şükela:  tümü | bugün soru sor
 • açık açık "aha kanıtı, burada ağır eleştirmiş, sevmiyormuş." diye göstermeyip ortaya iddia atan mahlukların diline pelesenk olmuştur.
 • atsız atatürk'ü düşman olarak görmez ama cumhuriyet döneminin ilk uygulamalarına muhaliftir. çok eleştirmiştir. güneş dil teorisi, türk tarih tezi gibi ortaya atılan iddialara karşı çıkmıştır bu yüzden de mahkemelik olmuştur. atsızın söylemlerinden demokrasi değil de tek adam rejimini savunduğunu görmek mümkün olabiliyor.
  atatürk'ü ise sadece bir türk büyüğü olarak görüyor.
  atsız'ın ikinci abdülhamid hakkında söyledikleri de zaten bunları destekliyor. https://youtu.be/sucqk-ddlc0
 • bir kafatasçıyı savunacak değilim fakat kendisinin atatürk ile ilgili görüşlerinin bir kısmını okuyabilirsiniz aşağıda.

  -----
  "mustafa kemal paşa iyi bir kumandan, ondan daha üstün olarak da dâhi bir siyaset adamıdır. dağınık ve işgal altındaki türkiye’yi birleşik olarak kurtarmak için başvurmadığı tertip, girmediği kalıp kalmamıştır. usta bir satranççı yahut damacı nasıl on hamle, on beş hamle, hattâ yirmi hamle ilerisini görerek ve düşünerek ona göre taş sürerse, mustafa kemal paşa da yunanlıların ne kadar asker çıkarılabileceğini, ingiltere'nin onları nereye kadar destekleyeceğini, fransa ile italya'nın ne zaman ingiliz menfaati aleyhine gizlice çalışacağını isabetle tahmin ediyor, türkiye'nin depolarında kaç askeri silâhlandıracak kadar tüfek ve cephane bulunduğunu biliyor, yeni çıkan komünizmden de ingiltere aleyhine ne şekilde faydalanacağını hesaplıyordu. komünizm, ilk çıktığı sıralarda insanlar için meçhul bir fikirdi, bütün milletlere hürriyet vaat etmesi dolayısıyla çok taraftar toplayacağı belliydi. ilk bakıştan görünüşü çekici idi. fakat mustafa kemal paşa, hakkında bir şey bilmediği, belki adını bile ilk defa işittiği komünizme uluorta kapılacak bir insan değildi. ankara'da ki rus elçiliği mensuplarının komünizm propagandası yaparak taraftar kazanmaları da gözünden kaçmıyordu. bu sebeple kendisi bir komünist partisi kurarak başına kendi adamlarını geçirmeğe ve bütün komünistleri bir araya toplayarak sıkı kontrol altında bulundurmağa karar verdi. karar başarı ile tatbik edildi ve moskova'dan gelen şiddetli propaganda önlendikten sonra da parti lağvolundu. mustafa kemal paşa maksadını herkesten o kadar gizliyordu ki başlangıçta en yakın arkadaşlarından birisi olan refet paşa’ya bile bunun bir danışıklı dövüş olduğunu söylememiş, hattâ komünizme samimî taraftar olduğunu göstermek için bir gün vekiller heyetine: "yarın komünizm ilân edeceğiz" diye bir de sürpriz yapmıştı. bu sürpriz, ilk şaşkınlıktan sonra refet paşa ile doktor rıza nur beyin şiddetli muhalefetleri yüzünden boşa çıkmıştı.

  "hiç şüphesiz, mustafa kemal paşa'nın maksadı gerçekten komünizm ilânı değildi.bu bir numara idi. bolşevik casuslarının, kendisi tarafından böyle bir teklif yapıldığını, fakat vekillerin karşı koymaları yüzünden teklifin başarısızlığa uğradığını öğreneceklerini biliyordu. bolşeviklerin güvenini kazanarak onlardan yardım koparmak, bir de mustafa kemal varken ayrıca türkiye üzerinde uğraşmanın lüzumsuzluğunu telkin için böyle yapıyordu.

  -----
 • ilk yıllarda destekleyici yazılar yayınlamış olsa da son dönemlerinde atatürk muhalifi bir tavır takındığını biliyoruz. ama bu muhaliflik hiçbir zaman düşmanlığa dönüşmemiştir.
 • dine inanmayan atsız'ın mezarının başında fatiha okuyan ekip kadar komik değildir bence.ayrıca muhalif olmak,bazı şeyleri beğenmemek birine düşman olmayı gerektirmez.öğrenin aq şunu artık.
 • iyisiyle, kötüsüyle ahmet bican ercilasun hoca tarafından şurada özetlenmiştir: http://misak.millidusunce.com/…akkindaki-gorusleri/
 • şuradan rahatlıkla görülecek düşmanlıktır:

  https://www.tbmm.gov.tr/…/b062/mm__010040620066.pdf

  (bkz: nihal atsız'ın atatürk'e hakaretleri)

  edit: entry içerisindeki alıntıyı kaldırdım, linkten veya bakınızdan ilgili alıntıyı okuyabilirsiniz.
 • okumaktan, araştırmaktan ar etmeyin bağnaz softalar. atsız ve atatürk

  daha da önemlisi, tarih geçmişten dersler çıkarılarak geleceği yapılandırmak amacıyla da insanlığa hizmet eder ya, atsız beye ve ulu öndere saldıran bok püsur ne zaman evrimi tamamlayıp yapıcı bir hal alabilecek, geçmişin çarpıklığını, yanlışlarını, olası yorum farklarını gidererek bir yol haritası sunabilecek bir dünyaya hizmet edecek?