• kendisiyle arabesk sever dayım vesilesiyle tanışmıştım. şarkılarını daha çocukken sevmeye başlamıştım. çocuk kafam arabesk olarak bi tek bu adamı sevmişti. sanki arabesk değil de, bir acayip dertli söylüyordu şarkılarını.

bir de sonradan internetle haşır neşir olunca öğrendim ki, acayip bir hayat hikayesi varmış.

--- alıntı ---

hüseyin , 12-13 yaşlarındayken, hem okumakta, hem de yazlık parklarda şarkı söylemektedir. o sırada,
    erzurum 'a program yapmak için gelen bir pavyon şarkıcısının dikkatini çeker. o'nu istanbul'a götürmek ister. babası karşı çıkar. annesi, erkek kardeşlerini de yanına alarak istanbul'a gelir. ablası evli olduğu için erzurum 'da kalır babasıyla birlikte. istanbul'da sahneye çıkmaya başlar o yaşta. bir süre sonra babası da gelir. anne ve babası birbirleriyle geçinememektedir. bir gece hüseyin gürültülere uyanır. salona gittiğinde, babasının, annesini baltayla doğradığını görür. anne mezara, baba hapse(elde var bir)... hüseyin gece hayatında tanınmaya başlar. kırkbeşlikler falan çıkarmaya başlar. bu arada bir konsomatrise aşık olur. konsomatris hüseyin'le evlenmek ister. hüseyin bunu yapamayacağını söyler. konsomatris hüseyin'in peşini bırakmaz. hüseyin'in kardeşlerinden biri, gizlice kadının evine gider ve abisinin peşini bırakmasını söyleyerek hakaretler eder. kadının babası da çocuğu vurup öldürür(elde var iki). baba hapisten çıkar ama verem olmuştur hapiste. bir süre sonra da ölür(elde var üç). kardeşlerinden birinin psikolojik sorunları vardır. bir sabah, banyoda kendini öldürmüş olarak bulurlar(elde var dört). abisi, aniden rahatsızlanır. doktora götürürler. beyninde tümör olduğu anlaşılır. onbeş gün sonra da ölür(elde var beş). bir erzincan konseri sırasında, akrabalarından birinin kızıyla tanıştırırlar ve bu kızla evlenir. çocukları olur. çocuk -6 yaşlarına geldiğinde, ender rastlanan bir kan hastalığına yakalanır. tedavisi çok masraflıdır ve hüseyin'in yıllar boyu geçirdiği felaketler sonrası hiç bir maddi birikimi yoktur. çocuğunun tedavisi halen devam etmektedir. hüseyin ise, hayatın tüm acımasızlığı omuzlarına binmiş bir anadolu delikanlısı olarak hayatına devam etmeye çalışmaktadır.
    çok değişik bir ses rengi ve gerçek arabesk repertuarıyla hala şarkılar söylemektedir.

--- alıntı ---

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=126384
  • duydugum en enteresan seslerden birine sahip, bir arabesk sarkicisi. 80'lerde gaziantep'teki hayatimin soundtrack'ini yapsam, mutlaka icine bir sarkisi ile girer, isin kotusu hic bir sarkisinin ismini bilmem, garip sesidir beni ceken.
    (geçen süre zarfında bir kaç şarkısını buldum ve büyük ölçüde hayal kırıklığına uğradım.ayni tadi vermedi nedense.. gurbet akşamları idare eder yine de.. )
    1-2 yil once ozel tv'lerden birinde gordum tekrar, hala ayni beyaz takim elbise, ayni biyik, ayni saclar, ve ozellikle de ayni kaşlar.. sesini duymak iyi gelmisti. huzunlenmistim.
  • sadece erbabının bildiği arabeskçilerdendi. nur içinde yatsın.

gezdim sabaha kadar gurbet sokaklarını
    son ümitle bekledim hasret akşamlarını
  • benim için arabesk'in ete kemiğe bürünmüş haliydi. gerek sesi, gerek şarkıları, gerek yaşamı ve nihayet ölümüyle bu dünyada arabesk benim demiştir bana göre.lise yıllarında yurt koğuşlarında bitirim arkadaşlar vesilesiyle tanışıp yıllarca hafızamdan hiç kazınmayan şarkılarıyla devam etmişti birlikteliğimiz.

hiçbir zaman mega star olmadı kendisi. hiçbir zaman popçularla kasetler yapmadı, tarzı dışındaki saçma sapan şarkıları bolca modern enstrüman yedirilmiş şekilde coverlamadı. yağcılardan ve yalakalardan müteşekkil iktidar sofralarında sandalyesi olmadı hüseyin altın'ın. önemli günlerde ekranlardan arabeskçi kontenjanından bizi milli birlik ve bütünlüğe davet etmedi. bir arabeskçiydi ve hep öyle kaldı. her şeyin ve herkesin giderek fason, fabrikasyon ürünlere dönüştüğü bu yıllarda kendi olarak kaldı ve öyle de öldü.

ruhu şad olsun!

hoşçakal abi
  • (bkz: darginim)
    allah gunah yazmasin, ka$iyla biyigini kari$tiriyorum bu abinin.
  • 90'ların ilk yarısı..

istanbul'un varoşları.. hani sıcağı sıcağına'nın reyting rekorları kırdığı dönemler..

