şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aşağıdaki entry'yi okumadan önce proje ile ilgili olarak en güncel rehberi aşağıdan okuyabilirsiniz.

  https://medium.com/…sine-giriş-hpg-101-60b0b0b97977

  hydrogen platform, projelerinin ana hedefini kamusal bir blok zinciri üzerine oturtulmuş güvenlik, kimlik yönetimi, yapay zeka ve makine öğrenimi kullanarak kusursuz bir ekosistem kurmak olarak belirlemiş. bu çerçevede şu anda üzerinde çalıştıkları 3 ayrı uygulama/apı projesi var. bunlardan en önemlisi ve ilki olan raindrop (2fa authentication) uygulaması son testlerinde ve 2-3 hafta içerisinde appstore’da yayınlanacak. şirketin yöneticileri yaptıkları açıklamada bu uygulamayı şu anda 50 kadar şirketin kullanacağını öngörüyorlar (doğrulamaya ihtiyaç var). ana odağını finans kapital ve fintech olarak belirleyin şirketin 2. apı’ı atom ise yine fintech alanında birçok araç ekleyebileceğiniz bir sistem. sitelerine girip product kısımlarına baktığınızda tüm bunların açıklamaları var ve bu sistemler aracılığı ile neler inşa edebileceğinizi size anlatıyorlar. 3. apı’leri ise ion adını verdikleri, aı (yapay zeka) ve ml (makine öğrenimi) tabanlı veri düzenleme uygulama programlama arayüzü. bu konularla ilgili detaylı bilgileri zaten aşağıda şirketin sitesinden ve white paper’ından öğrenebilirsiniz. ilk proje raindrop’un white paper’ı türkçeye çevrildi. 3-5 gün içerisinde sitede yayınlayacaklar fakat “ben bekleyemem yatırım yapacağım hemen okumam lazım” diyenler lütfen mesaj kutumu yeşillendirsin.

  gelelim projenin biraz daha halkımızı ilgilendiren kısmına. hydro raindrop aslında ne yapıyor biliyor musunuz; hazırladığı apı’ları “herhangi bir rest apı ile entegre etmelerini sağlamak için açık kaynaklı bir yazılım olarak dünya geliştirici topluluğuna” (whitepaper s.1) yani yazılımcılara sunuyor. yani demek istiyor ki istanbul’da x yazılım firmasında çalışan hakan, sen blockchain’i öğrenmeye, kavramaya, amerika’yı yeniden keşfetmeye çalışma. biz zaten hazırladık, sen bizim uygulama programlama arayümüzden, istediğin data kısımlarını organize et ve inşa et. tüm bunların hepsi zaten blok zinciri üzerine gömülü olacak!
  şu anda ilk çıkaracakları auth’a biraz değinmemiz gerekirse google authenticator’un karşısına ciddi anlamda bir rakip çıkmış olacak. daha önce bazı girişimler olmuş olsa da bu adamlar eth ağına 2 factor’u gömmüşler ve uygulama hazır. merkezsiz, daha sağlıklı ve blokzinciri üzerinde 2 aşamalı kimlik doğrulamayı hayal edin!

