şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: yusuf kerimoğlu)nun gerçek adı. türkiye'de devletin, her ideolojinde sivrilen isimlerinin peşine düştüğü yıllarda yusuf kerimoğlu mahlasıyla yazmaktaydı. yıllardır misak dergisini çıkarmaktadır. ayrıca vahdet vakfının kurucusudur. gerçekten de türkiye'nin önemli fakihlerinden olduğu söylenebilir. misak yayınlarından çıkarılan 6 kitaplık akaid-tefsir-hadis-fıkıh-siyer-sosyal sistem kitapları takip edilerek vakfın olduğu illerde dersler yapılmaktadır. kendisi ankara'da ikamet eden, vaktini sıhhiyedeki vakıf binasında geçiren, tonton, misafirperver, burdur şiveli bir amcadır.
 • hüsnü aktaş ( 1950)

  araştırmacı, yazar

  yusuf kerimoğlu mahlasıdır.

  1950 yılında burdur'un askeriye köyünde doğdu. küçük yaşta kur'an okumaya ve arapça öğrenmeye başladı. ilk öğrenimi köyünde, orta öğrenimini burdur'da ve lise öğrenimini antalya'da tamamladı.

  ankara üniversitesi dtcf alman dili ve edebiyatı bölümü'nde bir süre okudu (1968). ankara üniversitesi ilahiyat fakültesi'nden mezun oldu (69-73). ankara diyanet işleri başkanlığı'nda memurluk, giresun müftülüğünde şeflik, ankara vakıflar genel müdürlüğünde daire başkanlığı, adapazarı akademisi'nde kütüphane müdürlüğü yaptı. 1981 yılında istifa etti. resmi eğitim okulları yanı sıra özel öğretim gördü (69-73). yazı hayatına lise öğrenciliği döneminde çeşitli dergi ve gazetelerle başladı. 1969 yılında 'imanlı büyük türkiye' gazetesinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı.

  daha sonra haftalık 'hüryol' gazetesinde deneme ve incelemeleri yayınlandı. 1974 de bir grup arkadaşıyla beraber 'yeni ölçü' dergisini çıkardı, genel yayın müdürlüğünü yaptı (74-79). aynı yıllarda türkiye din görevlileri federasyonu yönetim kurulu üyesi olarak yurt içinde ve orta doğu'da incelemelerde bulundu. türkiye yazarlar birliği kurucularından oldu. 1979 dan itibaren haftalık 'şura, hicret, tevhid' gazetelerinde, sonra 'milli gazete'de müstear isimlerle köşe yazarlığı ve 'fıkıh köşesi'nde yıllarca fıkıh uzmanı olarak hizmet verdi. bu hizmetlerinden ve bazı incelemelerinden dolayı mahkemeye verildiği için müstear isimler kullanmak zorunda kaldı. 1980 den itibaren milli gazete'de günlük makale ve müstear adla fıkhi konularda incelemeler yaptı. daha sonra 'vahdet', 'akit' gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.

  'kelimeler ve kavramlar' kitabıyla tyb 1983 fikir dalında ödüle layık görüldü. 1984 yılında hapse girdi. bir yıldan fazla hapis yattı. 1985 de cezaevinden çıktıktan sonra çıkardığı 'vahdet' gazetesinde 3 yıl yazdı. daha sonra ibrahim koca, m.emin bostancı, ahmet töret, yusuf akmaz ile ‘vahdet, eğitim, dostluk ve yardımlaşma vakfı’nı kurdu. (1989)

  'akit' gazetesinde yazdı (1993- 2002). 1990 yılında misak dergisini çıkardı. 1997 mayıs’ında tutuklandı. ulucanlar hapishanesi'ne girdi. halen 'misak' dergisini çıkarıyor.

  eserleri:
  roman-hikaye-oyun:
  1.isyan çiçekleri, 1974 otobiyografik roman
  2.şeytan'ın düzeni, 1974 oyun
  3.şen olasın laiklik, 1977, hikayeler
  4.cenazeler çağı,1976 oyun
  5.fedailer, 1983 roman

  inceleme:
  1.medeni vahşet davası, 1987
  2-devlet ve siyaset
  3-islami hareketin mahiyeti
  4-mazlumlarla sohbet
  5.medeni vahşet, 1980
  6.kelimeler ve kavramlar, 1983,2 cilt
  7.fıkhi meseleler, 82,83, 2 cilt
  8.emanet ve ehliyet, 2 cilt

  ehl-i sünnet ulemanın miras bıraktığı kaynaklardan istifade ederek, (ki bu kaynaklara ve ilm-i usüle olan müthiş vukufiyetiyle) aynı çizgide mücadele vererek çok ihlaslı çalışmalar yapmıştır. bunun yanında islam'ı içten yıkmaya çalışan her türlü yıkıcı, bölücü ehl-i bid'a görüşlere "ehl-i sünnet ve'l cemaa" inancını neşretmekte azimli ve kararlı görünen, islam fıkhında muhakkik fakih olan hoca efendi, çok net bir çizgi çizmiştir.
 • baska bir adet orço kendisi.
  atatürk'un kurani yasakladığını iddia eder lakin tam tersi ataturk kurani turkcelestirmistir ve yayginlastirmistir. hem de bunu bugunku siyasal islamcilar gibi devlet bütçesiyle degil kendi cebinden yapmistir. bu tur luzumsuz beyinsizler her devirde cahilleri etkileyip etrafinda toplar.
  https://odatv.com/…cok-canimi-sikti-12011931_m.html