şükela:  tümü | bugün
  • twitter'da birisinin tavsiyesi neticesinde şu videosuna denk gelip bayağı da uzunmuş ama bir dinlemeye başlayayım deyip iyiki de dinlemişim dediğim şahsiyet. muhtemelen kur'an müslümanlığı dediğimiz akımdan ve mustafa islamoğlu'ndan etkilenmiş ve yorumlarını bu kabilden yapmış ama yaratılış ayetlerine yaklaşımı gerçekten dikkate değer. videonun sonlarına doğru cennet yaprakları kısmını bana göre tam ikna edici şekilde açıklayamadı ve adem(a.s)'a ruh zuhur ettiğinde insan özellikleri kazandığı kısmı muğlak kalarak o halde adem(a.s)'ın da babası olabileceği konusuna kapı araladı. belki de öyle bilmiyoruz ama genel kanaat olmadığı yönünde. neticede müzakere edilmeden uzlaşılamaz.

ayetlere biyoloji verileri çerçevesinde yaklaşımı en azından caner taslaman'ın yaklaşımından daha inandırıcı geldi. dahası sırf görüş o taifeden geliyor diye ehli sünnet içinde baştan bütün diyalog yolları kapatılmamalı ve yaklaşımın üzerine gidilerek bence hadislerde göz önüne alınırsa ilk yaratılış konusunda daha makul açıklamalara ulaşılabilir.

beni bilenler dine yaklaşım tarzım olarak allah'ın her şekilde yaratmaya kadir olduğunu, ister nedensellik olsun isterse olmasın allah'a iman eden birisi olarak yaratılışın ilk başta nasıl olduğunu önemsemem. ama bilimsel veriler babında ikna edici bir yorum varsa teklif her kimden gelirse gelsin bunun üzerine gidilmesi taraftarıyım. çünkü herkes benim inandığım gibi inanacak diye bir şey yok. ehl-i sünnet büyüklerine derin bir saygı duyuyorum fakat onlar ilk yaratılış kısmını yorumlarken bugünkü biyolojik gelişmeye vakıf değillerdi. kendimizi kesin imani konular haricindeki yorum gerektiren ve gaybi konular üzerine akıl yürütürken daha serbest bir yorum alanı sunan bu tip meselelere yaklaşırken esnek olmaya davet ediyorum. zira insanlar sırf bu konular tartışılmadığı için imanını kaybedebiliyor. allah'ın yarattığına iman eden birisi yaratılış her ne şekilde olursa olsun hakikati bilmekten neden çekinir anlamak zor. hakikat allah'ın yaratması olduktan sonra nasıl yarattığının zerrece önemi yok.

tanım: youtube'da güzel üslubuyla videolar yapan, elazığ merkezli "kur'andan hayata" derneğinde aktif yer alan(belki de başkanıdır yeterli bilgiye ulaşamadım) şahsiyet. "iddialar ve izahlar" adıyla ateist ve deist iddialara cevap verdiği bir kitabın yazarıdır.(okunacaklar listesine eklendi)
  • edip yüksel, bayraktar bayraklı, mehmet okuyan, ihsan eliaçık, hakkı yılmaz, mustafa islamoğlu, caner taslaman, emre dorman hepsi biraraya gelirse belki o zaman allahın gerçek dinine yakın bir dine ulaşabiliriz sanırım.
  • zaten böyle değerli isimler hiçbir zaman pek bilinmezler. survivor başlığına her gün yüzlerce entry girilir.ahmet şöyle mahmut böyle diye. sorsan hepsi büyük adam. bir de çok bir şey biliyormuş gibi bir dini savunduğu zaman 'çomar' yaftasını yapıştırıp geçerler.