  projenin bir diğer ilginç noktasından da bahsedip kalan bilgileri gelecek için saklayalım. bu adamların odağında finans şirketleri var. doğru bir ifade olmamakla birlikte yeni bir xrp (güvenlik alanına odaklanmış) doğuyor diyebiliriz. çünkü ekip şu anda yaklaşık 3000 tl değerinde olan (az önce 30 satoshi idi) 222.222 adet hydro’yu ücretsiz, ıco olmadan sadece 6 aylık github hesabı olan insanlara dağıtmış ve demiş ki “bizim apı’lerimizi sistemlerinize entegre edin çünkü bu apı’ların çalışması için hydro token’a ihtiyaç var.” topluluğun sert çıkışları sonucunda borsalara girme kararı almışlar fakat hala borsalar konusuna mesafeli yaklaşıyorlar ve insanlar sorduklarında “bizim amacımız ürün üretmek, biz bir teknoloji şirketiyiz” cevabını veriyorlar. şu anda girdikleri borsalara bile topluluğun başvuruları ve zoruyla girdiler. örneğin dün cmc (bkz: coinmarketcap)’de listelenmeye başladılar ve ekibin bundan haberi bile yok. topluluktan manyağın biri başvurmasa bunlar ürün geliştirmeye devam edecekler (bkz: lol). hatta adamlar cmc’ye girdiklerini basit bir tweet atarak duyurdular. düşünün yani o kadar borsa vs. işlerine uzaklar. başka coin olsa 5000000 adet tweet ile bunu duyurur, bunlar ise bizim zorumuzla 1 tweet’i zor attılar.

  2 küçük bilgiyi de buraya bırakıp kaçayım. top 10 borsalardan biri bu hafızları listelemek istedi (ki zannediyorum bu borsa hıtbtc) ve bunlar reddetti. neymiş, hakkında kötü yorumlar varmış ve orada bulunmak istemezlermiş bla bla.

  diğer bilgi ise aslında siz okuyanlara “gel gel” demek için. bu adamlar geçen hafta b-hive topluluğuna kabul aldılar. ne demek istediğimi anlamayanlar google’da b-hive’i search edip, shareholders’larını biraz incelerse ne demek istediğimi anlar. geç kalmadan azıcık atmanızı öneririm fakat lütfen herkes kendi araştırmasını yapsın. tabii ki ytd! yatırım tavsiyesi değildir!

  türkçe whitepaper'ı doğrudan kendi sitelerinden indirebilirsiniz, linki aşağıdadır;

  whitepaper: https://www.hydrogenplatform.com/…paper_turkish.pdf

  türkiye telegram grubu için: https://t.me/projecthydroturkey

  hydro sosyal medya hesapları
  reddit: http://www.reddit.com/r/projecthydro
  blog: https://medium.com/hydrogen-api
  twitter: https://twitter.com/@hydrogenapi
  telegram: https://t.me/projecthydro
  telegram tr: https://t.me/projecthydroturkey
  discord: https://discordapp.com/invite/gxauagw
  youtube: https://bit.ly/2ig1moy
  bitcointalk: https://bit.ly/2whl7w2

  önemli bağlantılar
  hydro coinmarketcap: https://coinmarketcap.com/currencies/hydrogen
  website: https://hydrogenplatform.com/
  github: https://github.com/hydrogen-dev
  raindrop white paper: https://bit.ly/2wns6rm
  hydro apı documentation: https://bit.ly/2kgtgyc
  hydro community development program (hcdp): https://bit.ly/2wjxe1w
  hydro product features: https://bit.ly/2ide2y6
  hydro token dynamics: https://bit.ly/2ggadwz
  hydro token distribution: https://bit.ly/2kkbk0n
  hydro smart contract: : https://bit.ly/2inyjmk
  token tracking: https://bit.ly/2lrtydn

  not: evet tüm bunları okudunuz, gittiniz borsaya baktınız ve 40 satoshiyi gördünüz, tekrar bu enrty’e geldiniz ve aynı proje mi acaba dediğinizi duyuyorum. aynı proje. bu fiyata evet şaka değil. (20.06.2018)
 • elimde 222.222 tane olan token ,umarım değerlenir ben de zengin olurum
 • projesi gayet iyi. bende de airdroptan gelmiş bayağı bir token var, hızlı yükseliyor ama hala hakettiği yerde değil. iki hafta önce 5-6 satoshiydi şu an 24 sat, tahmin ediyorum 100 satoshileri görmesi çok uzun sürmeyecek. in hydro we trust :)
 • özellikle fintech alanında başarılı bir arkaplana sahip bir firmanın çıkardığı, uygulama geliştiricilerinin hedef alındığı güzel bir ethereum projesi.. yeni yeni anlaşmalar yapmaya başladılar ve artarak geniş bir destekçi kitlesi olacağı su götürmez bir gerçek. hidden gem diye tabir edilen koinlere örnek olarak gösterilebilecek çok başarılı bir proje. önceden yerinizi ayırtınız derim..
 • raiturk şurada token tanesi 0,0019 dolar iken yazmıştı. ben de almıştım. şimdi tanesi 0,0054 dolar. market cap 5 milyon dolardan 14 milyon dolara çıktı bu süreçte.

