şükela:  tümü | bugün
 • 249 cc hacminde 28 beygir güç üretebilen bir motora sahip olan cruiser sınıfı motosiklet. "dış görünüşü güzel ama hyosung lan bu. çinlidir, boktur" diyeni çoktur. peki gerçekten öyle midir değil midir?

  söze hyosung firmasının fi tarihinden beri suzuki için yedek parçalar üreten kocaman bir holding olduğunu söyleyerek başlamak istiyorum. 1992 yılında kendi motosiklet tasarım departmanlarını kurarak ve hyosung marka motosikletler üretmeye başlamış bir firma hyosung. köklü bir kuruluş olduğu rahatlıkla söylenebilir. 2006 yılından itibaren global motor tarafından ithal edilmeye başlanan motosikletlerde ciddi ar-ge çalışmalarının ürünü olarak geliştirilmiş pek çok yeni teknoloji mevcut.

  gt 250 r ve cometlerde kullanılan motora sahip gv 250'nin kullanılan egsoz sebebiyle sesi bir cruiser motorda olması gerektiği gibi boğuk ve derin. maksimum tork 7500 devir/dakikada üretildiği için easy-rider modunda 2000, 3000 devirde gitmek her ne kadar pek mümkün değilse de motor kesinlikle kullanıcısını tatmin ediyor. selesi son derece konforlu. krom kaplamaları göz alıyor. işçilik/fiyat performansı mükemmele yakın denilebilir. bütün bunlar onu çinlilerden ayırıyor. yedek parçasının japonlara göre son derece ucuz olduğu söylenebilir. eğer istenen parça stoklarda mevcut değilse güney kore'den en fazla bir hafta içerisinde temin edilebiliyor. bu konuda global motor'un oldukça başarılı olduğu söylenebilir. söylemeden geçmeyeyim, şehir içi kullanımda 100 km'de 3,2 litre benzin tüketiyor.

  ikinci eline gelince...

  evet, ikinci el satışında fiyatı rakibi olan japonlara göre bir hayli düşüyor gv 250'nin. sadece gv'de değil, bütün hyosunglarda aynı şey söz konusu. bunun sebebi çoğu türk motosiklet kullanıcısının "aman işte alırım bunu. en fazla 2000 km binerim. ondan sonra motoru büyütürüm" şeklinde bir düşünceye sahip olması. ideal olan bir kullanıcının motosikletinin hacmini büyütmeden önce 15000 kilometre sürüş tecrübesine sahip olması. ama dinleyen kim? 250 cc'lik benim bütün ihtiyaçlarıma cevap verebiliyor. neden değiştireyim ki? diye düşünen yok.

  sonuç olarak, hyosung gv 250'nin hem mütevazi bir bütçeyle sahip olunabilecek bir başlangıç motoru olduğu, hem de alınıp 10 binlerce kilometre yapılacak bir bebek olduğu söylenebilir.

  tavsiye edilen anahtar teslim fiyatı: 7750 ytl.
 • bazı kronik sorunları olmasına rağmen, fiyat/performans açısından oldukça başarılı bir motosiklettir. bu kronik sorunlar, alışmamış bir insan için vitesi boşa almanın neredeyse imkansız olması. belli bir süratı geçtiğinizde aletin bir an gazı alamaması, ama üç dört saniye sonra verdiğiniz gazı alıp ileri doğru atılması söz konusu; ki acemi insanlar için oldukça tehlikeli bir şeydir bu. bir de tekrardan vitesle ilgili sorunu dolayısıyla, motoru çalıştıramamanız. bu üçüncü sorun, motoru azıcık ileri ittiğinizde (çok değil bir adım kadar) düzelmektedir.

  motorun çalışmaması sorun bile değildir aslında. dediğim gibi bir adım ileri itince motor vitese geçiyor ve marşa bastığınızda çalışıyor direk. gaz almama konusu ise, tamircilerin beyin dedikleri kısmını değiştirerek çözülmektedir. eğer garanti kapsamında ise motorunuz, zaten ücretsiz bir şekilde değiştiriyor teknik servis bunu. fakat ne var ki, vitesin boşa zor geçmesi konusunda bir çözüm bulunmamaktadır. gerçi motosiklete alıştığınız zaman ne şekilde boşa alabildiğinizi de öğreniyorsunuz.

  motordaki parça kalitesi ise oldukça tatmin edici. çin malı motorlarla mukayese bile edilmemektedir. japon mühendisleri tarafından tasarımı yapıldığı için, görüntüsü de bir o kadar güzeldir.

  vitesli motosiklet kullanmaya başlayacak insanlar için, elbet cruiser seviyorlarsa, alabilecekleri en uygun motordur.
 • kanımca en iyi rakibi:
  (bkz: kymco venox 250)
 • şehir içi kullanilabilecek en iyi cruise motorlarından biridir fiyat ve performans orani baz alinirsa. benim olsa da yesem.
 • sanılanın aksine şehir içinde kuryelerin girdiği her yere girebilen, göründüğünden çok daha kıvrak aynı zamanda gücüne oranla düşük tüketimli* bir motosiklettir. kendisiyle istanbul trafiğinde 40000 km'dir sevişiyoruz.

  edit: 70.000 km oldu*
 • 2008'den beri (bkz: st kanuni gv 250) olarak satılan model.
 • ilk motorum olan 2007 modelini sattıktan sonra gene gidip 2011 modelini alacak kadar kaliteli ve sürücüsünü tatmin eder bulduğum motosikletimdir. karbüratörlü olan bir önceki motosikletimle aynı marka ve model motosiklete sahip üç arkadaşımla birlikte 9 gün gibi bir süre içerisinde yaklaşık 3000 km yol yapmış yol boyunca ne beni üzmüş ne de eksiklik hissettirmiştir. sınıfında gerek kalite gerek konfor gerek satış sonrası destek ve servis anlamında ülkemizde rakibi yoktur. markanın ülkemizdeki mümessilliği kuralkana geçeliden beridir st kanuni adıyla yollarda gördüğümüz motosiklet global motorun marka isim hakkıyla ilgili açmış olduğu davayı kaybetmesiyle birlikte bu yıldan itibaren tekrar hyosung adıyla satılmaya başlanmıştır.
 • 2008-2012 yılları arasında st kanuni markasıyla satılmış, 2013 itibariyle tekrar hyosung etiketiyle satılmaya başlanmıştır.