şükela:  tümü | bugün
  • bu huyumdan sebep işyerimde aynı masadaki arkadaşlarımı deprem oluyor diye kaçırmışlığım olan sendrom.
  • sayesinde alkolik olacağım oç. kasılmalardan muzdarip uyuyamıyorum, her gece bacağa sert masaj yapmaktan gına geldi, hayır sonu mutlu da bitmiyo ki amk. b12 takviyesi yada demir eksikliği deniliyor ama deli et yiyoz bi boka yaramıyor.
  • canım babacığımda da vardı bu hastalık. hatta öyle bir hal almıştı ki, dans eder gibi hareketler sergilemeye başlamıştı istemsizce. genellikle geceleri kendini gösterir, bir türlü uyutmazdı babacığımı. sabahlara kadar sırf bu illet hastalık yüzünden uykusuz kaldığını bilirim. günlerce düzgün bir uyku uyuyamadığını bilirim. aynı zamanda kanser hastasıydı ve zaten acıları çok fazlaydı. yaşadığı tüm zorluklara rağmen o zorluklarla dalga geçerdi. bir kez olsun ne ah dediğini ne de şikayet ettiğini hatırlıyorum. ne dayanıklı, ne sabırlı, ne güçlü bir adamdın sen be baba.

edit: imla
  • kendisi bazen tatlı tatlı sallanmanıza sebep olur. kandırır sizi. uyurum zannedersiniz. ama birden delilir. kaçamazsınız, atıp da kurtulamazsınız. beşikte gibi sallanmalar, ayağı tepeye kaldırıp bacağı kasmalar filan zinhar işe yaramaz.

(bu saatte ne işim var burada. uykum var diyorum. kime diyorum.)*
  • doktorların tedavisine 0.125 mg parkyn isimli ilaç ile başladığı hastalıktır. fakat ne yazık ki sağlık bakanlığı, "devlet artık bu ilacın yalnızca parkinson hastasıysanız 1 mg olanının bedelini sigortanızdan karşılar" diye karar almış. önceden mg değerine bakılmaksızın bedeli karşılanıyordu.

tedavisini 1 mg ile sürdüren hastamız, 0.250 mg kullanmaya başladı. fakat yeni dozun şikayetlerine çare olamadığı gözlendi. bu sebeple 1 mg şart gözüküyor.

not: varılan bu sonuç her hasta için geçerli olmayabilir.

güncelleme: bilgi için delireaz'a teşekkürler.
  • bir kez geldi mi gitmek bilmeyen, siddeti donemsel olarak degiskenlik gosteren, arayi acmadan sıkça ziyarete gelen adeta bir akraba , arkadas.. an itibariyle de benimle birlikte.. guzelce agirliyorum ben de, yapacak bir sey yok.
    yalniz kendisi gece uyutmaz, gunduz rahat birakmaz.. eger biriyle uyuyorsaniz tum gece iskence ikiye katlanabilir. anlayisli ve merhametli insanlarla uyuyun..
  • geç oldu kalkalım artık diyor, biz de kalkıyoruz yataktan.
    kahrolasıca.
  • adının hakkını veren sendrom.zira acı sızı denilmeyecek fakat psikolojinizi yerle yeksan edebilecek bir huzursuzluk verir.bazen ayaklarınızın alev aldığını bazen de tonlarca ağırlıkta bir kayayı bacağınıza koysanız iletişimi kesecek kurtulacakmış gibi gibi gelen bi uyuşukluk hissedersiniz.tam bir tanımı bile yok,illet bir şey.

küçük yaşlardan beri bende olan bir problem bu.annemde aynı rahatsızlıktan muzdarip.özellikle yaz aylarında sabahlara kadar balkonda ayaklarımız su dolu kovanın içinde çok oturmuşluğumuz vardır.gece bana artık uykuyu değil huzursuzluğu çağrıştırırdı.ayakları havada tutmak,yorulana dek yürümek,ayaklara şiddetli ağrı vermek vs. gibi yöntemlerin hiç biri kar etmedi.hiçbir zaman düzenli bir uykum olmadı sayesinde.bazen yorgunluktan gözlerimi kapamış tatlı tatlı uykuyla buluşmaya çalışırken uyandırması...tarifi mümkün olmayan sinir bozucu bir şey gerçekten.gözaltı morlukları,okulda uyumalar da cabası...birçok yansıması olurdu sosyal hayatıma.
    sonraları film izleyerek uyuya kalma,kitap okuma gibi unutma çabalarına girdim.her zaman diyemem ama çoğu zaman bende işe yarıyor.bir şekilde unutma yoluna gidiyorum.çok yorgun ve stresli değilsem üç aylık yaz dönemi dışında kesinlikle yaşamıyorum son 5-6 yıldır. bir de kahve,çay ve sigaranın pasif içicisi olmak bile çok fazla tetikliyor. yaklaşan yaz ayları için önerisi olanlar lütfen bana da bildirsin...
    (bkz: summer is coming)
  • kuru incir tükettiğiniz sürece bu hastalıktan büyük oranda korunabilirsiniz.

günde iki üç tane tüketmek yeterlidir.
  • pekmez içerek postalayabileceğiniz rahatsızlık.

demir eksikliğinden kaynaklanıyor.