şükela:  tümü | bugün
 • nihayet 14. yilin sonunda, formulunu gelistirdigim, ve 1 senedir, deliksiz uyumayi basardigim hastalik. formulunu diger muzdarip olan arkadaslar icin asagiya yaziyorum.

  1- en sert ortopedik yatakta yatilacak.
  2- oda sicakligi cok onemli, mumkunse soguk bir odada yatilacak.
  3- sort ya da gecelik tarzi bacaklari sarmayan giysilerle yatilacak. (oyle bir illet ki bu donla yatmak da mübah)
  4- aksam yatmadan once bacaklar dizden asagi soguk suya tutulacak, mumkunse kurulanmayacak
  5- yine de ne olur ne olmaz diye, herhangi bir jel krem buzdolabina konacak, gece bacaklar atarsa, gidilecek ve dizden asagiya kadar kremlenecek.

  bi de evet, tuvalete gitme istegi geldiginde ve uyku bolunmediginde daha sık rastlanılıyor, ayrıca yuzukoyun yatılınca dizustu kısmın ısınması nedeniyle bacak atma frekansı artıyor.

  oha? profesor olmusum lan ben !
 • henüz bu sendromdan muzdarip olduğunu bilmeyen yaşlı bir kadın tanıdığım, doktora rahatsızlığını "doktor bey bacaklarımın canı sıkılıyor" şeklinde tarif etmiş. sanırım bu illet daha iyi anlatılamazdı.
 • adı üzerinde olarak öncelikle bacaklarda ortaya çıkan ama nadiren de olsa kollarda da görülebilen, insanı sinir hastası edebilen rahatsızlık. belirtileri özellikle gece yatakta yatarken ağırlıklı olarak dizlerde bir rahatızlık ve buna bağlı olarak bacakları hareket ettirme dürtüsüdür. fakat bu musibet öyle bir iki hareket ile geçmeyecek bütün bir gece bacaklarını nereye koyacağını bilemeyen, dizlerini bir büken bir uzatan bir manyak olarak sabahı edeceksinizdir. böylece gün içinde de gece 13 saat yatakta yatmış olmasına rağmen 20 dakikadan uzun süreli uyuyamamış bir vampir olarak çevrenize terör estireceğinize kesin gözüyle bakabilirsiniz.
 • genetik , şeker ve tansiyon gibi sebep ya da kökenlere sahip olabilir. ayaklarda da görülen uyku geciktirildiğinde ortaya çıkışı sıklaşan ve ortaya çıktığında pek maalesef ne uyumaya ne de ayakta kalmaya izin veren bir kepazeliktir. çok gece dışarıdan uyur gibi görünürken bir anda yataktan "olmuyoooreaaaaa" diye zombi misali fırladığımı ve en sonunda yatakta oturup hüngür hüngür ağladığımı bilirim. (şanslıysanız ağlarken sızar, ayakların sıkılmasından en azından korteksi araklarsınız, ama zaten siz o' iseniz*, bu anlamda gerçekten kurtulmuş olursunuz)
  illetin sıkıntısıyla kıvranan bünyeye yardım için akla ilk olarak huzursuzlaşmasına paralel olarak ibnetorca ısınan bölgeyi suya sokmak gelecektir, fakat suyun sebep olduğu serinlik etkisi geçer geçmez zınzınnnnnzınnnnn diye adamın gözünün yaşına bakmayan o kıl hissiyat 8 kat güçlenmiş bir şekilde geri gelecek ve adama sabaha kadar, "allahım ben bunu hakedecek ne yaptım *" gibi sorular sordurtarak ilkokuldan itibaren günah çetelesi araştırmaya kadar saçmalatacaktır.

  çocukken bu bok başıma ilk geldiğinde hiç düşünmeden buna "ayak sıkıntısı" (acısını bilmeyen ve mayıs sıkıntısı eheho eheo diye dalga geçen gafil bünye ayazda terliksiz kalsın )adını takmış idim.evet.çünki maalesef olan bu.geceleri başladığında rahatsızlığı bu kadar onmaz hale getiren de bu.

