şükela:  tümü | bugün
 • futbol basta olmak uzere bir cok sporda en kaliteli zemine ulasmanin yolu olan cim cesidi.

  https://www.youtube.com/watch?v=1vniarkmj10

  yukaridaki videoda da anlasilabilecegi uzere, oncelikle topraga 20 cm'si yer altinda kalacak sekilde 22cm'lik fiber lifler bilgisayar destekli makinalar sayesinde zemine enjekte ediliyor. bir zeminde bu liflerden yaklasik 20 milyon adet kullaniliyor. bu islem tamamlandiktan sonra diger stadlarda yapildigi gibi dogal cim serpistirilir tum zemine. 22cm'lik lifler sayesinde bu cimlerin kokleri de normalden daha fazla uzuyor ve boylece kotu hava kosullarinda essiz bir drenaj sistemi saglamis oluyor. ustte kalan 2cm'lik lifler ise dogal cimin daha saglam, daha stabil kalmasini sagliyor. premier lig'deki sahalarin muthis gorunmesi ile bizim sahalarimizin rezilliginin asil nedeni bu.

  ulkemizde ilk kez vodafone arena'da kullanilacak bu teknolojinin besiktas'a maliyeti 1.5 milyon euro olacak.

  dunyadaki hibrit cimli stadlarin listesi: http://en.wikipedia.org/wiki/desso_grassmaster

  edit:

  vodafone arena icin sis ile anlasildi ve drenaj kanallari su bu derken sahanin toplam maliyeti 12 milyon tl oldu.
 • yıllardır iğrenç zeminlerde maç izlemiş,premier ligdeki sahalara hayran kalmış bir nesil olarak beni heyecanlandıran fakat son dakika vodafone arena'yı yetiştirme telaşına girip vazgeçilmesinden korktuğum çim teknolojisi.
  yönetim olarak çok akıllıca bir karar verip bu çimi vodafone arena'ya uygulamaya karar verdikleri için öncelikle tebrik ederim.futbolu seyir zevki olarak ele aldığımızda neredeyse oyunculardan çok saha zemininin yeşilliği taraftarı etkileyen en önemli unsurdur.oldu yapıldı diyelim,gelelim türk insanının ve medyasının algısına ve haber yapma ritüeline.
  içerde veya dışarda olası puan kayıplarında ilk hedef olarak bu çime adaptasyon olma veya olamama gösterilecektir.ilk haberi merakla bekliyoruz.

  detaylı bilgi için bakınız
 • beşiktaş nevzat demir antrenman tesislerinde kullanılacak çim sistemi. şu anda çimler, hibrit çimle yenileniyormuş. vodafone arena'da da bu çim sistemi kullanılacakmış. hayırlı olsun, darısı diğer statlarımızın başına.
 • son dakika bilgisine göre vodafone arena'da uygulanmasından vazgeçilen çim.
 • old trafford, etihad, wembley gibi stadyumların zeminini kaplayan güçlendirilmiş doğal çim. söylendiğine göre bu zeminde kopma yaşanmıyormuş ve yaşansa bile oldukça çabuk düzeltilebiliyormuş. vodafone arena'da da kullanılacak olması beşiktaş taraftarı olarak beni mutlu etmiş, nevzat demir tesislerinde çoktan kullanılıyor olması '' lan ya alışamazsak'' kaygımı da gidermiştir.
  hadi hayırlısı olsun
 • beşiktaş'ın fenerbahçe ve galatasaray'a örnek ve öncü olacağı çim uygulaması. çok değil 3-4 yıl içinde diğer iki kulüp de bu teknolojiye geçecektir.
 • türkçesi "melez çim" iken neden başlığının ingilizce olarak varlığını sürdürdüğünü anlamadığım ot.
 • wembley, arsenal (emirates), manchester city (etihad), manchester united (old trafford), tottenham (white hart lane), newcastle (st james) ve everton (goodison park) gibi stadlarda kullanilan teknoloji.

  bir bildikleri vardir...
 • fener'i bilmem de, 3-5 bileklik parası peşinde koşup bütçe denkleştirmeye çalışan galatasaray'ın en az bir on yıl geçemeyeceği teknolojidir.
 • twitter adresi olan çim: https://twitter.com/konusanhibrit

  matrak bir çimmiş evet ben sevdim.