7564 şahit lazım. e tabii ne olacak adam başı 50 kağıttan (tl) ortalama bir dolmuşta 14-15 kişi gidince 700 tl gibi bir para kazanıyorlar. benim de dolmuşum olsa ben de yol yaptırmazdım. ha bu arada hamile olanlar kesinlikle huser’e gideyim demesin. tam 1 saat 12 dakika süren bu yolculukta ben şoförün arka koltuğunda başladığım yolculuğu en arka 4’lünün solunda bi abinin kucağında tamamladım. o abi de zaten diğer dolmuştaymış yolun çukurları taşları o kadar zıplatıyor ki arabada sizi kızgın tencereye atılmış mısır gibi zıp zıp zıplıyorsun.

demem o ki ayder yaylası’na gelmek tam bir mallık. hiçbir espirisi yok. saçma sapan evler. fotoğraf çektirmeye yön bulamıyorsunuz. e pokut yaylası veya huser’e gideyim deseniz de yolu berbat, o zaman direkt doğu karadeniz gezinizden rize ilini çıkarın. 3 gündür giresun trabzon rize geziyorum en beğendiğim şu an trabzon-sürmela- uzungöl oldu. hele o uzungöl yok mu ah ah, harikasın sen ya. aşağıya kendi çektğim fotoğrafları ekleyeceğim.

uzungöl’de kalacaksanız camii’nin orada 120-150 arası yerlerde kalın. kahvaltı yapılan yerlerde 350 tl’den başlıyor konaklama. ne gerek var ki? ben eşim ve oğlum ile uzungöl camii’nin yanında bir otelde kaldım 130 tl verdim tek geceliğine. sonra gittim sabah 8’de o kahvaltı yapılan yerde 150 tl’ye her şeyden yedim 280 tl toplam maliyeti oldu. 350 tl yatak artı sabah da 80 tl kahvaltı (sıcaklar hariç) ooo oo bir sürü para.

neyse efenim giresun ve trabzon harika şimdilik, rize kötü.

bu arada 3 ilde de aşırı yağmur sis ve çise ile zamanımız geçti.

not: böbrek taşı sorunu olanlar huser yaylasına dolmuşla çıkarsa taş sorunu kalmaz.

kendi fotolarım;

huser yolunda dolmuştayken,
    görsel

uzungöl birkaç kare,
    görsel

görsel
  • motorla gitmeyi düşünenler için: ister ayder tarafından ister didingola veya avusor tarafından yukarı çıkışta sorun yok. ama inişinizi ayder tarafına doğru yapmayın, zemin çok gevşek ve oynak. motorla tırmanması güzel ama geri inişi eziyetli ve genel itibarıyla zevksiz bir yayla. buraya gideceğinize avusor yaylasına gidin; kemerli kaçkar manzarasına doyarsınız, avusor deresi de bonus olur.
  • yazın bile buz gibi tam gün batımında gidilmesi gereken rize'nin en güzel yeri. kişisel aracınızla gitmeniz sarp ve taşlı yollarında sizi üzebilir. zirveye ulaştığınızda bir çay alıp bulut denizini* izlemeyerek tulum dinlemek paha biçilmez. güneş batar batmaz ise, zirvedeki tüm kalabalığın araçlarına geçmek için koşturması soğuğun ne kadar etkili olduğunu gösterir.
  • eğer portbagajli bir araçla çıkıyorsanız öncelikle portbagajınızın vidalarını kontrol etmenizi öneririm :) yaylaya varınca da salıncakta sallanırken kendinizi bulut denizinin büyüsüne bırakabilirsiniz
  • bir bakmışsın sisler basmış yaylayı, bir bakmışsın şakır şakır bir yağmur.ardından misler gibi bir güneş çıkar dağların arkasından.bulutlar da yere indi mi keyfinden yenmez.
  • tepesindeki salıncakta sallanmak için can atıyorum. insana dinginlik veren o yemyeşil ve sisli manzaraya karşı sallanmanın eşsiz bir deneyim olacağına eminim.

sizde de çağrışım yaptıysa:
    (bkz: husserl)
    (bkz: edmund husserl)
    (bkz: transandantal fenomenoloji)
  • düzgün bir yol yapılmadan gidenin aklına şaşacağım yayla. sis sebebiyle manzarası görmedim ama ne olursa olsun o yolun rezilliğine değmez.

avusor güzel ama
  • rize'ye bağlı ayder'in girişinin sol tarafını tutan dağlarda olan, rakımı ve konumu açısından ayder'e bağlı tüm yaylaların manzarasını görebileceğiniz yayla.
hesabın var mı? giriş yap