• pek kimsenin izlemediği, sengoku jidai'da geçen 39 bölümlük bir anime serisi. sengoku deyince insanın aklına hemen savaşlar, günde beş rekat birbirine ihanet eden liderler falan geliyor ama hyouge mono, bu kanlı ve bol eekşınlı dönemi japon estetik anlayışı* ve çay seremonisi üzerinden anlatmaktadır. ilk bölümleri izleyip nobunaga oda'nın çılgınlıkları ve sasuke'nin entel olacağım derken komik durumlara düşmesini izleyip güleceğim sanmıştım ama hikaye ilerledikçe animenin aslında hideyoshi toyotomi ve sen rikyu üzerine kurulu olduğunu ve çok daha ağır, politik bir senaryoya sahip olduğunu anladım.

bir sürü adamı bir animeye koyup bunlara 20 dakika boyunca çaydanlık, seramik kase muhabbeti yaptırırsan tabi ki izleyeceklerin sayısı azalacaktır. bir de son yıllarda yaşanan en büyük altyazı dramalarından biri de bu animede yaşanınca hyouge mono daha da geri planda kaldı. sırf bu nedenle kalbimde ayrı bir yere sahip. neydi bu drama? tabi şimdi gençler alıştı hemen 5 dakikada kırançirol altyazılarının nete düşmesine ama hyouge mono, eski usulle, bir grup tarafından çevriliyordu. sanırım her dönem animesinde olduğu gibi dili biraz ağır diye çeviren grup biraz işi salladı, geride kaldı ve sonra tamamen çevirmeyi bıraktı. animenin yayını bittiğinde üçte biri falan anca çevrilmişti. aylar sonra genelde daha "sevimli" animeleri çeviren bir grup eeh eytere bea diyerek oturup kalan bölümlere altyazı çıkardı. ben ki altyazı yok diye hyouge mono'yu o dönem izlememiştim, son bölüm çıktığında adamlara hususi olarak teşekkür ettim.

sengoku döneminde savaştan, portekizlilerden ve samuraylardan başka şeyler de olduğunu gösterdiği; daha önce pek de merak edip araştırmadığım çay kültürü hakkında iki satır şey okumama önayak olduğu için bu animeye müteşekkirim. gugıl'a furuta oribe yazıp aratmayı akıl edene kadar onu bile öylesine anime karakteri sanıyordum ki kendisi çay seremonisini geliştiren, son derece önemli bir abimizmiş. bir gün manga da tamamen ortamlara düştüğünde onu da okumayı planlıyorum, furuori'nin komik yüz ifadelerine doyamadım.
  • estet bir ulağın hayatını mübalağalı bir şekilde anlatan bir garip anime. daha ziyade yetişkinlere hitap ettiğini düşünüyorum.
hesabın var mı? giriş yap