şükela:  tümü | bugün
  • yazmışlığım var.
    zaman zaman açıp, kısa cümleler ekliyorum.
  • 1888 yılında lizbon'da doğan ve 1935 yılında, kırk yedi yaşındayken ölen portekizli edebiyatçı fernando pessoa'nın kitabıdır. kitabın bir yerinde: "isterim ki bu kitabı okuyunca, şehvetli bir kabus görmüş gibi olun" der. ve gerçekten çarpılırsınız, ölüp dirilirsiniz okurken. ayrıca okuyucuya seslenir ve, ileriki zamanlarda ben bu dünyadan gitmişken bu kitabı okuyup beğenen, anlayan olursa işte o zaman gerçek aileme kavuşmuş olacağım gibi bir cümle söyler. gerçekten zamanının çok ötesinde yazmıştır. bu kitabı okumamış olmak büyük kayıptır.

"öyleyse kim kurtarcak beni var olmaktan? hayatımı toprağa veriyorum." diye başlar.

ve bir yerlerde şöyle der: " çaba sarf etmek bir suçtur, çünkü her eylemle bir düş ölür."
  • "anlamak için, kendimi yok ettim. anlamak, sevmeyi unutmaktır. leonardo da vinci, insan bir şeye ancak anladıktan sonra nefret yada sevgi duyabilir, demiş. bundan daha yanlis, ayni zamanda da daha manalı bir söz bilmiyorum."
  • fernando pessoa'nın başyapıtı. başucundan ayırmadığı huzursuzluğunu bizlere hediye bırakmıştır bu kitapla. fakat gariptir ki, insana rahatsız edici derecede huzur veriyor bu kitap. çünkü sormaya cesaret edemediğiniz soruları sormaya, cevabını bilmediğiniz şeylere yanıt bulmaya başlıyorsunuz onunla beraber. pessoa, yalnızlığını parçalara ayırıp da dünyaya dağıtmış gibi... ete aç köpekbalıkları gibi amaçsızca yürüyen biz zavallı insanlar, o parçaları alarak yalnızlığımızı ödüllendirebiliyoruz. yaşasın.

--- spoiler ---

"kalp düşünebilseydi atmaktan vazgeçerdi." (syf:27)

"yaşamak başkalarının niyetleriyle örgü örmektir." (syf: 41)

"bir köşeye atılmış her şey. sokağa atılmış bir bez parçası olan iğrenç varlığım, hayatı görünce kılık değiştiriyor." (syf: 66)

"anlamak için kendimi yok ettim." (syf: 79)

"fakir insanın bir imparatorluğu var. güçlü olanın ise altı üstü bir tarlası." (syf: 151)

"biz aslında insanları sevmeyiz. sevdiğimiz, bir insan hakkında oluşturduğumuz fikirdir." (syf:161)

"tanrı ruhumu bir süse çevirdi." (syf:185)

"hayat tecrübesi insana bir şey öğretmez, tıpkı tarih gibi." (syf: 187)

"var olmuş olmayı bırakmak; işte bunun hiç yolu yok." (syf: 190)

"yüreğim çaresizce, delik bir kova gibi boşalıyor." (syf: 208)

"insanları yönetmenin temelinde iki ilke yatar; onları baskı altına almak ve aldatmak." (syf: 217)

"bir bireye bahşedilmiş olan ruh, başkalarıyla ilişki kurmak uğruna ödünç verilmemeli." (syf: 274)

"ve nihayet, ne mutlu her şeyden vazgeçene; her şeyden vazgeçtiğine göre elinden hiçbir şeyi alınamayacak olana." (syf: 297)

"ben, gerçekten ben olan ben, duvarlarla değil, duvarların yapışkanlığıyla kuşatılmış her şeyin, etrafı hiçle çevrili merkeziyim." (syf: 335)

"yalnız yaşayamıyorsan, doğuştan kölesin demektir." (syf: 355)

"yaşamayı beceremeyişime deha dedim, alçaklığıma ise incelik." (syf:381)

"mutsuzluğunun farkında olmayan bunca insanın mutluluğu beni ürpertiyor." (syf: 385)

"hepimizde aşağılık bir taraf var. hepimiz içimizde bir suç saklarız. işlemiş olduğumuz ya da ruhumuzun işlememizi isteyip durduğu bir suç." (syf: 387)

"kimsenin gelmediği bir yerden, kimsenin gitmediği bir yere uzanan bir yol için neler vermezdim." (syf: 402)

"bir bedeni olan insanlar olarak giyimli hayvanlar kategorisinde yer aldığımız gibi, aynı zamanda en temel özelliği kıyafetsiz dolaşmamak olan bir ruha sahibiz." (syf: 537)

"kendimizi gülerken hayal edebilecek kadar gürültü edebilseydik, canlı olduğumuzu zannettiğimize gülerdik mutlaka." (syf: 571)

"hayatımızı böyle öldük işte. ayrı ayrı ölmeye o derece dalmıştık ki tek bir varlık olduğumuzu, ikimizin de ötekinin yanılsaması olduğunu, kendi içimizdeyse varlığımızın basit bir yankısı olduğumuzu göremedik." (syf: 575)

"beni dinden koru çünkü dinginliktir. inançsızlıktan da koru çünkü güç demektir." (syf: 575)

"hayattan uzaklaşmamın kazandırdığı doğal ödül, başkalarının benimle kesinlikle uyuşamaz hale gelmesi oldu." (syf: 618)

--- spoiler ---
  • buna 30 tl verince cidden bir huzursuzluk yaşıyorsunuz. amacına hizmet eden bir eser.
  • fernando pessoa tarafından yazılmış kitaptır.

--- spoiler ---

"yaşamak bir başkası olmaktır. ve insan bugün, dün hissettiği gibi hissediyorsa, hissetmek olanaksızdır. dün hissedileni bugün de hissetmek, hissetmek değil, dün hissedilmiş olanı anımsamaktır yalnızca. artık yok olmuş olan dünkü hayatın canlı cesedi olmaktır..."
    --- spoiler ---
  • ahmet hamdi tanpınar'ın huzur'udur.

ecnebiden önce, yakında arayın onu.
  • bazı ilişkilerde sevdiceklerin çok güzel yazdıkları kitap. sizde varolan huzuru da çekip alırlar.

bazı hemcinslerim de bu tiplere prim vermiyor mu deli oluyorum ama elim kolum bağlı, bir şey yapamıyorum.
  • bugün itibariyle huzursuzluğun kitabını yazmış bulunmaktayım. yüksek lisans tez teslimine 1 hafta kalmış olması ve ortada hiç bişi olmaması + bu sabah tartıdan aldığım habere göre son aylarda 7 kilo birden almış olmam beni çıkılmaz bir depresyona sokmuştur. bu vesileyle huzursuzluğun,mutsuzluğun,depresyonun ve benzeri herhangi negatif birşeyin kitabını yazabilirm. hatta ödül bile alırm