şükela:  tümü | bugün
 • 1886-1962 yılları arasında yaşamış, yakın tarihimizin askeri, politik ve diplomatik alanlarında önemli görevler üstlenmiş, değerli hizmetler vermiş bir devlet adamı.
  atatürk'le birlikte samsun'a çıkan 18 kişiden biridir. cumhuriyet'in ilk yıllarında büyükelçilik yapmıştır. yakında atatürk ile ilgili anıları yayınlanacak.
 • teşvikiye'nin göbeğine anıtı dikilen kişi... eski ve has teşvikiyelilerden...
 • (bkz: husrev)
 • anılarından öğrendiğim kadarıyla, gerede'de ayaklananlarca esir alındığı için soyadını bu ilçeden alıyor. tüm mücadele dönemi boyunca atatürk'ün yanında yer almış diyebiliriz. ama sanki mustafa kemal kendisini pek önemli yerlere getirmemiş, yeterlilik görememiş gibi. atatürk'ün ne yapmaya çalıştığını anlamış olmaktan çok, o ne derse doğrudur çizgisinde biri. milli mücadele yönetimi ile anlaşmayıp, tersine istanbul hükümeti ile sıkı olan dönemin ankara valisi atatürk'ün tepesini attırınca, atatürk öldürülmesini söylüyor, hüsrev gerede ve bir kaç kişi de, yapmayın etmeyin vs diyor. anılarından yakın tarih siyasi hayatına dair pek bir şey öğrenilmesi mümkün değil.
 • ikinci dünya savasi sirasinda turkiye'nin berlin büyükelciligi yapmistir.
  almanyadaki nazipropagandasindan fazlaca etkilenmis ve yahudilik karsiti yazilar yazmistir bu donemde. yahudilerin ahlaksiz, cikarci, ezik bir ırk oldugunu yazmistir. kendisinin adinin yahudilerin cokca yasadigi tesvikiyede bir caddeye verilmesi de bir trajedidir.

  ikinci dunya savasinda almanyanin kazanacagini ve sovyetlerin yenilecegini ve boylelikle de kafkasyada turklerin onemli bir rolu olacagi gibi abuk fikirlerini dile getirmistir. (bkz: babayi almak)
 • adolf hitler'in berlin japonya buyukelcisi oshima ile birlikte "cok yetenekli" diye tanimladigi iki buyukelciden biriydi. führer, 1 temmuz 1942 oglen saatlerinde martin borrmann ve alfred jodl'la birlikte sohbet ederken berlin buyukelcisi gerede'nin ankara'ya, turk di$i$leri bakani ile goru$mek uzere cagirildigini soyler. bu baglamda $oyle devam eder konu$masina:

  "sivastopol'un du$u$u ile ankara'da sava$ boyunca $u ana kadarki en buyuk co$ku ya$anmi$tir ve turklerdi eskiye dayanan rus nefretiyle sivastopol'daki agir rus yenilgisi birle$ince co$kularina co$ku katilmi$tir. bana kalirsa gerede turk di$i$leri bakani olmalidir. buna itiraz icin hic bir nedenimiz olmaz! itiraf etmek gerekirse, gerede, oshima gibi bir "askeri diplomat" degil ama o turkiye ve reich'in bu yolda el ele yurumesini ankara'ya anlatabilecek en uygun ki$i!

  mukemmel bir karizmaya sahip ustun-insan:
  http://img508.imageshack.us/…g508/5752/hsrevih9.jpg
 • selçuk gerede'nin babası, bennu gerede ve şiva gerede'nin dedesi.
 • survivor ünlüler grubunda yarışan bennu gerede'nin dedesiymiş bu önemli şahsiyet.