şükela:  tümü | bugün
 • ölümü pek bi sahibeli olan aselsan mühendisi..
  odtü makina mühendisliği bölümü’nü okulun şeref listesine girerek bitirmiş ve aselsan’da göreve başlamış. hatta kanas silahlarına monte edilen ve gece atış yapılmasını sağlayan çelik nişan dürbünlerini bizzat kendisi icat etmiş. ve 31 yaşındayken milyar dolarlarla ifade edilen aselsan’ın tank projesini yürütmeye başlamış..

  2006 agustosunda, 2 aylık evli olan ,hüseyin başbilen, bir sabah işe gidiyorum diyerek kendisine ait otomobille evinden ayrılır ve 3 gün boyunca kendisinden haber alınamaz..ve 7 agstosda arabasında ölü bulunur.
  sonrası için:

  (bkz: aselsan tank projesindeki muhendisin olumu)
  (bkz: aselsan intiharları)
  http://www.gazeteodtulu.com/haberler.php?id=1069
  http://www.hurriyet.com.tr/…cusayfa/6559640.asp?m=1
 • kendisinin ve arkadaşlarının göz göre göre katledilmesi türkiye cumhuriyeti tarihindeki en büyük utanç olarak kalacaktır.

  bilmem kaç yıl sonra arşivler açıldığında belki birileri özür diler.
 • tank projesi mi yürütüyor, f-16 yazılımı mı geliştiriyor, gece görüş dürbünü mü icat etti meçhul merhum kişi. bunca hurafe desteksiz kaynaksız efsane hatırasına ve yakınlarına ayıptır. hiç bir şey araştırmadan bile günümüzde teknoloji geliştirme işlerinin nasıl yürüdüğü konusunda biraz izan ve akıl sahibi kişi bunların herhangi birisinin bir kişinin yapacağı, öldürülmesiyle duracak yarım kalacak işler olmadığını bilir. makina mühendisi kardeşim 31 yaşında f-16'ya yazılım geliştiriyormuş etmeyin tutmayın arkadaşlarım. gece görüş dürbünü ve dürbün de fizik optik ve elektronik bilgisi uzmanlığı gereketirir ve bir kişi "icat etmez".. dışardan bağımsız alınan gece görüş özelliği olan bir dürbünün bir tüfeğe nasıl monte edileceği entegre edileceği de ciddi iştir, mühendislik proje vs. gerektirir ancak, kimse için o kişiyi öldürmeyi gerektirecek kadar büyük bir taktik tehdit değildir, başka birince sürdürülebilecek bir iştir.

  (bkz: aselsan intiharları/@patavat)
 • adli tıpa göre intihar etmiş. gerçi adli tıpa kalsa... neyse.

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25326884
 • ölümü araştırılacak olan merhum mühendistir.
  ilgili haber için: http://www.ntvmsnbc.com/id/25374064

  --- alıntı ---

  intihar ettiği gerekçesiyle ölümü hakkında takipsizlik kararı verilen aselsan mühendisi hüseyin başbilen'in ailesinden gelen mektup üzerine başbakan recep tayyip erdoğan, başbilen'in ölümüyle ilgili şüphenin ortadan kaldırılmasını istedi.

  f-16 ve milli tank projeleri üzerinde çalışan başbilen, ağustos 2006'da aracı içinde bilekleri ve boğazı kesilmiş halde bulunmuştu.

  aselsan'ın yan kuruluşu mikes'te yine f-16 ve savaş uçakları üzerine çalışan halim ünal ise, ocak 2007'de başından vurulmuş halde bulundu. bundan yalnızca 9 gün sonra, aselsan’da görevli bir başka mühendis evrim yançeken'se oturduğu binanın 6. katından düştü. bu 2 dosya da "intihar" kararıyla kapatıldı.

  başbakanlık teftiş kurulu, başbilen'le birlikte ünal ve yançeken'in ölümlerini de inceleyecek.

  ---alıntı ---
 • 2002'de aselsan'in mikroelektronik gudum ve elektrooptik grubunda staj yaparken tanidigim sahis. aramizda soyle bir muhabbet gecmisti;

  ob:abi sen simdi ne uzerine calisiyorsun?
  hb:silahlarin uzerine gece gorus durbunu takmaya calisiyorum.
  ob(gulerekten): abi ne var yaa oyle tak uzerine gitsin iste hahah.
  hb: yok silahin dengesi falan derken bir cok ozelligi var oyle kolay olmuyor o isler.

  ob: abi simdi bu stinger fuzelerinin menzili ne kadar?(universite 2 ogrencisi daha ne kadar teknik bir soru sorabilir ki, turev integral mi sorsaydim?)
  hb: devlet sirri.
  ob: kjsdsfkjsdkj

  ayrica hic de intihar edecek birine benzemeyen, gayet de sen sakrak bir adamdi.
 • önemli projelerde görev almış makine mühendisi. çalıştığı alan gizli olmasına rağmen sonradan aile efradı aracılığıyla basına sızdığı kadarıyla 2 arkadaşı ile birlikte f16 yazılım geliştirme ile ilgili çalışmaktaydı. ankara pursaklarda bir araç içinde boynunu ve kolunu keserek iintihar etmişti(!!!!). birlikte çalıştığı diğer 2 arkadaşı da intihar etmiştir. bu olaydan bir sene önce amerikanın iş teklifini bu üç melek de vatanperverliklerinden geri çevirmişlerdir.

  (bkz: ali ünsem ünal)
  (bkz: evrim yançeken)
 • adli tıp raporunun son halinde dahi imzayı atan üyelerin bir kısmı intihar derken bir kısmı bir başkası tarafından yapılmış olması gerektiği kanaatine varmışlar kesiklerin. cinayet olduğu apaçık ortada olan bir vakada dahi türk adalet sistemi hiçbir sonuca varamıyor.

  yazık bu ülkeye hizmet etmek için kendisini feda eden beyinlere, allah belasını versin sorumlularının..
 • adli tip raporunda "intihar" notu yazan herkes vatan hainidir. o imza sahipleri kacmadan derdest edilmezse bu sehid kardesimizin ruhu muazzeb olur.