  -anne ayaklarım sıkılıyo'.... *
  -nasıl yani ağrıyor mu?
  - hayır..
  -acıyor mu?
  -hayır...
  -kaşınma gibi mi ???
  -hayırrr....
  -uyuşma?
  -hayır yaa sıkılıyo?!?
  -karıncalanma yani?
  -hayırr....
  -tutuldu mu yoksa kızım???
  -haaaaaaaaaaaaaayıııııııııııııııırrrrrrrrrr sıkılıyooooooooooo' hühühehaaaaaaaaaa

  şeklindeki bir çok hastalıklı diyalogla geçen bir çocukluktan sonra şahsım da sözkonusu gazetedeki yazıyı okumuş bunun bir tür uyku bozukluğu olduğunu ya da uyku bozuklukları statüsünde değerlendirildiğini öğrenmiş, teşhis edilmenin mutlu ve etiketli rahatlığıyla bir daha olduğunda doktora koşup "aha da bende bu var, iyileştir ulan!" demeye and içmiş idi...
 • huzursuz değil, neşeli bacak sendromu! içindeki çocuğu ısrarla yaşatan bacak sendromu, hoplak zıplak bacak sendromu!

  sinemaya gitmekten, herhangi bir araçla kısa veya uzun seyahat etmekten, akşam şöyle koltuğa uzanıp film izlemekten keyif alıyor, bunlar olmadan yaşayamam mı diyorsunuz? o zaman bu illetle hiç tanışmadınız demektir. zira filmin 15. dakikasından itibaren sürekli hareket ettiririlip gerdirilen bacaklardan filmi izleyemezsiniz, seyahat sırasında ayakların hareket edebileceği alan da darsa hele önünüzdekini tekmelemeye başlarsınız, o koltuğa uzanıp tv karşısında ideal pozisyonunuzu bulduğunuzda da mutlaka o bacakların canı yine yürümek, hoplamak zıplamak ister. evin kedisi ısrarla gelip sizin bacaklarınıza yatıyorsa gerçekten salak olduğu içindir. misal benimkini ben hoplata hoplata tavana yapıştırıyorum hala yatmak için benim bacakları tercih ediyor.

  yatırmaz, oturtmaz, sevdiceğinizi uyurken sürekli tekmelemenize sebep olur, tabi uyumayı başardıysanız. uyumayı başardıysanız da çok sevinmeyin, çok fazla sürmeyecek çünkü. benim gibi bacaklarınızı dövmeye çalışmanız da durumu değiştirmez, kafalarına göre takılmaya devam ederler.

  bu illetle yaşayan herkesi şu an kucaklıyor, bağrıma basıyor ve tekmeliyorum
 • huzursuz bacak sendromu (hbs), hekimler tarafından yaygın olarak atlanan, ancak oldukça sık rastlanan ve en önemli uykusuzluk nedenlerinden biri olup, ekstremitelerde (özellikle de bacaklarda) istirahat sırasında veya yatarken ortaya çıkan nahoş duygular sonucunda, onları sürekli hareket ettirme ihtiyacı duyma ve bu yüzden uykuya dalamama ile karakterize bir rahatsızlıktır.

  bu hastalığın tanısının konması sadece hastadan alınan öyküye bağlıdır. hasta çoğu zaman bu rahatsızlığın belirtilerini, uykusuzluğun yarattığı gerginliğe ve rahatsızlığa bağladığı veya uykusuzluğun doğrudan nedeni olarak görmediği için hiç anlatmaz. sadece geceleri uykuya dalamadığından bahseder. bazen de kısaca değinebilir ancak hekim hastalığı iyi tanımıyorsa bunları yeterince önemsemez veya doğru biçimde değerlendiremez. romatizma, depresyon, psikiyatride kullanılan bazı ilaçların yan etkisine bağlı aşırı hareketlilik gibi durumlarla karıştırabilir.

  bu hastalığın özelliği, akşam saatlerinde ve dinlenme sırasında özellikle de yatakta şiddetlenen, nadiren kollarda hatta gövdede de olmakla beraber esas olarak bacaklarda hissedilen, hastaların iyi tarif edemedikleri nahoş duysal belirtilerdir. bu duysal belirtilerle birlikte hastada motor bir huzursuzluk ve bacakları hareket ettirme gereksinimi söz konusudur.

  tanımlamalar kişiden kişiye değişir: iğnelenme, yanma, çekilme, ağrı, karıncalanma, elektriklenme, uyuşma gibi... yerini de tam belirleyemezler; daha çok baldır ve ayak bileği civarında, derinden gelen ve karşı konulamaz biçimde ayakları hareket ettirme ihtiyacı yaratan, rahatsız edici bir his olarak tarif ederler. hareket etmek belirtileri azaltırken, hareketsizlik iyice arttırır. bu yüzden yatakta sürekli bacaklarını hareket ettirirler, sallarlar, ovuştururlar; hatta çoğu kez ayağa kalkıp evin içinde dolaşırlar.
  kimi hasta sıcak kompreslerden veya ılık duştan yarar görür. böylece biraz rahatlarlar ancak yatağa girince yakınmalar tekrar şiddetlenir. hastalığın özelliği gereği, sabaha karşı saatlerde (saat 04.00-05.00 civarı) bu his azalmaya başlayınca, nihayet uykuya dalabilirler.

