şükela:  tümü | bugün
 • romatoid artrit tedavisinde kullanılan ilaçlardan biri. coronavirus tedavisinde de etkili olduğu görülmüş.
 • hiç bir yerde bulunmayan ve yine orospu çocuğu fırsatçılara gün doğurmuş ilaç.
 • (bkz: plaquenil)
 • hakkında, covid-19 amaçlı kullanımı konusunda dev bir (bkz: meta analysis) yayımlanan ilaç.

  "76,822 adverse event reports were associated with hydroxychloroquine alone, and in 28.4 percent of those cases (21,808), hydroxychloroquine was suspected to be associated with the adverse event. "

  76,822 vakada sadece hydroxychloroquine ile bağlantılı yan etki, bunların yüzde 28.4'ünde ise ilacın direkt şüpheli olduğu tespit edilmiş.

  bu ilaç bir boka yaramıyor. bir an önce bırakılmalı.

  kaynak
 • bütün dünya bu ilacın iyileşme sürecinde doğrudan etkisi olmadığını, hatta zararının faydasından çok olduğunu bas bas bağırıyor, ama birazdan büyük resmi görenler, türkiye'nin başarısını çekemiyorsunuzcular ve envai çeşit medya propogandası bağımlısı gelip bunu söyleyenleri vatan haini ilan edecek. çünkü bütün dünya enayi olduğundan bu ilacı kullanmıyor, insanların patır patır ölmesini seyretmekten keyif alıyor.
 • bu ilâcın zararlı olduğunu iddaa edenler o araştırmalarda verilen hcq miktarını da bir zahmet okusunlar. zinc ile birlikte tavsiye edildiği gibi kullanıldığında erken teşhis covid-19 hastalarına faydası olan ilaç.

  ben demiyorum doktorlar diyor
  hcq ve zinc tedavisi ile ilgili medikal yazılar
  hcq vs remdevisir
  henry ford study

  edit: aşağıdaki cahil pharma şirketlerinin etki ettiği araştırmaları paylaşmış, aferin
 • bu ilacin zarari olmadigini yada faydasi oldugunu iddia eden sigir oglu sigirlardan çok daha makuldurler. zira referans aldiklari yayinlar hem daha prestijli dergilerdir hem de randomised calismalardir.

  verdigi sikko makale randomised bir calisma gerekmeden hidroklorokinin plaseboya gore daha etkili oldugunu yada zararsiz oldugunu kabul etmemizi oneriyor.

  oyle bir dunya yok maalesef.

  edit: bu deli zirvalari yerine randomised bir calisma yaparlarsa ciddiye aliriz. zira yapilani var ve placebo'ya bir ustunluk saglamadi.

  https://www.nejm.org/…oi/full/10.1056/nejmoa2016638

  https://www.nih.gov/…nical-trial-hydroxychloroquine

  https://www.nih.gov/…nical-trial-hydroxychloroquine

  edit2: fauci benim yazdığıma benzer bir cevabı kendii ağzından vermiş.

  https://twitter.com/…tatus/1289298035135123457?s=20
 • henry ford arastirmasi hatali olabilir

  " the study that henry ford publicized last week ... was not randomized and double-blind, meaning that henry ford's doctors carefully selected who they gave the drugs to, causing some scientists to warn that it could have skewed the results.

  some of the patients in the study were also treated with a steroid called dexamethasone, which could have additionally impacted the findings. and henry ford excluded patients who had not yet been discharged from the hospital from its report — 10% of the study's subjects — which could have skewed the results further."
 • 1950'lerden beri sitma tedavisinde kullanilmis bir ilac.
  ayni zamanda gunumuzde benim de hastasi oldugum lupus tedavisinde de kullanilan bir hap.
  cok ciddi, dikkat edilmesi gereken taraflari var, mesela ibuprofen, advil ya da aspirinle asla alinmamasi gereken, alindiginda kalp krizi basta olmak uzere cok ciddi yan etkileri olan, sizi oldurebilme durumu olan bir hap. hamilelik surecinde asla kullanilmamasi gereken vs bir ilac.
  trump bunu sorumsuzca ekranlardan acikladiginda hemen doktorumu arayip bilgi aldim. 40 senedir hapi lupus hastalarinda kullandigini ve asla anti bakteriyel bir etkisi olmadigini, 10-15 hastada kullanildi ve iyi sonuc verdi diye, ciddi bir calisma olmadan bunun boyle futursuzca aciklanmasini cok anlamsiz buldugunu ve cok tehlikeli oldugunu soyledi. keza su anda cogu akli basinda doktorunda acikladigi uzere.