şükela:  tümü | bugün
 • ks. heating - ventilating - air conditioning.
  isitma , sogutma ve iklimlendirme* islerinin hepsine birden verilen kisaltma.
 • (bkz: evapco)
 • otellerde, alisveris merkezlerinde sogut deyince sogutan, isit deyince isitan, temiz hava girisini, kirli hava cikisini saglayan havalandirma sisteminin kisaltmasi.turkler hivak, yabancilar eycvak diye okuyor.
  bu olmasa o kadar insanin pisi hep kalirdi o kapali alanlarda.

  (bkz: hvac duct construction standards)
  (bkz: smacna)
 • genellikle eyçvak ya da havak şeklinde telaffuz edilse de biri çıkıp havaş der mesela. fonetik olarak viceroy gibi zengin bir yelpazeye sahip.
 • high voltage alternating current'ın kısaltması. yüksek gerilimde alternatif akım anlamına gelmektedir. iec standartlarına göre 1000vac'nin üstü hvac kabul edilirken, elektrik iletim sistemlerinde 110kvac'nin üstü hvac olarak kabul edilir.
 • bina tesisatı konusunun bir alt dalı olarak, bina içi hava durumunu ayarlama sistemine genel olarak verilen ad. havanın ısıtıp soğutulması ve oksijenlendirilmesi (havalandırma) işlemlerini yapan tesisatın kurulmasını içerir. türkçede havalandırma kelimesi hem bu terimi hem de "ventilating" terimi yerine kullanıldığından, doğru dürüst karşılığı yoktur, türkler de hıvak der. bu konu içerisindeki diğer önemli kısaltma ise ahudur.
 • yanına bazen yanına &r* alan kısaltma.

  pek göz önünde bulunmasa da her yapının olmazsa olmazıdır. atık ısının geri kazanımından, havanın konfor şartlarına**** getirilmesine, süpermarketlerdeki dolaplardan, soğuk hava depolarına kadar birçok görevde rol oynar. ısı transferi, akışkanlar mekaniği, termodinamik gibi enerji temelli mühendislik disiplinlerini içinde barındırır.

  basit gibi görünse de kompresör, fan, serpantin, otomasyon gibi birçok alanda da bilgi sahibi olmayı gerektiren mühendislik alanıdır.
 • (bkz: kısaltma)

  hvac: heating, ventilating, air conditioning. bazen ventilating' den sonra and eklendiği de olur. basitçe bakılırsa ısıtma, havalandırma, hava şartlandırma olarak tanımlanabilir. ortamlara istenilen şartlarda taze hava (bkz: fresh air) verilmesi, istenmeyen oksijen oranı düşük ve nitelikleri uygun olmayan havanın dışarı atılması (bkz: egzost) (bkz: wc egzost) (bkz: mutfak egzost) işlemlerinin yanı sıra havanın filtre edilmesi, ısıtılıp, soğutulması, neminin alınması veya nemlendirilmesi gibi ortalama bir insanın zamanının %80 ini binalarda geçirmesinden mütevellit geliştirilmiş bina içi havanın konforunu sağlamaya yönelik teori ve uygulamanın sektörüdür.

  bir kaç terimin daha anılmasının faydalı olacağı düşüncesi ile;

  ashrae: american society of heating, refrigerating and air-conditioning engineers. bu society yukarıdaki sektörün temel standartlarını oluşturan, bir garip mühendis, bilim adamı, profesor vb' den oluşur. her parametreye göre düzenlenmiştir. örnek vermek gerekirse ofiste oturarak çalışan bir kişinin ihtiyacı olan hava ihtiyacı, ihtiyacı olan havanın nitelikleri ve daha bir çok bilgiyi buradan öğrenerek proje hazırlanabilir. basit bir örnek daha; ashrae'ye göre yaz iç hava konfor sıcaklığı 24°c %50 rh, kış iç hava konfor sıcaklığı 20°c %50 rh dir. rh aşağıda değerlendirilebilir.

  rh: relative humidity yani bağıl nem. oldukça önemli bir konudur. sıcaklıkla beraber en önemli hava konfor parametresidir. uzmanlar araştırmış ve %50 bağıl nemin insan için en uygun rh değeri olduğunu deney etmişler. bununla birlikte bu %50 havanın belli bir sıcaklık ve basınçta taşıyabileceği maksimum suyun (nem) yarısı anlamındadır. bu değerler de oldukça karmaşık ve anlaşılmaz olsa da bir diyagram (bkz: psikrometrik diyagram) size havanın her sıcaklık, basınç vb değerde taşıyabileceği nemi gösterir. sallıyorum 30°c de 1 m³ havanın suya doyma miktarı (taşıyabileceği maksimum su miktarı) 25 gram su ise bağıl nemin %50 olması için buradan 12,5 gr/m³ nemin alınması gerekir.

  ahu: air handling unit. türkçedeki klima santrali ifadesinden de anlaşılacağı üzere takriben 5-12 m uzunluğunda aşağı yukarı 0,5x0,5 m ile 1,5x1x5 m arasında değişen kesitleri ile seri bir şekilde kademeli filtrasyon, nemlendirme - nem alma, ısıtma soğutma, bazı yerlerde dönüş (egzost) havası ile karıştırarak ısıl tasaruf elde etme işlevleri ile büyük çaplı iklimlendirme yapan mühendislik harikalarıdır.

  hrv: heating recovery ventilating. ısı geri kazanım cihazı. ortamı sürekli konfor şartında tutma amacıyla sürekli ısıtma soğutma yapmak yerine ortamdaki zaten şartlandırılmış olan havayı dışarıdan alınan hava ile çarpıştırarak (bu çarpışma çoğu zaman karıştırılmadan, iki havanın ayrı bölmelerden çapraz ya da paralel olarak aradaki ısıl aktarımı, ısıl geçiş katsayısı yüksek materyallerden tasarlanmış özel geometrili ortak duvar, plaka veya daha daha özel ekipmanlar ile (bkz: serpantin) karıştırılmadan sağlanan ısı geçişi ile) ısıl tasarruf eden günümüzün teknolojik ve revaçta cihazlarıdır.

  daha bir çok kısaltma olmakla beraber en gereklileri bunlardır. hvac' a gelince mühendisliğin en zor kısımları olan termodinamik, akışkanlar mekaniği, ısı transferi gibi konuları ele aldığından zor bir sektördür.

  profesyonel kişi / firmalarca yapıldığı gibi merdivenaltı firmalar da yapar bu işleri. insan hayatına verilen önemin tartışıldığı ülkemizde insanlar için gerekli iç hava konfor şartları vb konular trajikomik bir şekilde sümenaltı yapılır.

  sektörün duayen isimleri genelde itu makina fakültesi öğretim üyeleri ve mezunlarından oluşur.

  (bkz: ahmet arısoy)
  (bkz: abdurrahman kılıç)
  (bkz: habil mete şen)
  (bkz: kadir kırkköprü)
  (bkz: erkan ayder)
  (bkz: nurdil eskin)
 • mekanik tesisat mühendislerinin karizmatik kisaltmalarindan biridir. masada guzel, sahada kirlidir.
 • çalıştığım şirketin bihaber olduğu konu. ofis mofis değiştirdik ama hak getire. sıfırdan bina dikti adamlar yine yok. sadece h ve ac kısmı konuyor, en önemlisi olan v yabi ventilation kısmı konmuyor. sonuç uykulu baş ağrılı çalışma ortamı. bari pencere koy.