*

şükela:  tümü | bugün
 • 30 ağustos 1998 tarihinde göreve geçen genel kurmay başkanımız.
 • bir kac gun once recep tayyip erdogan'in bir konu$masina kar$ilik yaptigi aciklamada "biz amerikalilarin vietnam'a, ruslarin cecenlere yapamadigini yaptik, $oyleyiz boyleyiz" $eklinde muhte$em bir i$ cikaran genel kurmay ba$kani.
 • "biz amerikalilarin vietnam'a, ruslarin cecenlere yapamadigini yaptik, $oyleyiz boyleyiz" sözleri kendisine ait ise amerikalıların vietnam'a, rusların çeçenlere yapmak istediklerini terörle mücadele zanneden kişi.
  (bkz: demokrasi)
  (bkz: halkların kardeşliği)
  (bkz: ordunun siyasetteki yeri)
 • amerikalilarin vietnemadakilere yaptigini blemem ama cecenlerin rusyadaki faaliyetlerinin terorist faaliyetler oldugunu, ve cecen teroristlerle ppknin farkli olmadigini turkiyede aciklayabildigi icin takdir ettigim insan.
 • milliyet gazetesinin yazdığına göre evde fenerbahçe maçlarını televizyonun sesini kısarak seyreden, ancak güzel pozisyonları alkışlaması ile (kendi ifadesine göre) uyuklamakta olan evdeki köpeği korkutan genelkurmay başkanı.
 • söylediği sözle bizi "yoksa pkk da tıpkı çeçenler ve vietnamlılar gibi ülkelerini savunmaya çalışan kahraman insanlardan mı oluşuyor" sorusunu düşünmek zorunda bırakan şahsiyet.
 • bilecik bozüyüklü hemşehrim eski genel kurmay başkanımız. hilmi özkük ondan kalan tüm kadroları gönderdi ya da emekli etti. zaten ecevit hükümeti kıvrıkoglunun görev süresini uzatmak istemişti ama yapamadılar. iyi ki de özkök geldi. demokrat bir gn.kur.bşk. den daha iyi ne olaki?
 • 30 ağustos 1998 - 28 ağustos 2002

  28 ağustos 1998 tarihinde genelkurmay başkanlığı görevine atanan orgeneral hüseyin kivrikoğlu, türkiye cumhuriyeti’nin 23 ncü genelkurmay başkanı’dır. türkiye cumhuriyeti anayasası’na göre, başbakan’a karşı sorumlu olan orgeneral hüseyin kivrikoğlu, barış zamanında türk silahlı kuvvetleri komutanı; savaş zamanında ise cumhurbaşkanı’nı temsilen, türk silahlı kuvvetleri başkomutanı olarak görev yapar.

  orgeneral hüseyin kivrikoğlu, aralık 1934’te bilecik / bozüyük'te doğmuştur. lise tahsilini işıklar askeri lisesi’nde tamamlamış ve 1955 yılında topçu subayı olarak kara harp okulu'ndan mezun olmuştur.

  1957 yılında topçu okulu’nu bitiren orgeneral kivrikoğlu, mezuniyetini takip eden sekiz yıl boyunca çeşitli topçu birliklerinde takım ve batarya komutanı olarak hizmet etmiştir.

  1965-67 yıllarında kara harp akademisi’nde kurmay subay öğrenimini tamamlayan orgeneral kivrikoğlu, 1967-68 yıllarında 39 ncu tümen topçu komutanlığı’nda (dörtyol/hatay) batarya komutanı olarak, 1968-70 yıllarında ise 9 ncu piyade tümen komutanlığı’nda (sarıkamış/kars) karargah subayı olarak görev yapmıştır.

  orgeneral kivrikoğlu, 1970 yılında silahlı kuvvetler akademisi’nden mezuniyetini müteakip, italya / napoli'deki nato güney avrupa müttefik kuvvetleri komutanlığı (afsouth) karargahı harekat başkanlığı’nda plan subayı olarak görev yapmıştır. 1972-73 yıllarında istanbul’da kara harp akademisi öğretim üyeliği görevinde bulunan orgeneral kivrikoğlu, müteakiben genelkurmay personel başkanlığı’nda, general amiral şube’de kısım amiri ve kara kuvvetleri personel başkanlığı’nda, kurmay şube müdürü olarak görev yapmıştır. orgeneral kivrikoğlu, 1975-78 yıllarında kara kuvvetleri genel plan ve prensipler başkanlığı’nda savunma araştırma şube müdürlüğü, 1978-80 yıllarında ise kara harp okulu öğrenci alay komutanlığı görevlerini ifa etmiştir.

  1974 yılında italya / roma'da nato savunma koleji’ni de bitiren orgeneral kivrikoğlu, 1980 yılında tuğgeneralliğe terfi etmiştir. tuğgeneral rütbesinde, 1980-83 yıllarında belçika / mons'ta nato avrupa müttefik kuvvetleri yüksek karargahı (shape) harekat merkez amirliği, 1983-84 yıllarında da 3 ncü ve 11 nci tugay komutanlığı görevlerinde bulunmuştur.

  1984 yılında tümgeneralliğe terfi eden orgeneral kivrikoğlu, 1984-86 yıllarında nato güneydoğu avrupa müttefik kara kuvvetleri (lse) kurmay başkanlığı, 1986-88 yıllarında ise sarıkamış'ta 9 ncu piyade tümen komutanlığı görevlerini deruhte etmiştir.

  1988 yılında korgeneralliğe terfi ederek, 1990 yılına kadar genelkurmay personel başkanlığı, 1990-93 yıllarında ise 5 nci kolordu komutanlığı ve milli savunma bakanlığı müsteşarlığı görevlerinde bulunmuştur.

  orgeneral kivrikoğlu, 1993 yılında orgeneralliğe terfi ederek, 1996 yılına kadar nato güneydoğu avrupa müttefik kara kuvvetleri (lse) komutanlığı görevini sürdürmüş, 1996-97 yıllarında istanbul’da bulunan 1 nci ordu’ya komuta etmiştir.

  orgeneral kivrikoğlu genelkurmay başkanlığı görevine getirilmeden önce 1997-98 yıllarında kara kuvvetleri komutanlığı görevini ifa etmiştir.

  genelkurmay başkanı orgeneral hüseyin kivrikoğlu,türkiye cumhuriyeti devlet şeref madalyası, türk silahlı kuvvetleri üstün hizmet madalyası, türk silahlı kuvvetleri altın şeref madalyası, a.b.d. liyakat madalyası, pakistan nişan-ı imtiyaz madalyası, romen yıldızı nişanı, polonya cumhuriyeti 1 nci derece üstün hizmet madalyası, kore birleşik milli güvenlik madalyası, kazakistan cumhuriyeti dostluk madalyası, azerbaycan bayrağı madalyası, macaristan liyakat madalyası, gürcistan şeref nişanı, azerbaycan şeref madalyası ve arnavutluk cumhuriyeti altın kartal şeref madalyası, ile k.h.o. mezuniyet, mesleki ihtisas, eğitim ve öğretim başarı, idari ve lojistik hizmetler, nato yurtdışı sürekli görev, harekat, yurt içi öğrenim başarı şerit rozeti ve genelkurmay başkanlığı şerit rozetleri sahibidir.

  orgeneral kivrikoğlu evli olup, bir erkek çocuk babasıdır. ingilizce bilmektedir.