şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: kapı gıcırtısı)
    (bkz: fren sesi)
    (bkz: korna sesi)
    (bkz: ambulans sireni) huzur bozmaktan ziyade üzüyor.
  • sokakta bağrışarak top oynayan çocuk sürüsü sesi. insanın bazen camdan bir el bombasi sallayası geliyor. ayrıca üst komşunun 80 model elektrikli süpürge sesi, evdeki çamaşır makinesinin sıkma sesi. eskişehirde yaşıyorsanız savaş uçaklarının sesi.
  • belediye işçilerinin yolu delme, kazma, maden açma sesi
  • metal herhangi bir şeyin bir başka metale sürtmesi. üniversitede yurttayken metal tavanın dibini çatal ile sıyırmaya çalışan ve sırf o sese katlanamadığım için tartıştığım insanlar oldu.
  • ağız şapırdatma. yanımda biri bunu yapınca çok stres oluyorum. içim şişiyor mahvoluyorum ya.

çocuk ağlaması,bağırışı. özellikle otobüste falan.

horlama sesi. sinir bozucu.

sanırım (bkz: misophonia) yım. çünkü inanın kendini tekrar eden seslere sabredemiyorum. karşıdakini kırmayayım diye bir şey demiyorum ama elimde olmadan ufluyorum pufluyorum anlasın diye. bu sefer de "sen rahatsız oldun bir şeyden" diyorlar. yani tepkisiz de kalamıyorum çünkü bu kendini tekrarlayan sesler,mesela çayın şekeri eridiği halde hala takır takır karıştırmak gibi,beni mahvediyor. yanımda biri bunları yapınca gözlerim dalıyor,nefes alışım zorlaşıyor,düşünemiyorum. o an yemek yiyorsam yiyemiyorum. kalkıyorum gidiyorum. çok kötü bir şey bu.
  • içten hıçkıra hıçkıra ağlayan çaresiz kalmış insan.
  • sanki yeryüzünde yalnızca kendileri varmışçasına rahat davranan komşunun gürültüsü.
  • sulu yiyeceklerin sindirimine direk ağızdan başlayan tüm insanların agzindan çikan seslerin hepsi,abi o ses insanlar havuza denize falan atlayinca cikiyo yaziktir...