• türkiye büyük millet meclisi 21. dönem milletvekili
    hüseyin çelik, van
    gürpinar - 1959, hasan, sariye - istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi
    türk dili ve edebiyatı bölümü, y.y.üniversitesi türk edebiyatı master,
    londra üniversitesi soas türk politikası master, istanbul üniversitesi
    sosyal bilimler enstitüsü yeni türk edebiyatı doktora - ingilizce - doçent
    dr., öğretim üyesi - y.y. üniversitesi fen edebiyat fakültesi türk dili ve
    edebiyatı bölüm başkanı ve öğretim üyesi - tbmm başkanlık divanı eski katip
    üyesi - evli, 3 çocuk.
  • eski dypli yeni akpli. van milletvekili. demokrat kişiliği ile bilinir. türkiye günlüğü dergisinde yazardı eskiden. sağlam bir edebiyatçıdır. bu özelliği önemlidir. yazdığı ve yayına hazırladığı kitaplar iletişim yayınlarından çıkmıştır.

ali suavi hakkında hacimli bir incelemesi vardır. ziyad ebuzziya'nın yazdığı şinasi ile ilgili kitabın da editörlüğünü üstlenmiştir. başka bir sürü daha kitabı olan entelektüel bir kişiliktir. ama siyaset bu. işin içine siyaset girince farklı bir dünyanın insanı ve muktedir olabiliyorlar hemen. eskiden beri yazdıklarını takip ederim. yeni osmanlılar ile de araştırmalar yapmıştır.

edit notu: şinasi ile ilgili düzeltme için grapes of butchera teşekkür ederim.
  • 59.hükümetin milli eğitim bakanı
    erkan mumcu'yla trade eliden isim..
  • 1959 yılında van’ın gürpınar ilçesi’nde doğdu. 1983 yılında istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi’nden mezun oldu. aynı yıl yüzüncü yıl üniversitesi’ne asistan olarak girdi. 1987 yılında istanbul üniversitesi’nin kadrosuna geçti.

1988-1991 yılları arasında doktorası ile ilgili araştırmalar yapmak üzere ingiltere’de bulundu. aynı zamanda londra üniversitesi the school of oriental and african studies’te turkish politics bölümünde master programına devam etti. türkiye’de ilk siyasi hareket olan “yeni osmanlılar cemiyeti” ile ilgili araştırmalar yapmak üzere belçika, hollanda, almanya, avusturya, isviçre, italya ve fransa’da bulundu. 1991 yılında “ali suavi ve dönemi” konulu doktorasını tamamladı.

1992’de yüzüncü yıl üniversitesi’nde yardımcı doçent, 1997 yılında doçent oldu.

18 nisan 1999 seçimlerinde dyp’den van milletvekili seçildi. 3 temmuz 2001’de dyp’den istifa ederek, ak parti’nin kurucuları arasında yer aldı. tbmm’de ak parti grubu oluştuktan sonra, grup başkanvekilliğine seçildi. 3 kasım 2002 milletvekili genel seçiminde yeniden van milletvekili olarak parlamento’ya girdi.

58’inci cumhuriyet hükümeti’nde kültür bakanı olarak görev aldı. halen 59’uncu cumhuriyet hükümeti’nde milli eğitim bakanı olarak yer almaktadır.

fikri ve siyasi akımlar, türk kültürü, siyasi tarihi, edebiyatı ve aktüel memleket meseleleri üzerinde yayımlanmış 15 adet kitabı bulunan çelik, evli ve üç çocuk babası olup, iyi düzeyde ingilizce bilmektedir.
  • yaptigi her hareket ile kokten dinciligi ka$iyan ve takiyye kokan milli egitim bakani. doktorasini mi docentlik tezini mi neydi, van 100. yil universitesi'nden alan kapasite bilim insani...
  • katildigi bir toplantida turk olmayan ilkogretim ogrencisinin andimiz okundugu sirada "yalanci" duruma du$uruldugunu dile getirirken yaptigi stand-upvari konu$ma ile salondakileri kahkaya bogmus milli egitim bakani. konu$masinda $u sozlere yer vermi$tir:

"-efenim, turk olmayan ogrenci and icilirken ilk ba$ta "turkum" diyor, bildiginiz gibi bu bir yalan, sonraki kelime olarak da "dogruyum" diyor; e birincisi yalan oldugu icin bu otomatikman yalan!"
  • yarin fener rum lisesinin kurulus yildonumu kutlamalarina katilacakmis... bu adam heybeliada ruhban okulunu da acar, bu ulkede bir seyler degisir gibi geliyor bana ama... umarim olur tabi...
  • biraz önce cnn turk’te bilgiç bilgiç discrimination sözcüğünü kullanıp da ha sonra da “yani ayrıcalık” diyerek beni koparmış bakan.
  • annesi arap,babası kurt oldugundan kurtce egitim ve yayın konusuna olumlu yaklasan kisi.alevi oldugu soyleniyo,okullarda din kitaplarında alevilik hakkında bilgilerinde yer alması seklinde cıkan tartısmalarda parmagı olması muhtemel bakan.
  • ayrica sinuzitten dolayı gecirdigi krizlerden dolayı,bi ara neredeyse bakanlıgı bile bırakacak duruma geldigi soylenen kisi.(bkz: sinuzit)
hesabın var mı? giriş yap