  kişi eğer çalışıyorsa ve sabah erken kalkması gerekiyorsa, azalmış uyku miktarı yüzünden gündüz gerginlik, sinirlilik, aşırı yorgunluk ve uykululuk hali, dikkat ve konsantrasyon eksikliği gibi kronik uykusuzluk belirtileri günlük hayatı da olumsuz etkiler. şiddetli ve uzun süreli olgularda depresyona sık rastlanır.

  belirtiler sabaha karşı ve gündüz saatlerinde hafiflemesine rağmen, hastaya ve hastayı yakından tanıyan kişilere biraz daha ayrıntılı sorular yöneltilirse; huzursuz bacak sendromu olan kişilerin aslında gündüzleri de aynı pozisyonda oturmakta güçlük çektikleri, bacaklarını sıkça oynattıkları ve bu hareket etme-yürüme ihtiyacının, uzun süre hareketsiz veya oturur pozisyonda kalmaları gereken toplantı, sinema-tiyatro-konser ortamları ile, özellikle de uzun yolculuklar (okyanus aşırı uçak yolculukları, uzun süre ara verilmeden gidilen otobüs yolculukları vb.) sırasında belirgin hale geldiği öğrenilebilir.

  tanı sorgulamaya dayandığından, hastalığın yaygınlığı hakkında kesin ve objektif veriler sınırlıdır. çeşitli ülkelerdeki çalışmalar, toplum içinde genel olarak görülme sıklığının ortalama %5-15 civarında seyrettiğine işaret etmektedir. bu oran yaş ilerledikçe artmakta ve 60 yaşın üzerinde %44’lere varmaktadır. kadınlarda biraz daha sıktır. hastalık her yaşta başlayabilmekle birlikte orta ve ileri yaşlarda belirgin olarak daha fazla görülmektedir. genellikle kronik (çok uzun) seyirli, tedavi edilmezse hayat boyu devam edebilen bir rahatsızlıktır. ancak klinik seyir içinde bazen belirtilerin kendiliğinden azaldığı veya kaybolduğu, ardından tekrar alevlendiği aylar-yıllar sürebilen dönemler olabilir.

  huzursuz bacak sendromu olan hastaların yaklaşık %80’inde ayrıca “uykuda periyodik bacak hareketleri” denilen başka bir uyku hastalığı da görülür. hbs ile ortak mekanizmaların rol oynadığı bu rahatsızlık, basit olarak hbs’daki bacak hareketlerinin uyku sırasında devam etmesi şeklinde de ifade edilebilir. bu bacak (hatta kol) hareketleri, kişinin kendisini veya yataktaki eşini uykudan uyandırabilecek şiddette sıçramalar tarzında olabileceği gibi, daha uzun süren kasılmalar şeklinde de olabilir. tipik olarak ortalama 20-40 saniye aralıklarla yani periyodik olarak ortaya çıkan, 0.5-5 saniye süreli, ayak başparmağının ve ayak bileğinin geriye doğru bükülmesi biçiminde kasılmalardır. şiddetli olgularda diz, hatta kalça eklemleri de bükülebilir. bu hareketler uykuda yüzlerce kez tekrarlayabilir ve kişinin hatırlamadığı ancak uykuyu bölerek yüzeysel hale getiren kısa uyanıklık reaksiyonlarına neden olurlar.

  hbs tanısı için hastadan iyi alınmış bir öykü yeterliyken, uykudaki periyodik bacak hareketlerinin ortaya konması ve hastalığın şiddetinin belirlenmesi için uyku laboratuarında uyku incelemesi gerekir.

  hastalığın iki tipi vardır: olguların en az yarısı primer, yani birincil hbs’dur. primer yani birincil tipinde, hbs’una neden olabilecek herhangi başka bir hastalık ya da durum yoktur; merkez sinir sisteminin bazı bölgelerinde dopamin fonksiyonlarında ya da bu maddeye ait reseptörler düzeyinde bozukluk söz konusudur ve tedavi bu doğrultuda yapılır. birincil tipin büyük bölümünde ailesel özellik de söz konusudur.

  sekonder yani ikincil tip hbs ise bazı durumlara veya hastalıklara ikincil olarak ortaya çıkar ve başlangıç yaşı da genellikle birincil tipe göre daha erkendir. dolayısıyla bu durumların araştırılıp tespit edilmesi, tedavi stratejisinde önem kazanır.

