şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
 • oğluna bıraktığı vasiyet tam anlamıyla mizah harikası olan bir tarihsel dökümandır.
  yagmur oglum!

  bugun tam bir bucuk yasindasin. vasiyetnameyi bitirdim, kapatiyorum. sana bir resmimi yadigar olarak birakiyorum. ogutlerimi tut, iyi bir turk ol.
  komunizm bize dusman bir meslektir. bunu iyi belle. yahudiler butun milletlerin gizli dusmanidir. ruslar, cinliler, acemler, yunanlilar tarihi dusmanlarimizdir.
  bulgarlar, almanlar, italyanlar, ingilizler, fransizlar, araplar, sirplar, hirvatlar, ispanyollar, portekizliler, romenler yeni dusmanlarimizdir.
  japonlar, afganlilar ve amerikalilar yarinki dusmanlarimizdir.
  ermeniler, kurtler, cerkezler, abazalar, bosnaklar, arnavutlar, pomaklar, lazlar, lezgiler, gurculer, cecenler icer(de)ki dusmanlarimizdir.
  bu kadar cok dusmanla carpismak icin iyi hazirlanmali.
  tanri yardimcin olsun!

  nihal atsiz
  4 mayis 1941

  adam türkün türkten başka dostu yokturu bile aşmış yani bu adam bu paranoyayla bunca yıl delirmeden nasıl yaşamış o da ayrı meseledir.
 • "bugün türkiye'de türklüğe ve dolayısı ile türk bayrağına düşman üç zümre vardır: moskofçular, kürtçüler ve siyasi ümmetçiler." demiş birisi için tayyip'e methiyeler düzerdi demek de ne bileyim biraz şey...
 • aslen arnavut olan mehmet akif ersoy hakkındaki görüşleri şu şekildedir:

  "en büyük türkler'den birisi olan yıldırım beyazıd’ın anası türk değildir. hangi türkçü onu türklük kadrosundan çıkarmıştır veya çıkarabilir? istiklâl marşı şairi mehmet akif’in babası arnavut olduğu halde hangi türkçü mehmet akif için türk değildir demiştir? mesele yıldırım bayezid veya mehmet akif kadar türk olabilmektir."

  hüseyin nihâl atsız
 • eğer yanılmıyorsam kendisi müslüman değil, şamanisttir.

  türk-islam sentezini savunan ve aynı zamanda ırkçı olan arkadaşlara saygı ile duyurulur.
 • siyasi kimliğinden dolayı, yazdığı bozkurtlar romanı bir türlü hak ettiği ilgiyi görememiştir.
 • şimdi bu adamı seversin, sevmezsin, şöyle dersin böyle dersin ama anlayamadığım oğlu üzerinden yıllarca bu adama vurdular, neymiş solcuymuş koministmiş, yok hedepeye oy verecekmiş, amına koyim isteyen istediğine oy verir, "atsız'ın oğlu kominist he solcu he kürtlere oy verecekmiş hahahahahah" sığlığını bir türlü aşamadı bazı mallar. sen babanla aynı fikirlerde mısın? olmalı mısın? öyle bir şart mı var?
 • sosyalist ya da kürt olsaydı, heykelleri dikilirdi.
 • atatürk'e hakaret eden ve çirkin iftiralarda bulunan, 68. vilayete seyahat kitabında hitler'e methiyeler düzen, ırkçılığı açık bir şekilde savunan gerici, faşist bir zattır kendisi.

  iyi bir edebiyatçı, iyi bir tarihçi ve on numara bir ruh hastasıdır. günümüz takipçilerinde bu üç temel özelliğinin ilk ikisi bulunmaz*.

  edit: o ağzınıza aldığınız ismet inönü sizin atsizforum'da "çerkes kızla evlenilir mi" tartışması yaptığınız yaşlarda balkanlar'da, yemen'de, dumlupınar'da bu ülke için can alıp can veriyordu. haddinizi bilin.
 • butun ulkuculerin ic gudusel yani. samimi irkci. butun ulkuclerin ustunu kaziyin altindan nihal atsiz cikar. kurtler hakkindaki ufuk acici fikirlerinden bir kesit:

