şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: aquaplanning) ki doğrusu aquaplaning'dir
 • havacılıkta doğrusu hydroplanning olan terimdir. özetle lastiklerin pist ile temasının azalmasıyla oluşur ve fren kabiliyetini azaltır. üç çeşiti vardır.

  dynamic hydroplaning; su birikintilerin lastiğin önünde birikip lastiklere kaldırma kuvveti uygulaması ile oluşur. lastik basıncının düşükken ıslak piste yüksek hızla teker konulduğunda meydana gelir.

  reverted rubber hydroplaning; frenler kilitlendiği zaman lastiğin zeminle temas eden kısımları erir ve bu bölgelerde hapsolan su birikintileriyle hareket eden lastikler erimeye devam edip zaman zaman frenleme etkisini yitirir. kaçınmak için auto-brake var ise low olarak seçilmelidir. auto-brake yoksa frenleme kademeli ve düşük basınçla yapılmalıdır. bunlara ek olarak aerodynamic frenlemenin süresi uzatılabilir.

  viscous hydroplaning; pistte zamanla kalan kalıntılar ile suyun birleşmesi sonucu bir katman oluşur ve lastiklerin pist zeminine temasını azaltıcı etki yapar. en çok asfalt pistlerde görülür. bunun önüne geçmek için bazı pistler "grooved" adı verilen, içinde ufak gözenekler barındıracak şekilde tasarlanmaktadır. lastik basıncının yeterli olması ve teker koyma hızının fazla olmaması kaçınmak için yeterlidir.

  iniş sonrası pistten çıkma olaylarının başını "düşük görüş" ve "hydroplaning" çekmektedir. pist mesafesi hesaplamalarını doğru yapmak hydroplaning riski olan durumlarda çok önemlidir.
 • (bkz: hydroplaning)

  böyle olunca planlama gibi olmuş. doğrusu 'plane'den gelmekte olan fenomen.

  9 - to glide or soar

  edit: başlık hydroolanning idi.
 • 9. karekök(psi)= vhydrop

  lastiklerler ile pist arasında piste teması engelleyen ince bir film tabakası şeklinde su tabakalarının oluşmasına denir.lastik ile pist arasında sürtülmeyi azaltır.

  yüksek hız, pist yapısı, sulu kar, su hydroplaninng i etkiler.
 • arabayla giderken sağlam bir su kütlesinin üzerinden geçtiğinizde vıııjt diye kayarsınız ya, işte o.

  özellikle yağışlı havalarda aşağıdakilere ekstra dikkat ediniz.

  - resmi hız limitinin de altında kullanmaya özen gösteriniz

  - lastiklerinizin rot ayarının doğru olduğundan emin olunuz.

  -lastiklerinizin hava şartlarına uygun olduğundan , ve sağlıklı durumda olduğundan emin olunuz.

  - cruise kontrol kullanmayınız

hesabın var mı? giriş yap