  · üremiye neden olan böbrek hastalıklarında veya diyaliz hastalarında (%15-20),
  · demir eksikliği anemisinde
  · gebelikte (özellikle gebeliğin 20. haftasından sonra- %11),
  · diabet’te (şeker hastalığı),
  · romatoid artrit’te (%30),
  · omurilik travmalarından veya omurilik / disk ameliyatlarından sonra,
  · periferik sinir hastalıklarında (nöropati),
  · bazı ilaçların (özellikle bazı tip antidepresanların) kullanımı sırasında,
  · parkinson hastalığı gibi bazı dejeneratif tipte nörolojik rahatsızlıklarda hbs’una sık rastlanmaktadır.

  primer tipinde tedavide ilk seçenek dopamin ya da dopamin agonistlerinin verilmesidir. tıp literatüründe hbs tedavisinde dopaminerjik tedaviyi 80’li yılların ikinci yarısında ilk olarak deneyip öneren hekim şevket akpınar adındaki türk hekimdir.

  çoğu olguda etkili olan dopaminerjik ajanların yanında, bazı hastalarda faydalı olduğu bildirilen başka medikal tedavi seçenekleri de vardır. ikincil tipte ise daha önce belirtildiği üzere, nedene yönelik tedavi gerekir (demir verilmesi, diabetin veya üreminin kontrol altına alınması gibi).
 • hastalığın benim tepsit ettiğim 2 evresi vardır , birincisi huzursuz bacak diğeri ise orospu cocugu bacaktır. çünkü uyumaya calisan bi garibana bu denli eziyet eden sey kim veya kimin bacagi olusa olsun o bacak orospu cocugudur.

  düşüncelerinizin, uyku nedeni ile uyuşan beyninizden vücudunuzun alt kısımlarına inmesi ve götünüzü taşımaktan başka başka bi halta yaramaması gereken bacagınızın düşünmeye başlaması sendromudur. evet heralde bundan daha sacma birsey degildir.

  uymaz, uyutmaz perişan eder. soguk bulursunuz sicak ister sicak bulursunuz soguk ister ikisini birden bulursunuz bu sefer digeri baslar. digerini cozersiniz bu sefer yer degiselim der. bunun adami yatakta 3 kez döndüreni, odasinda yatip salonda uyandiranı, salonda yatırıp banyoda ayıltanı, çiş getireni, piç ettireni, kıza kacıranı , aşık usandıranı , salavat getirteni, cinnet gecirteni, otuzbir cektireni , cocuk yaptıranı, cocuk aldıranı ,avluya bıraktıranı , avluda uyandıranı , cd yaktıranı , counter attıranı , kod yazdıranı , klimalı yorgan icad ettireni, sevgili degistirteni, laf sokturanı , silah sıktr........zz..zzz...z
 • 10 senedir sözlükten aşina olup, ne olduğunu bilmediğim şey. bugün öğrendim. bana da oluyor bu. ama mevzu bu değil. mevzu benim huzursuz bacak sendromunu 10 senedir sözlükte bkz olarak falan görüp tıklamamam ve ne olduğunu öğrenmemem. neden tıklamıyordum? çünkü hadisesinin sözlük celebritysi huzursuz'un bacaklarının fotoğrafını paylaşması ile alakalı bir başlık olduğunu sanıyordum. sanırım çükü ile karıştırmışım. bir de öyle bir olay vardı. hala okuyorsan bari şuku ver öyle git kardeş ahaha.
 • hastalığın teşhisi için bu rahatsızlığı birine anlatmaya çalışın. anlatabiliyorsanız siz de ki başka bişey.
 • bazı gerizekalıların bacağı olduğu yerde titretmek olduğunu düşündüğü iğrenç hastalık. yaşamayan bilemez. bilmesin de zaten. düşmanımın bile başına gelmesin. 1 dakika hareket ettirmeme rekorum var. sonra çok hızlı bir şekilde hareket ettirip duvara carpmıstım. bu da böyle bir anım.
hesabın var mı? giriş yap