  "evet... kürt kalmakta direnir, dört beş bin kelimelik o iptidaî dilleriyle konuşmak, yayın yapmak, devlet kurmak istiyorlarsa gidebilirler. biz bu toprakları oluk gibi kan dökerek; gürcülerin, ermenilerin, rumların kökünü kazıyarak aldık, yine oluk gibi kan dökerek haçlıların savaşçı şövalyelerine karşı savunduk. kürtler 1839 yılına kadar askerlik bile yapmadılar. viyana’dan yemen’e kadar her yerde türk ırkının kanı sebil gibi akarken onlar yaşadıkları dağlarda ve köylerde keçilerini güttüler ve fırsat buldukça hırsızlık ve yağmacılık ederek yaşadılar. iran’la yaptığımız savaşlara yardımcı diye geldikleri zaman da daima fırsat kolladılar ve türk ordusunun yenildiği çarpışmalarda bu sefer iran’la birleşip onu vurmaktan geri kalmadılar. birinci cihan savaşı’nda bize topyekûn ihanet eden ermeniler, yerleşik türk halkını vahşi bir kırgınla bitirmeseydi ve dağlarda, sarp köylerde yaşayan kürtler bu kırgından kurtulmuş olmasaydı bugün çoğunlukta oldukları illerde de azınlık olarak kalmakta devam edeceklerdi. fakat yüzde yüz çoğunlukta olsalar bile türkiye’nin herhangi bir bölgesinde devlet kurmak hayalleri, hayal olarak kalacaktır. yunanlıların bizans, ermenilerin büyük ermenistan kurmak hayalleri gibi... onun için türk milletinin başını belaya sokmadan, kendileri de yok olmadan çekip gitsinler. nereye mi? gözleri nereyi görür, gönülleri nereyi çekerse oraya gitsinler. iran’a, pakistan’a, hindistan’a, barzani’ye gitsinler. birleşmiş milletlere başvurup afrika’da yurtluk istesinler. türk ırkının aşırı sabırlı olduğunu, fakat ayranı kabardığı zaman kağan arslan gibi önüne durulmadığını, ırkdaşları ermenilere sorarak öğrensinler de akılları başlarına gelsin."
 • kitaplarından birinde nazım hikmet için:

  -----------------------------------------
  "acaba bu nazım hikmetof yoldaşın san'atta ne değeri var? bazı budalalar tarafından asrın en yüksek şairi olduğu bile ilan edilen bu sanso pansa`nın şairliği hakikaten 100 numara mıdır? bana sorarsanız sıfır. şiirin bir tarifi vardır. nazım hikmetof yoldaşın hezeyanları o tarife sığmaz. san'atta dar bir çerçeve içinde kapalı kalmak taraftarı değilim. fakat tulumbacı argolarını, zevk fesadına uğramış naraları da san'at diye kabul edemem. aklı başıda kimse de kabul edemez. şiir vezinle ve kafiyeyle olur. böyle olmuyan yazılara nesir derler. gerçi nesirde de şiir yapılır ama bu, manzum şiirden daha güç, daha san'atkarane birşeydir ve hikmetof yoldaşta bunun zerresi yoktur. nitekim gölgesi orhan selim`in yazıları da meydandadır. işte nazım hikmetofun san'atından parçalar:

  bana bak:
  hey!
  avanak!

  * * *
  trrrrum,
  trrrrum,
  trrrrum!
  trak tiki tak!
  makinalaşmak
  istiyorum,

  * * *
  şiirlerim içilmez
  ingiliz tuzu gibi.

  hakikaten, ingiliz tuzunu, moskof mushili içilerek yazılmış olan bu satırların üzerine içmek daha doğru olur. sonra trrrrum diye makine taklidi yapmak hangi şiirin ve hangi zevkin kabul edeceği şeydir? şiir yalnız taklidi lafizlarla mı meydana gelir? kelimelerin ahengi yok mudur? hikmetof yoldaşın ağzındaki teneke düdüğün sesine çelik pistonlu makinelerin iniltisidir diyebilir miyiz?" ...
  -----------------------------------------

  seklinde gayet leziz saptamalarda bulunmuş, şiirin bir tarifi vardır efendiler demiş, ardından aşağıdaki müthiş dizeleri döktürmüştür:

  -----------------------------------------
  unutma

  yetmiş gün bir öksüz gibi yaşadın;
  annenin gittiği günü unutma!
  senin için kendini harcayan kadın,
  unutulmaz oğlum, onu unutma...

  mezarı olursa koy bir kaç çiçek,
  babanın rüyası olunca gerçek.
  istersen dünyada her şeyden el çek;
  bayrağı, ırkını, dünü unutma!

  anneni konuştur getirip dile;
  anlatsın nasıldı çektiğim çile.
  gurbette tükenip dönmesem bile
  unutma oğlum hiç, beni unutma!
  -----------------------------------------

  vatandas abuzer diye bir kitapta, (buyuk ihtimalle nihal atsız'a ithafen) bir milliyetçinin ağzından, nazım hikmet'in güneşi içenlerin türküsü şiirine ; "akın varmış, güneşe akın, güneşi zapt edeceklermiş. ne demek lan güneşi zaptetmek. güneş zaptedilir mi hiç, adam anında erir karşısında... işte komünistler böyledir. bunun gibi abuk subuk isteklerle halkı gaza getirirler, sonra saf vatandaşlar, ulen du bakalım, guneşi fethedince bir iki donum arazi bize de verirler belki diye, bunlarin peşinden giderler..."
  diye giden bir taslama mevcuttu. ilk okuduğumda, yazar mesaj için, işin mizah tarafını fazla zorlamis diye düşünmüştüm, lakin nihal atsız'ın bir kaç paragraf yazısını okuyunca, öyle kalakaldım... gülemedim bile. bir sigara yaktım, derinlere daldim...