şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2001 öss türkiye birincisi. sözelden şampiyon olmuştu. ben de liseye geçmiştim o yıl, takip etmeye başlamıştım öss nedir ne değildir ve sair, bu abiyi unutmuştum ben. aradan 10 yıl geçti bir gün bizim amfide ders anlatmaya geldi bu isim. tak! hatırladım ;) şöyle ilginç bir geçmişi var spoiler tadında olsun.

  ~

  hüseyin onay

  ~

  öğrenci seçme sınavı’nda (öss) sözel birincisi olan hüseyin onay (24), sözel alanda herhangi bir tercihte bulunmayacağını belirterek, “ege üniversitesi tıp fakültesi’nde genetik tıp okumak istiyorum” dedi.
  hüseyin onay sözelde aldığı 171.987 puanı değerlendirmeyeceğini, arkadaşlarının kendisine bildirdiğine göre sayısal alanda aldığı 186 puan ile ege üniversitesi tıp fakültesi’ne girmek istediğini söyledi.
  izmir maltepe askeri lisesi’ni 1995 yılında birincilikle bitirerek gülhane askeri tıp akademisi’ne (gata) giren hüseyin onay, burada da 5 yıl okuduktan sonra yeniden üniversite sınavına hazırlandığını ifade etti. amacının genetik tıp alanında uzmanlaşmak olduğunu kaydeden onay, şunları söyledi:
  “genetik tıp alanında ilerlemek istiyorum. sivil tıp fakültelerinin şartları askeri tıp fakültelerine göre daha iyi olduğu için ege üniversitesi tıp fakültesi’nde okumak istiyordum. bu amaçla da geçen yıl eylül ayında gata’dan ilişiğimi kestim ve özel ege sistem dersanesi’nde sınava hazırlandım. düzenli olarak çalıştım. tıp eğitimi daha ağır olduğu için sınava hazırlık çalışmaları bana ağır gelmedi.”
 • tıbbi genetiği bana sevdiren hocadır.

  kendisi fbı'ın 2 saatte yaptığı dna'dan kimlik tanıma testini-ki dünyada en hızlı yapan da onlar- 34 dakikaya indirdi. ayrıca amaçlarının 2-5 dk.'ya indirmek olduğunu da söyledi hoca. ileride güvenlik amaçlı mukozanızdan alınacak bir sürüntüyle yurtdışına çıkabilecek, banka kasanızı açtırabilecek, özetle kimlik tanımlamaya ihtiyaç duyulan her noktayı açabileceksiniz belki de.

  ben demiyorum hoca diyor.
 • https://www.google.com.tr/…ekno.com/haber/amp/25148

  genetik adına ve kriminal suçların takibi bağlamında dünyaya büyük bir katkı yapmış kişidir. ne yazık ki aleyna tilki kadar ses getirmemiştir. başlığına girince inanamadım. çok daha önemli işler yapacaktır. minnettarız
 • geliştirdiği "süper hızlı dna temelli kişi tanımlama kiti" ile test süresini 6 saatten 34 dakikaya indiren kişidir.
 • "dna'ya dayalı kişi tanımlama testi"ni yarım saat gibi bir süreye indirmiş bilim insanı. izmir ege üniversitesi hastanesi tıbbi genetik anabilim dalı bölümünde öğretim üyesiymiş kendisi.

  geliştirdiği test yöntemiyle, serbest halde bulunan dna örneklerini izole etmeden direkt inceleme imkanı tanıyor ve bu sayede bekleme süresini indirebiliyormuş. kendisini saygıyla tebrik etmek gerekiyor. umarım daha büyük başarılara gidecek yolu açar kendisine bu buluşu.