şükela:  tümü | bugün
  • üniversitede okur iken benim de yaptığım eylemdir.gerçi bayramlarda memlekete geleceğimiz için, bayramdan 3 4 gün önce yapardık bu işi ama olsun. çok hoşlarına giderdi. bilhassa çocukları yaşayanlar çok üzülürlerdi.

ekleme: başlık başıma kalmış bu arada.
  • bayramda olmasa da her zaman öncesinde gitmeye çalışırdım. bu sene hastalıkla uğraşmaktan, bu ritueli gerceklestiremedim ama onların her gün birilerini görmeye ihtiyacı var, bayramdan sonra artık...
  • her bayram o gözlerindeki sevinci görmek için imkanlar gereğince aksatılmaması gereken hareket.

bugün güzelbahçede zamanında 3 dil bilen bir amcamızla tanıştım. zamanında amerikaya gittiğimi duyunca ingilizce konuşmaya başladı. o kadar istekli ki konuşmaya ve o kadar güzel kuruyor ki cümleleri ülkenin çoğu gencine taş çıkartır. onun sırf şu sohbet sebebiyle yaşadığı mutluluğu görmek çok farklı bir duygu. yada bu konuşmaları dinlerken espri yaparak konuya katılan bir teyzemiz o gözlerindeki mutluluğu dışarı saçıyor resmen.

hayatınızdaki belkide önemsiz bir yarım saat o insanlar için öyle değerli ki. gitmekten görmekten kaçınmayın pişman olmayacaksınız emin olun .
  • çok isteyip de yapamadığım harekettir.

normalde çok duygusal biri olmasam da yaşlılara karşı aşırı şekilde zaafım var.onlarla bir araya geldiğimde aşırı şekilde duygusallaşacağımı biliyorum.onların dertlerine,üzüntülerine,sevinçlerine ortak olurken kendimi tutamayacağımı gözümden yaş geleceğini biliyorum.çünkü kimbilir ne zorluklar yaşıyorlar.kimisinin ailesi terketmiş,kimisinin çocukları bakmamış,kimisinin hayatta kimsesi yok.

bunları dinledikçe içimden bir parça kopacak ve sohbet ettikçe onlardan hiç ayrılmak istemeyeceğim bunu biliyorum.o yüzden kendimde bu gücü göremiyorum.benim gibi duygusallığa teslim olmayıp yaşlılarımızı güldüren ve hoşça vakit geçirmesini sağlayan herkesten binlerce kez allah razı olsun iyi ki varsınız güzel insanlar.
  • küçükken halamın kuzenleri toplayıp bizleri götürdüğü bir bayram etkinliğiydi benim için. ne hiyakeler dinledik oralarda bazıları neşeli bazıları bir çocuğun kaldıramayacağı kadar ağır olan. onlara tuttuğumuz çikolataları,kolonyaları alırken yüzlerindeki mutluluktu bayram benim için. her bayram aklıma gelir o anılar. uzun süredir gidemedim ama aklımın bir köşesinde hala durur bu güzel fikir. bu bayramda da zorunlu olarak yurt dışında olduğumdan dolayı gerçekleştiremedim bu isteğimi. onlar sadece yaşlı insan olmaktan ziyade çoğu hayatın bütün entrikalarını tatmış,ceplerinde anılarıyla orda oturan insanlar. onları mutlu etmek,onlarla sohbet etmek paha biçilemez bir duyguydu. ilk gittiğimde pek istekli olmasamda iyikide her bayram bizleri götürmüşsün hala.
  • huzur depolarken ayrıca hayatla ilgili tecrübeler edinmeyi sağlayan hareket. sadece bayramlarda değil, canım sıkıldıkça ziyaret ederim bu güzel insanları. bana çocukluğumdaki samimi ortamı hatırlatır. ve bunu o ortamda nefes alırken bütün benliğimde hissederim, gözlerim bu samimiyete özlemle dolar. ayrıca her gittiğimde konuşur dertleşirim. çeşitli sıkıntılarımı anlatıp fikirlerini alırım. sayelerinde gerçekten altın niteliğinde çözüm yolları keşfettiğim oldu. her şeyden önemlisi bu ziyaretler bana insan olmayı hatırlatır. bebek masumiyeti neyse yaşlı insanların masumiyeti de odur, bunu unutmayın.
  • geçen bayram 4 yaşındaki kızımla yaptığımız olay. yaşlıların bu kadar çocuk özlemi çektiğini tahmin bile edemezdim.

bir de benim ufaklığa geçen bayram barış manço'nun "bugün bayram" şarkısını öğretmiştim. ufak bir şov yaptık, bizimki ilgiden şımarıklıkta zirve yaşadı tabii..

çoğu yaşlının gözü de doldu tabii, içi burkuldu. iyi mi kötü mü ettik bilemiyorum.

bir daha gider miyiz onu da bilemiyorum.