• ölümü pek bi sahibeli olan aselsan mühendisi..
  odtü makina mühendisliği bölümü’nü okulun şeref listesine girerek bitirmiş ve aselsan’da göreve başlamış. hatta kanas silahlarına monte edilen ve gece atış yapılmasını sağlayan çelik nişan dürbünlerini bizzat kendisi icat etmiş. ve 31 yaşındayken milyar dolarlarla ifade edilen aselsan’ın tank projesini yürütmeye başlamış..

  2006 agustosunda, 2 aylık evli olan ,hüseyin başbilen, bir sabah işe gidiyorum diyerek kendisine ait otomobille evinden ayrılır ve 3 gün boyunca kendisinden haber alınamaz..ve 7 agstosda arabasında ölü bulunur.
  sonrası için:

  (bkz: aselsan tank projesindeki muhendisin olumu)
  (bkz: aselsan intiharları)
  http://www.gazeteodtulu.com/haberler.php?id=1069
  http://www.hurriyet.com.tr/…cusayfa/6559640.asp?m=1
 • aselsan'ın en iyi mühendislerinden biri idi. özellikle uçaklardaki milli yazılımlar konusunda bir çok araştırması vardı. belki de savaş uçağı yazılımı konusunda türkiye'yi fersah fersah öteye taşıyacak ve amerikan teknolojisine çok yaklaştıracaktı.
  güya intihar etti, ama tabi ki aklı başında düşünen kimse bu fikirde değil. katilinin cia olduğunu sanırsam az buçuk dünya görüşü olan hemen tahmin edebilir.
 • kendisinin ve arkadaşlarının göz göre göre katledilmesi türkiye cumhuriyeti tarihindeki en büyük utanç olarak kalacaktır.

  bilmem kaç yıl sonra arşivler açıldığında belki birileri özür diler.
 • tank projesi mi yürütüyor, f-16 yazılımı mı geliştiriyor, gece görüş dürbünü mü icat etti meçhul merhum kişi. bunca hurafe desteksiz kaynaksız efsane hatırasına ve yakınlarına ayıptır. hiç bir şey araştırmadan bile günümüzde teknoloji geliştirme işlerinin nasıl yürüdüğü konusunda biraz izan ve akıl sahibi kişi bunların herhangi birisinin bir kişinin yapacağı, öldürülmesiyle duracak yarım kalacak işler olmadığını bilir. makina mühendisi kardeşim 31 yaşında f-16'ya yazılım geliştiriyormuş etmeyin tutmayın arkadaşlarım. gece görüş dürbünü ve dürbün de fizik optik ve elektronik bilgisi uzmanlığı gereketirir ve bir kişi "icat etmez".. dışardan bağımsız alınan gece görüş özelliği olan bir dürbünün bir tüfeğe nasıl monte edileceği entegre edileceği de ciddi iştir, mühendislik proje vs. gerektirir ancak, kimse için o kişiyi öldürmeyi gerektirecek kadar büyük bir taktik tehdit değildir, başka birince sürdürülebilecek bir iştir.

  (bkz: aselsan intiharları/@patavat)
 • adli tıpa göre intihar etmiş. gerçi adli tıpa kalsa... neyse.

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25326884
 • ölümü araştırılacak olan merhum mühendistir.
  ilgili haber için: http://www.ntvmsnbc.com/id/25374064

  --- alıntı ---

  intihar ettiği gerekçesiyle ölümü hakkında takipsizlik kararı verilen aselsan mühendisi hüseyin başbilen'in ailesinden gelen mektup üzerine başbakan recep tayyip erdoğan, başbilen'in ölümüyle ilgili şüphenin ortadan kaldırılmasını istedi.

  f-16 ve milli tank projeleri üzerinde çalışan başbilen, ağustos 2006'da aracı içinde bilekleri ve boğazı kesilmiş halde bulunmuştu.

  aselsan'ın yan kuruluşu mikes'te yine f-16 ve savaş uçakları üzerine çalışan halim ünal ise, ocak 2007'de başından vurulmuş halde bulundu. bundan yalnızca 9 gün sonra, aselsan’da görevli bir başka mühendis evrim yançeken'se oturduğu binanın 6. katından düştü. bu 2 dosya da "intihar" kararıyla kapatıldı.

  başbakanlık teftiş kurulu, başbilen'le birlikte ünal ve yançeken'in ölümlerini de inceleyecek.

  ---alıntı ---
 • 2002'de aselsan'in mikroelektronik gudum ve elektrooptik grubunda staj yaparken tanidigim sahis. aramizda soyle bir muhabbet gecmisti;

  ob:abi sen simdi ne uzerine calisiyorsun?
  hb:silahlarin uzerine gece gorus durbunu takmaya calisiyorum.
  ob(gulerekten): abi ne var yaa oyle tak uzerine gitsin iste hahah.
  hb: yok silahin dengesi falan derken bir cok ozelligi var oyle kolay olmuyor o isler.

  ob: abi simdi bu stinger fuzelerinin menzili ne kadar?(universite 2 ogrencisi daha ne kadar teknik bir soru sorabilir ki, turev integral mi sorsaydim?)
  hb: devlet sirri.
  ob: kjsdsfkjsdkj

  ayrica hic de intihar edecek birine benzemeyen, gayet de sen sakrak bir adamdi.
 • babasi sakirt olan insan. abd'den gelen is tekliflerini ulkeme hizmet edeyim diye reddetmis bir insan. milli tank altay projesi uzerinde calisirken arabasinda olu bulunmus.

  babasi da sakirtmis. makarnaci ve komurculerden

  http://www.youtube.com/…re=player_detailpage#t=415s

  not: sakali olan dindar insanlara asagilikca makarnaci, komurcu, okumamis ve cahil muamelesi yapan tiplerin agzindan yazdim yukaridaki entryi. asagilik pislik heriflerdir bu ayrimci tipler. simdi bunu diyorum diye akp'ci, fethullahci diyenler icin de,
  (bkz: #29530443)
  (bkz: #35431189)

  birgun insallah bu sekilde, insanlarin baskalarini ayrima tabii tutmayacagi, her entry'inin veya soyledigimizden sonrasina, aslinda ben bu gorusu desteklemiyorum ama bu gorustekiler hakkindaki onyargilara da karsiyim gibi aciklamalar yapmak zorunda kalmayacagimiz bir toplum olabiliriz,