  buna rağmen bir 200 milyon dolar market cap öyle fazla yüksek bir hedef olmaz şahsi kanaatimce. yatırım tavsiyesi değil.
 • ilk enrty'i mi güncellemeli bilmiyorum fakat yeni bir entry olarak yazmak daha mantıklı olacak.

  yarın türkiye saati ile gece 01.30'da düzenleyecekleri "blocktank" etkinlikleri çok çok önemli. dapp konusunda birçok firmanın ürününü inceleyecekler ve yarışmaya getirdikleri jüri üyeleri de gerçekten kendilerinin ifade ettikleri gibi "star".

  hydro'nun ana motoru olduğu etkinliğin diğer jüri üyeleri, 1-) huobi ki kendileri şu anda okex ve binance'ten sonra 3. en fazla hacme sahip borsa. 2-) wan chain (wan) ki kendileri şu anda cmc'de 35. sıradalar ve bu jüri üyesini de merak eden arkadaşlar ilgili coin'i ekşide arayabilirler. 3-) ?blockchain founders fund ki kendileri daha önce dash, neo, steem gibi çoğu projenin de içinde olmuşlar..

  uzun uzun bu adamları anlatmayorum. görüyorsunuz, mikemmel fakat goygoy'u bir kenara bırakmak gerekirse, henüz yolun başında bir token'ın bu kadar ağır topları düzenlediği bir etkinliğe jüri üyesi olarak getirmesi bile başlı başına bir olay. bu anlamda bu etkinlik hydro ve ekibinin bu piyasada bir ağırlığı olduğu anlamına da geliyor zannımca.

  tabii ki yatırım tavsiyesi değildir fakat biraz daha yaklaşıp, başlıkta yazılanları yeniden okuyun derim :)
 • ıdex.market sitesinde de işlem görmeye başlayan kısa süre içerisinde bulunduğu mevcut borsaların 5 katı hacme sahip bir borsada da işlem göreceği söylentisi dolaşan son iki haftada değeri 10 katına çıkmış olmasına rağmen halen fiyatının çok düşük olduğu iddia edilen coin.
 • biraz güncelleme yapalım.

  bugün resmen b-hive hydrogen'i member'ları arasına ekledi ve resmi hesaptan teşekkür ettiler. merak edenler için burası (https://b-hive.eu/members) yeterli olabilir.

  ayrıca yine bugün www.fintechbreakthrough.com'un düzenlediği fintech yarışmasında "best ınstituation ınvestmen product" ile ödül kazandılar ve fintech alanında sağlam adımlarla ilerlemeye devam ediyorlar.
 • https://combot.org/telegram/top/chats listesinde 11. sırada. dün 7. sırada idi. 10k kullanıcı seviyesine ulaşmamış bir topluluk; 100 adetten daha fazla 50k üzeri kullanıcıya sahip hesaptan daha aktif bir kullanıcı kitlesine sahip. bu istatistik yatırımcılarının projeye ne kadar inandığını ve desteklediklerini göstermekte.
 • haziran ayi icerisinde top 20 icerisinde bulunan bir banka ile anlasma aciklayacak olan, ayni zamanda top 4 exchange’in review ettigi ve muhtemelen yine ay sonuna kadar saglam bir exchange’e kapak atacak tokendir.

  tabii ki ytd.