*

şükela:  tümü | bugün
 • (1889-1944)
  1889 yılında trabzon’un vakfıkebir ilçesinin çavuşlu köyünde dünyaya geldi. ilk, orta tahisilini trabzon’da yaptı ve trabzon mahalli mektebinden mezun oldu. istiklal savaşı’na katılarak cephede düşmana karşı savaştı. 1925 yılına kadar akçaabat, sürmene ve trabzon’da ilkokul öğretmenliği yaptı. 1926 yılında ünlü spor adamı selim sırrı tarcan tarafından istanbul’da açılan beden eğitimi kursu’na katıldı ve buradan diploma aldı. trabzon tarihinin ilk beden eğitimi öğretmeni olarak tarihe geçen h. avni aker trabzon lisesi muallim mektebi ve ticaret lisesine atandı. buradaki başarılı hizmetlerinden sonra beden terbiyesi bölge asbaşkanlığı (şimdiki gençlik ve spor il müdürlüğü) görevini üstlenerek trabzon sporunun en üst makamına yükselen değerli spor adamı yaşama veda ettiği 1944 yılına kadar bu görevini sürdürdü.

  hüseyin avni aker görevde bulunduğu yıllar içinde trabzon’a bir stat kazandırmak ve bu gün stadın bulunduğu araziyi bu amaçla istimlak etmek için çok uğraştı. onun müthiş çabası daha sonra adının verildiği stadı trabzon futboluna kazandırdı.

  hüseyin avni aker’in arkadaşı olan ünlü beden eğitimi öğretmeni ve antrenör hayri gür stada avni aker adının verilmesini de şöyle anlatıyor. “1940’lı yıllarda hüseyin avni aker’le aynı okulda beraber çalıştık. kendisi hem lisede öğretmendi hem de beden terbiyesi bölge müdürlüğü’ne vali nezdinde asbaşkanlık görevi yürütüyordu. 1972-77 yılları arasında trabzon’da beden terbiyesi’nde 5 yıl. bölge müdürü olarak çalıştım. bu sırada stat inşaatı tamamen bitmiş ve isim aranıyordu. zamanın valisi adil ciğeroğlu başkanlığında bir genel kurul oluşturuldu. bu genel kurulda bende vardım ve hüseyin avni aker ismini ben teklif ettim. çünkü bu stada en çok onun emeği geçmişti. sanat okulu ile yeni mahalle arası o zamanlar uçurumdu ve bu uçurum at arabaları ile toprak taşıyarak doldurduk. toprağı zemine serdikten sonra çimleri ekmeye başladık. daha sonra ise 60 kişilik kapalı tribün ile açık tribün yaptık. o zamanın parası ile tüm bunlar 40 bin liraya mal olmuştu. tüm bunları vali ciğeroğlu’na anlatınca oda bana hak verdi ve stada avni aker’in isminin verilmesini istedi. o zamanlar buna tek karşı çıkan rahmetli ziyad nemli olmuştu. nemli stada idmanocağı’nın eski kaptanı rıza kuğu’nun adının verilmesini istiyordu.

  kaynak icin (bkz:http://www.avniaker.net/)
 • zamanın deyişiyle, iyi bir beden terbiyecisiydi. bu özellikleriyle trabzon spor'una büyük katkıları olmuş, bir gün ismi şehrin gözbebeğine verilecek kadar sevilmiş, sayılmıştır.
 • mustafa kemal sayıl'ın anlattığına göre lakabı "migonof"muş..

  "...sonra bilirsiniz belki hüseyin avni aker'e "migonof" denirdi. bu kinaye onun öğrencilerine sürekli anlattığı bir hikayeden gelirdi. hüseyin avni bey, trabzon'un ilk beden terbiyesi hocalarından olması dışında, pek çok savaşa katılmış değerli bir askerdi. öğrencilerine sürekli savaş anılarından bahsederdi. en çok anlattığı ise balkan harbi'nde savaşırken esir aldığı bulgar askeriydi. işte migonof o askerin adı idi."

  (mektepliler, münevverler, meraklılar isimli kitaptan alınmıştır)
 • oğlu aydın aker vefat etmiş.. allah rahmet eylesin..

  http://www.trabzonspor.org.tr/…tay&ind=15293#icerik
 • bugün vefatının 70. yıl dönümüdür..

  adını taşıyan stadın yapımıyla ilgili olarak, trabzon sporunun önemli isimlerinden rahmetli hayri gür'ün ağzından okuyoruz;

  https://twitter.com/…tus/503817300684701696/photo/1