şükela:  tümü | bugün
  • demokrasi mitinginde herkesin elini öptüğü şahıs.saidi nursinin mutlak vekili denmiş mutlak vekil nedir? bu adam ne iş yapar? sözlüge bakınayım dedim ama kimse birşey yazmamış , bilen yeşillendirsin lütfen
  • 1935 safranbolu doğumludur. uzun yıllar said nursi'nin yakın hizmetinde bulunmuştur. babası "hıfzı", said nursi'nin afyon hapishanesinden arkadaşı ve talebesidir.

said nursi, emirdağ lahikası isimli kitabındaki şu sözleriyle kendisini mutlak vekillerinden birisi olarak tayin etmiştir:

"...şimdi bütün talebelerin fevkinde diyerek değil, benim en yakınımda, hizmetimde olup bir derece tam tarz-ı hareketimi bilenler ve yakından görenler içinde, dört beş adamı mutlak vekil yapıyorum. ben ölsem veya hayatta şuursuz kalsam, nurlara karşı "hizmetimin tarzını" bilerek tam yapabilsinler. şimdilik tahiri, sungur, ceylan, hüsnü ve bir iki adam daha mutlak vekilim olarak vasiyet diyorum...” (emirdağ-2/233)

"mutlak vekil" olarak tayin edilenlerden hayatta kalan son kişidir. o sebeple, nurculuk diyarının bir nevi son mohikanıdır. kıymeti bilinmeli; yeri geldiğinde eli, yeri geldiğinde başka yerleri seve seve öpülmeli; hatta mümkünse dünya kültürel miras listesine dahil edilmesi için unesco'ya başvurulmalıdır. zira bir "mutlak vekil" öyle kolay kolay yetişmemekte. mesela ömrünü, risaleleri tekrar tekrar okumaya adamış; hatta okumakla da yetinmeyip risale-i nur hafızı olmuş; güzelim badem bıyıklarını da bu yolda ağartmış nice güzide şakirtler tanırım ki bırakın mutlak vekili, vekil bile olamamışlardır.

o yüzden bu abimiz yaşayan bir efsane, ulusal bir değerdir.