şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: seyh galib)'in unlu mesnevisi.
 • hüsn adındaki kız ile aşk adındaki gencin birbirlerine olan aşkları ugruna aştıkları engelleri fln anlatan ,orjinalinden birşey anlamak zor olsada işi çözünce ho$a giden mesnevi
 • seyh galip mesnevisi...kenan isik "ask hastasi" oyununu bu mesneviden esinlenerek yazip yonetmisti.
 • aşk'ın tek kişilik olduğunu vurgulayan bir son beyiti vardı ama hatırlayamıyorum şimdi..
 • seyh galib in, nabi nin hayrabat adli eserinin aldigi ovgulere inat, daha iyisini yazacagi iddiasiyla ortaya cikardigi eserdir. iyi de yapmisdir, aferimdir.
  ancak kendisi gibi bir mevlevi dedesine, daha iyisini yapmak gibi bir buyuklenme ile hareket etmek ne derece yakisir ya da bu iddia meselesi ne derece dogrudur bilemem.
  sonuc: boylesi nefis bir eserimiz vardir.
  gerisi yalandir.
 • "benı muhabbet kabilesinde, aynı gecede biri kız diğeri erkek iki çocuk doğar. kıza hüsn (güzellik), erkege aşk adı verilir. kabile büyükleri birleşip bu iki çocuğu, doğdukları gün birbirine nişanlar. hüsn ve aşk okul çağına gelince "mekteb-i edeb"e giderler, burada molla-yı cünun'dan ders alırlar. daha sonra bu okulda birbirlerine aşık olurlar. hüsn ve aşk'a, sühan adında her şeyi bilen ve her kılığa giren bir ihtiyar yardım eder. aşk, hüsn'ü babasından ister. kabilenin büyükleri bunun zorlu bir sınavı verdikten sonra gercekleşebileceğini söylerler. buna göre aşk, gam ülkesini aşacak, mumdan gemi ile ateş denizini geçecek, bin başlı ejderhayı öldürecek, cin ve devlerle savaşacak, sonunda kalp diyarına varıp oradaki iksiri alıp gelecektir. bunu yaparsa hüsn ona verilecektir. aşk, gayret ve sühan'ın yardımıyla bunu basarır ve hüsn'e kavuşur..."
 • victoria rowe holbrook, eserin, divan şiirinin mükemmellik standardı olarak alımlandığını söyler.
 • şeyh galip'in önemli bir eseri olan hüsn ü aşk nabi'nin hayrabad adlı mesnevisine rakip olma amacıyla yazılmıştır.eser alegorik özellik taşır 'hüsn' bir kızı 'aşk' da bir erkeği temsil eder.eser işleniş olarakta leyla ile mecnuna benzer.

  hüsn'ün sevgilisine göndermiş olduğu mektup;

  bu nâme o yâr-ı câne gitsin
  bir âhtır âsmâne gitsin

  gerçi gam-ı dil beyân olunmaz
  âteş gibidir nihân olunmaz

  hep bildiğimi tüketti hicrân
  bîmâr olan eylemez mi hezyân

  ey hâlime rahmı olmayan yâr
  fikr eyle ki rûz-ı âhiret var

  yıllarca gül ü bahârın oldum
  âhir ki hazân erişti soldum

  yâ vasl ile senden alırım kâm
  yâ merk ile zinde eylerim nâm

  hasrette koma bu hâksârı
  bir sözle teselli eyle yâri
 • kadıköy süreyya sahnesinde izleyicilerle buluşan bale gösterisi. yavaş tempoda giden izleyenlerin göz kapaklarını açık tutmakta zorlandığı bir bale olmuştur.
hesabın var mı? giriş yap