çöplüklerin patladığı ve güneydoğu'da karakol baskınları köy boşaltmaları vesaire..

boynumu büküp de bırakanlar var.. dargınım dargınım diyen hüseyin altın abimiz..

unkapanının cırtlak arka planlı kasetlerini bilmeyenler, adamın adeta kıçından düşen buz mavisi kot pantolonları giymeyenler, gerçek kesiti flash tv de canlı canlı seyretmemişler... hüseyin altın'ı bilmemek normaldir.. tele on'un klip saatini, türk filminde çıplak karı çıkar mı hevesini düşünüyorum.. sonra da hüseyin abi'nin klibini hatırlıyorum..

hüseyin abi bok gibi sesin var.. benim de bok gibi hayatım var..
    işte böyle düşünenlerin hayatında önemli bir yere sahiptir.. reno broadway'ın arka tamponu götümüze girsin..

tahminim şu an bitik bir hayatı var.. yanakları çökmüş 40 küsür kiloya düşmüş.. ben ise kırmızı tuborgun verdiği enerjiyle uzatmaları oynuyorum.. pankreastan mı girecek yoksa sana akciğerden mi gelecek.. viceroy kırmızı içiyor kesin hüseyin abimiz.. ben ise ben doğduğumda kara bakan babamı düşünüyorum...

ve acılar kralı olduğumda... en yakın dostuma bile dargınım.. öyle değil mi hüseyin abi..

gaziosmanpaşa forever..
  • parçalarını arada bir youtube vasıtasıyla dinliyorum..
    eskisi gibi kaset vs yok artık nabalım, biz de teknolojiye ayak uydurduk kızma hüseyin abi..

- üzerime hala bir üşüme hissi geliyor (o tarihlerde doğalgaz yok.. soğuk odada müzik dinlenir.. donar her tarafın..) gri eşofman altı hala revaçta ama..

- gazete kuponuyla alınmış tek kaset çalar'ın kaset sarmaması için dua ederken.. ardından dargınım dargınım..

- o vakitler, bazan arabesk çalan yeni yetme fm radyolarına dalarsın, ama genelde ibo dan çalarlar, gece 1 den sonra sıra gelir sana hüseyin abi.. dargınım..

- dargınım yalan sözlere, dargınım sahte yüzlere.. balkonda gizli gizli donarak tekel 2000 içerken, sigaramın dumanı mahalleye çökmüş kömür isine; o kömür dumanı isi de senin buğulu sesine karışır hüseyin abi..

kime güvendiysem kırdı kalbimi.. canım bildiğime dargınım, dargın..

öyle değil mi, plazada çalışıp yarı ingilizce bir dil kullansak bile nedense canım bildiğimize dargın değil miyiz hala.. o zaman niye yaşadık 92'den beri şimdiye kadar.. niye uzaklaştırmaya çalıştık kendimizi varoş kömür isi mahallelerden.. markafoni den sipariş versek kasedin gelir mi hüseyin abi.. gelir mi..
  • hayatı türlü zorluklarla geçmiş arabeskçi bir abimizdir hüseyin altın. çocuğunun rahatsızlığı nedeniyle müziğe ara vermek zorunda kalmış, enfes şarkıları olmasına rağmen yeterince tanınmamış, gayet beyefendi bir sanatçıdır. sesindeki hüzün şarkılarını eşsiz kılmaktadır.

"tek başına" isimli bir şarkısı vardır ki arabesk müziğin en nadide eserlerinden biridir. özellikle girişine dikkat;

http://www.youtube.com/watch?v=lppkbab_i7m

edit: (bkz: tek başına/@cehennet)
  • duayen, üstat, öğretici, bilge...
  • zoruma gidiyor,hasret akşamları,ümitlerim bitince gel gibi unutulmaz şarkıları yorumlamış sanatçı.sesinin değişik rengi,yorumu,görüntüsü ile farklı bir tarz sergilemiştir.özellikle 1989-1990 civarında çıkan kurtarın kalbimi kaseti ilgi çekicidir.
hesabın var mı? giriş yap