şükela:  tümü | bugün
 • büyük iskender'in bir deha olduğunu tüm dünyaya gösterdiği ve aynı zamanda yaptığı son savaştır. bu savaşta avrupalı askerler tarihde ilk defa savaş fillerine karşı çatışmışlardır.
  hindistan'da kendi halinde bir beyliği olan porus, iskender'in teslim olma çağırısını reddetmiş ve iki ordu hydaspes nehrinin kıyılarında karşı karşıya gelmişler. hintli kralı porus, fillerini kıyı boyunca dizip iskender'in geçişini kapatır. iskender ise yağmurlu bir gecede 16 bin askerle nehri gizliden geçer ve porus'un üstüne yürür.
  iskender, klasik makedon dizilişiyle sağ kanattan hintli süvarilerini saldırıp bunları yok eder. daha sonra seleukos hafif piyadeleri ile filleri sabitler. aynı zamanda eumenes, sol kanattan ilerleyip hintlilerin arkalarına iner. krateros ise bu esnada nehri geçip hintlileri tam anlamıyla bir kıskaç altına alır. amansız bir mücadele başlar. porus, son anlara kadar direnir ve sonra omzuna yediği bir ok yüzünden pes eder.
  iskender, porus'un bu cesaretinden etkilenir ve ona topraklarını geri verir (ancak makedon egemenliği altında). bundan sonra iskender daha doğuya ilerler, ama ordunun ayaklanmasından dolayı ilk başta güneye, sonra da batıya yönelir.
  savaş esnasında iskender'in sadık atı bukephalos hayatını kaybeder. bugünki jhelum şehri, iskender'in atına kurduğu şehrin temelleri üzerindedir.

  kaynak: robin lane fox
 • iskender'in resmi olarak kayıtlanan son büyük savaşıdır.

  pers imparatorluğunun tamamen ele geçirilmesi sonrası, askerleri eve dönüş beklerken, iskender rotasını daha batıya hindistan'a çevirir. burada, hydaspes nehrinin sol tarafındaki hükümdarlar, ona biat ederken nehrin sağ kısmında kalan poros biat etmez, savaş kaçınılmazdır. nehrin iki tarafındaki ordu savaşa başlayamaz, bunun üzerine iskender kendisiyle birlikte ordusunun büyük bir kısmını gece gizlice, nehrin kuzeyinde karşıya geçirir, ki bu esnasında iskender'in boğulma tehlikesi yaşadığı da belirtiliyor, iskender'in gizlice karşıya geçtiğini fark eden poros onunla çarpışmak üzere, kuzeye yönelir. iki ordu nehir kıyısında savaşırken, iskender'in kalan ordusunun da karşıya geçmesiyle , zafer iskender'indir.

  bu savaşta bukephalos'un öldüğü ağırlıklı kanı ama savaş sonrasında öldüğü de iddia ediliyor. bu savaştan sonra, iskender ordunun yaşadığı huzursuzluk neticesinde bir süre daha hindistan'da kalmış ve babilon'a dönmüş, orada da ölmüştür.
 • iskender: soyle, sana ne yapayim?
  porus: bir krala ne yapilirsa onu!

  sonu iyice vahsete donmus bu savasta iki dusman kralin diyalogu.

  batili savascilarin ilk defa gordugu filler, askerlerden cok suvarilerin atlarini cilgina cevirmistir.

  ortalikta korkmus fillerin boku, insan bagirsaklari, at kisnemeleri ve 7 saat sonunda ordusunun 3/4'unu kaybetmesine ragmen hala savasmaya devam eden porus ve tarihin gordugu en iyi kurmaylardan biri olan iskender'in kavgasi.
 • abdülhak hamit tarhan'ın eşber isimli tiyatro oyununa esin kaynağı olan savaş.

  makedonya'dan kalkıp pers imparatorluğunu defalarca bozguna uğratan, -o gün için- bilinen dünya'yı fetheden bir krala karşı koyabilmek bile başlı başına kahramanlıktır zaten.