şükela:  tümü | bugün soru sor
 • trabzon'daki maclarin oynandigi huseyin avni aker stadyumu 1951 yilinda temeli atilmis ve 2400 kisilik dusunulmustur. 1967 yilinda kapali tribun ilavesi yapilmis, 1981 yilinda ise acik tribun buyutulmustur. 1994 yilinda acik tribunun uzay kafes modeli ile uzerinin kapatilmasi ve stadyumun isiklandirilmasi ile huseyin avni aker stadyumu son seklini almistir.

  1940-1944 yillari arasinda trabzon'da bolge mudurlugu yapan huseyin avni aker, ogretmen olarak, yonetici olarak, onder olarak trabzon'da sporun koklesmesine hayatini adamistir. bu nedenle adi, hakli olarak trabzon sehir stadyumuna verilmistir.

  huseyin avni aker stadyumunun kapasitesi

  kapali: 6.000
  maraton: 17.500
  kale arkalari: 5.000
  toplam: 29.500
 • trabzon'un kavak meydan mevkisinde bulunan ve trabzonspor'un maclarini oynadigi stadin adidir. mevki olarak $ehrin merkezi sayilabilecek bir yerde bulunan stad 1994 senesinden sonra ak$am maclarina da musait hale gelmistir eklenen i$iklandirmalar ile. turkiye'de bulunan en uzun sahalardan biri oldugu bilinir. onceden futbolcularin oynamaya kiyamadigi saha zemininden son zamanlarda denizden cekilip sahada kullanilan kumlar yuzunden deniz kabuklari, istiridyeler felan cikiyor olsa da yakin zamanda bu soruna da care bulunacagi seklinde haberler alinmaktadir. hemen yaniba$inda bir de toprak zeminli olan ve genelde amator kume mucadelelerinin ve amator kume takimlarinin idmanlarinin yapildigi yavuz selim futbol sahasi bulunmaktadir. avni aker stadyumu kadar olmasa da orada da i$iklandirma bulunmakta lakin maclar yine de cogunlukla gunduz vakitlerinde oynanmaktadir. i$iklandirma daha cok amator kume idmanlari icin kullanildigi icin i$iklandirmanin maclara pek etkisi olmaz.

  ayni zamanda bir sezon once turkiye super ligine terfi etmi$ ve kumede kalmayi basarmi$ olan akcaabatsebat spor da mucadelelerini bu sezon bu stadda oynamak icin gerekli goru$meleri trabzonspor ile yapmi$ lakin pek anla$ma saglayamami$tir. kendi stadlari olan fatih stad'i akcaabat'ta hali hazirda bulunmasina ragmen 2 trabzon ekibi mac programlari musade ettigi muddetce ayni sahayi kullanacaklar diye du$unsek de bu durum gercekle$memi$tir.
 • telleri olmayan, dolayisi ile mallarin rahatlikla sahaya girebildikleri stad.
 • civar evlerin bahçelerinde polisin maç öncesi kazı yaparak döner bıçaklarını topladığı bordo mavi gri ve enklerini barındıran geniş ferah bir alan
 • trabzon'da yeni mahallede bulunan stad. salı günleri yanında pazar kurulur.
 • kesinlikle rezil bir mimarisi olan stad.

  baska stadlarda var mi bilmiyorum ama numarali tribün ile onun karsisindaki maraton diye tabir edilen tribünde (onden arkaya 200 sira koltuk var diye bir varsayim yaparak), 40. siranin arkadasinda 2 tane kocaman (caplari 2-3metre) direk var. bu direkler yüzünden maratonda oturan izleyicilerin cok büyük bir kismi, macta ya rakip kaleyi, ya kendi kalesini, ya da orta sahayi seyretmeme ihtimallerinden birisini secmek durumunda kaliyor. bu numarali tribün icin de boyle.

  bütün stadlar boyle zannediyordum, ta ki baska bir stada gidene kadar. meger insan en arkada da olsa bütün maci seyredebiliyormus. ön-arka (zoom haric) hic farketmiyormus.

  ondan sonra taraftarlar niye maca gelmiyo. kardesim görmüyoruz ki gelelim. yattara'nin birinci calimini gorsen ikincisini gormuyosun, ikincisini gorsen yaptigi ortayi gormuyosunonu gorsen fatih tekke'nin attigi kafayi gormuyosun. futbolcular bir gözüküyo bir kayboluyo. kaybolmayan futbolcu istiyoruz.
 • hiç gidip görmedim ama televizyondan izlediğim kadarıyla, eğer yamulmuyorsam bu statta pilot kamera, numaralı tribünün çatısının hemen altında bulunan bir bölmeden çekim yapar. yine yamulmuyorsam spiker, yorumcular ve diğer teknik ekipman da aynı bölmede yerlerini alır.
 • nuri albayrak yönetiminin, üzerinde ciddi planlar düşündüğü stad. yıkılıp yeniden yapılması gündemde, ancak ortada daha hala somut bir proje yok ve bu konu hakkında bir çok tartışma yaşanıyor trabzon'da. bunların en önemlisi stad yapıldığı sırada maçların nerede oynanacağı konusu. şimdiye kadar yönetim kademesinde istanbul kanadı-trabzon kanadı tartışmaları yapılmışken artık bu durum taraftar düzeyinde de yapılacak gibi. başkan nuri albayrak'ın bu konudaki bazı açıklamaları da talihsizce oldu, ancak bu lafları geri alır şekilde konuşmalar yaptı daha sonra.

  trabzonsporluların stadın mimarisiyle ilgili ortak düşüncesi, ingiltere'dekilere benzer bir stad yapılması. koşu pistinin olmadığı bu tip stadlarda seyirci baskısı maksimum derecede yaşanıyor, bu da onikinci adamlık adına büyük bir avantaj.

  (bkz: ingiliz stadyumları)