• bir kişinini türk olduğunu anlamak için 3 nesil yeterlidir diyen türkçülük ustası. zamanında ve hatta şimdiye kadar bu ırkçı görüşleri dolayısıyla bayağı eleştiriyorduk.

  şu anda durum daha da içler acısı; şimdi cumhurbaşkanımız bile türk'lüğü savunuyor ve aklına "ermeni olsam, süryani olsam, rum olsam ne yazar" demek bile gelmiyor.
 • "ülkücü hareket için alparslan türkeş bir, nihal atsız iki" diyerekten ikiye kadar sayabiliyorum.
 • oğluna bıraktığı vasiyet tam anlamıyla mizah harikası olan bir tarihsel dökümandır.
  yagmur oglum!

  bugun tam bir bucuk yasindasin. vasiyetnameyi bitirdim, kapatiyorum. sana bir resmimi yadigar olarak birakiyorum. ogutlerimi tut, iyi bir turk ol.
  komunizm bize dusman bir meslektir. bunu iyi belle. yahudiler butun milletlerin gizli dusmanidir. ruslar, cinliler, acemler, yunanlilar tarihi dusmanlarimizdir.
  bulgarlar, almanlar, italyanlar, ingilizler, fransizlar, araplar, sirplar, hirvatlar, ispanyollar, portekizliler, romenler yeni dusmanlarimizdir.
  japonlar, afganlilar ve amerikalilar yarinki dusmanlarimizdir.
  ermeniler, kurtler, cerkezler, abazalar, bosnaklar, arnavutlar, pomaklar, lazlar, lezgiler, gurculer, cecenler icer(de)ki dusmanlarimizdir.
  bu kadar cok dusmanla carpismak icin iyi hazirlanmali.
  tanri yardimcin olsun!

  nihal atsiz
  4 mayis 1941

  adam türkün türkten başka dostu yokturu bile aşmış yani bu adam bu paranoyayla bunca yıl delirmeden nasıl yaşamış o da ayrı meseledir.
 • milliyetçiliği abartmış. vasiyeti doğruysa gereksiz bir kişilik hatta zararlı. olmamalı. her şeyi reaktif bir tavırla açıklayan ve hayatını bu açıklama üzerine kuran sağım solum düşman saklanmayan ebem modunda biri. bildiğim kadarıyla oğlu pek tutmamış vasiyetini. iyi bi oğul.
 • ilk ismi huseyin olan yazardir.

  olay bir bilgi yarismasinda* gecer. "ruh adam, hede, hodo eserlerinin yazari kimdir?"* diye sorulmustur. arianrod cevabi bilmektedir. * yazman olan arkadasina huseyin der, kiz yazar. nihal der, kiz yazmaz. ikna cabalari baslar, biliyorum, eminim, hadi yaz.. sorun anlasilir. annesinin adi nihaldir. huseyin nihal?
 • eski turk geleneklerine gore isim kazanmayi haketmedigini dusunerek aslinda adsiz soyadini almak istese de atsiz soyadini almis olan ilginc insan.
 • ulkuculukle pek alakasi olmadigini dusundugum sahsiyet... onun yolunda ilerleyenler turk ocaklarini kurmuslardir...ve turk ocaklarindakiler ulkuculeri pek de sevmemektedir...zira turk ocaklarinin bir yayininda soyle demektedir:
  "bir kaç yıldır mhp'li ve ülkü ocak'lı gençlerin de bu anmalara(bkz: 3 mayis) atsız beğ'in mezarının başında katıldıklarını görmekteyiz. bu partililerle ülkü ocaklılar bu anma sırasında; "başta sayın başbuğumuz alparslan türkeş olmak üzere" diye başlamaktalar ve 3 mayıs anma toplantısını hem de atsız'ın mezarı başında siyasi bir slogan haline getirdikleri "tekbir" sesleri ile bitirmektedirler. bir kere "başta başbuğumuz" demek ile başbuğlarına da saygısızlık yapmaktadırlar. çünkü 3 mayıs 1944 de alparslan türkeş, her hangi bir özelliği olmayan sadece atsız beğ'in yanına gelip gitmekten dolayı tutuklanan bir üsteğmendi. diğer yandan kendisinin bu olaylara tesadüfen katıldığını beyan eden mahkemeye verilmiş bir "pişmanlık mektubu" da söz konusudur. "
 • vasiyetine uyarsak elimizde silahlarla hiç uyumadan beklememiz gerekecek olan şahsiyet. oğlu vasiyeti yerine getirmeye başladı.
 • geri gelen mektup şiirini yazacak potansiyelin diğer hiçbir şiirinde gözlemlenemediği şaşırtan şair
 • oğlunun vasiyete karşı çıkarak komünist olduğu baba.
hesabın var mı? giriş yap