şükela:  tümü | bugün
 • şanstır... kimisinin uykusu en baştan beri huzurludur. daha çocuklugundan beri ne olursa olsun başını yastığa koyar koymaz eşsiz bir uykuya dalar. kabuslar ona çok dokunmaz, o kadar huzurlu nefes alır verir ki karabasanlar kıyamaz uykusunu bozmaya. elini yastığının altına koyduğu anda buluverir uykusunu. çok imrenirim böyle insanlara, çünkü benim en huzurlu uykularım genelde hastahane yatağında, ateş düşürücülerin eşliğinde olmustur. bu tur insanlarin uykusu gelmez, gelirse de yediği yemek veya günü nasıl geçirdiğiyle paralel olarak az ya da cok kabus görür. uykuda devamlı düşünür, gün içinde halledemediği bitmez problemlerle uğrasir. huzurlu uykusu olanlardan çalmak ister uykuyu..

  ya da ayakuçlarında oturur sessizce,

  uykusu gelsin diye........
 • kimine göre ultra sessiz ve ışıksız bir ortamda gerçekleşebilirken, kimine göre gürültülü, kalabalık ve aydınlık bir yerde/zamanda gerçekleşebilir. bazen saatlerce uyumayıp uykusuz kaldıktan sonra huzurlu, güzel bir uyku çekeceğini düşünen insanların aniden uykusu kaçabilir. bazen de saatlerce boş boş oturduktan sonra pat diye uyuyan insanlar vardır. uyku şekilleri çeşit çeşit olmakla beraber huzurlu uyku her insanın aradığı türden bir şeydir evet.
  lakin kanımca huzurlu uykuya söz dinleyen vücut ve zihinle ulaşmak mümkün olabiliyor.
  bazı noktalarda uyku ilacı veya alkol kısa vadeli çözüm sunuyor ancak sağlık açısından bir gecelik de olsa kullanılmaması tavsiye edilir.
  uykuya hazır bir vücut ve uyumaya müsait hale getirilmiş bir zihin, akabinde düzen bozmayacak bir uyku ortamıyla huzurlu uykuya ulaşmak mümkün olabilmektedir.
 • kafa dalgin oldugu surece imkansiz olan uykudur.. ne is dusuneceksin, ne dert dusuneceksin. ne sevgilinle, ne arkadaslarinla ne de ailenle olan problemlerini. hatta ve hatta ulkenin ve dunyanin dertlerini de unutacaksin.. oze donup, hersey bos diyerek sakin bir ortamda, mumkunse doganin icinde uyuyacaksin..

  boyle sabahin dordunde guzel uykunun tarifini dusunerek nah huzurlu uyuruz biz..
 • sabahları kafası bin ton basan, dayak yemiş gibi kalkan, heryeri ayrı ağrıyan, ya bölük pörçük hatırladığı saçma sapan rüyalarla ya da hatırlamak bile istemediği ama gerçek gibi birebir yaşadığı kabuslarla cebelleşen, kendini bütün gece duvardan duvara vurulmuş gibi hissedenlerin özlediği, çok özlediği uyku türü. erken ya da geç, az ya da çok uyuyabilirsiniz ama huzurlu uyku bambaşka bir şeydir, yaşama enerjisini şarj edendir.
 • kismen bilimsel verilere kismen empirik gozlemlere dayanan nacizane recetesi:

  beslenme:

  * kafeinsiz hayat, (yesil cay kabul edilebilir ama az miktarda)
  * yatmadan onceki son 2 saat agir yemek, icmek yok. turkiye'de yasayanlar icin ada cayi icmek mantikli olabilir, gurbettekiler icin adacayi bulmak kolay degil onun yerine papatya cayi* veya sekersiz horlicks deneyin.
  * yatmadan once bol c vitaminli kivi, narenciye gibi maddeleri fazla yememek (1-2 mandalina normal tabii ama 4 mandalina 2 de kivi yerseniz alacaginiz yaklasik 1 gram c vitamini uykunuzu kacirabilir)

  cevresel faktorler:

  * isiksiz ve sessiz, normal isida bir oda.
  * terletmeyen, serin, tercihan pamuklu pijamalar ve nevresim takimi
  * kaliteli bir yatak (bkz: memory foam) (bkz: tempur)
  * rahatlatici hafif bir masaj - deep tissue yerine isvec tarzi (cift halinde yasayanlar icin daha rahat ama yalniz yasayanlar icin de aletleri mevcut)
  * isteyenler, hevesi olanlar icin nefes egzersizleri, meditasyon

  tabi bunlar saglikli bireyler icin gecerli olanlar. uyku apnesi gibi hastaliklardan muzdarip olanlar ise once direk o sorunun hakkindan gelmeli, gerek kilo vererek gerekse cerrahi mudahelelerle.
 • işe gitmek yerine uykuya yenik düştüğün soğuk kış günlerinde uyuduğun uyku tipidir... patronun aramasıyla tüm huzur sona erer!
 • ortam ve şartlardan ziyade yanınızda bulunan varlığın sağladığı uykudur.
  yanınızda fiziken olamasa da onun yanındayken sahip olduğunuz huzurunuzu düşünmeniz, varlığını hissetmeniz, kokusunu hatırlamanız bile -özleminizi bir köşeye korsanız- gelmez uykunuza huzurla geçmenize sebep olur.
 • baba evinde eski odana girip eski yatağında yattığındaki uykudur... ailen yan odada, fonda televizyon sesi, aklında dünyaya dair hiçbir tasa yok, dünyanın en huzurlu, mutlu uykusu işte tam da budur...
 • insanın; uzun zaman uğraştığı, zihnini ve beraberinde tüm zamanını meşgul eden zorlu bir işten, alnının akı ile çıktığı günün gecesinde uyuduğu deliksiz uyku da olabilir. günlerdir görülen kabuslar, kara basanlar olmadan, sağa-sola döndüğünü bile hissetmeden, kısa süre bile olsa çok uzun zaman uyumuş, dinlenmiş gibi hissettirir bu uyku insana...
 • tekrar beni bulmasını beklediğim uykudur...sabahın dördünde bilinçsiz şekilde elde bilgisayar, gözlerin kapanmasındansa eski günlerdeki gibi, açık pencere - hafif pike - günün gülümseten yorgunluğu ile dalmayı özlediğimdir...