şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: agora)
 • kimi argumanlar, hypatia'nin oldurulmesi, kendisinin bilime ve felsefeye tapan bir kadin olusundan ziyade, cyril ile orasnes'in iktidar mucadelesinden kaynaklandigini one surerler. cyril orasnes'ten intikam almak icin, onun en cok sevdigi ve taptigi varlik olan hypatia'ya zarar verir. bunu yapmak icinse, saldirgan hristiyanlari, hypatia'nin tanritanimaz bir buyucu olduguna inandirarak motive eder. o halde bu iktidar mucadelesi, hypatia'nin vahsice oldurulmesini daha mi tolare edilebilir kilmaktadir?

  aksine.

  hristiyanligi [tum tek tanrili dinleri] gunahsiz kilmak icin one surulen, "din aslinda oyle soylemiyor, dini liderler onu guc ve iktidar savaslari ugrunda istismar ediyorlar" argumanina asinayiz. oysa burada asil konu, dinlerin aslinda ne soyledigi degil, dinlerin vahseti ve vandalizmi soyledigine ikna olabilen bir insanogludur. yahu cildirdiniz mi cocuklar, ben oyle bir sey demedim diye ortaya cikabilecek bir tanri olmadigindan, dinlerin ciddiye alinabilmesi mantik dahilinde zaten basli basina bir sorundur cunku dinlerin aslinda ne soyledigini kimse bilemez. eger inananlardan, dinin vahseti ogutluyor olamayacagini mantik yoluyla bulabiliyor olmalari bekleniyorsa, ayni mantik, tanrinin kendisinin de zaten yoksulluk ve perisanliktan dolayi alan kazanmis bir oyun karakteri oldugunu onerebilmelidir. vahseti onermemesi beklenen dinlerin, bir kadinin bedenini parcalayarak oldurulmesini ogutleyebilecegine ve bunu yaptigi zaman tanriya hizmet etmis olabilecegine inanan insanoglunun varolusunun sebeplerine bakmak lazim. belli ki boyle bir mantik islemiyor insanlikta. eger dinler, caglardan beri kitleleri iskence etmek kadar uc ve psikopatca bir eyleme bile surukleyebiliyorsa, buna motive olan insanin kosullari nelerdir? yoksulluk. hypatia'nin da mensubu oldugu pagan romadaki sinifcilik sistemi; koleler ve yoksulluktu iktidari hristiyanliga kaptiran. ac bir insandan daha sadik hicbir kole bulamayacagini biliyordu iktidar hirsiyla yanip tutusan cyril. ve cyril, insanlik tarihinde esi benzeri cok ama cok fazla gorulmus bir isimdir. ne ilkti, ne de son.

  cyril'in buyuk bir sebatla hristiyanligi yayma metodlarinin basinda, sadaka kulturu vardi. egitimsiz ve ac alt sinifa verdigi sadakalarla, roma elitine olan nefreti de korukleyerek kazandi o vandal orduyu.

  bin yediyuz yil once yasanan ve insanligi karanlik caga surukleyen iskenderiye kutuphanesinin tarumari ve hypatia'nin iskence edilerek oldurulmesi ile nihayetlenen, 'yoksula sadaka yontemiyle kitleleri barbarliga surukleme ' farkli formlarda da olsa [evet, yontemlerde insanligin bir parca daha medenilestigi soylenebilir], bugun, kendi ulkemizde bile cok net gorulebilir. ulkemizde bugun "halk" denilen kesim, sadaka alabildigi muddetce, bilimi, sanati, felsefeyi ve medeniyeti tumden gozden cikartmaya hazirdir. ve bu zaten gerceklesmektedir. bu sayede de 'iktidar' ve iktidarin yandaslari, sermayeyi ve kontrolu ellerinde tutabilmektedir.

  evet, tanri aslinda kimsenin umrunda degil. dogru. ama yine de, insanligi kendisini sorgulamaktan men etmis bir tektanrili dinin, medeniyetle barisik olabilecegi safsatasini satin almamizi gerektirmez bu. dinlerin ciddiye alindigi hicbir yerde medeniyet ilerleyemez. batinin cikmasini bin yil alan karanlik cag, simdi gelismekte olan ve agirlikli olarak musluman ulkelerin yakasindadir.

  cirilciplak soyulup, caddelerde deniz kabuklariyla derimiz soyularak oldurulecegimizi sanmiyorsam da, "benim tanrim yok" demenin hesabinin cok agir sorulacagi ve bilim ile sanatin maddi ve manevi vandalizm yoluyla cok daha buyuk darbeler alacagi gunler bizi hala bekliyor.

  -selam olsun sana hypatia.
 • insanın içini acıtan cinayet.fakat daha acısı, hypatia'nın katilleri hala aramızda dolaşıyor.
 • sana kıyan eller kırılsın
 • 'sevgi' dini hristiyanlığın yayıldığı yıllarda hristiyan olmamakta direnen pek çok insanın acımasızca öldürülmesinin örneklerinden sadece biridir. hristiyan aleminin bu kafadan kurtulması neredeyse iki bin yıl almış. darısı diğer yobazların başına.

  (bkz: kadın taşlayarak düzenin sağlanacağına inanmak)
  (bkz: hıristiyanlığın kanlı geçmişi)
  (bkz: linç kültürü)
  (bkz: dinlerin acımasız olması)
  (bkz: dini siyasete alet etmek)
  (bkz: dini kullanan kişilerin ortak özellikleri)
  (bkz: dincilerin kadınları sevmeme nedenleri)
  (bkz: yobazlar ile bilim konuşmak)
  (bkz: cahil insanların en çok düşman olduğu şeyler)
 • insanlar gerçek tarihle filmleri karıştırıyor. hypatia yeni doğmuş bebekleri şeytan sunağında kurban eden kafasını kesip kanını akıtan ardından da cesetlerini yakan bir cadıydı. insanlar onu boşu boşuna durup dururken öldürmedi. çekmişler uyduruk bir film ve insanlara dram sunmuşlar. siz de o dönemde yaşamış olsaydınız hypatia'yı öldürürdünüz. kim çocuğunun kafasını kesip ardından cesedini yakan birini öldürmez? kim çocuğunun kanını içen birini öldürmez?
 • hypatia’nın niye öldürüldüğünü anlamak için önce söylediklerine bakmak gerekir.

  - “düşünme hakkınızı saklı tutun, çünkü yanlış da olsa düşünmek, hiç düşünmemekten daha iyidir.”

  - "hayat gizemlerin çözülmesidir. daha ötelere yolculuk ettikçe daha fazla gerçeği idrak ederiz... kapımızın önündeki şeyleri anlamaya çalışmak, daha ötelerde yatanları anlamak için en iyi hazırlıktır."

  - "masallar masal diye,efsaneler efsane diye anlatılmalıdır. boş inançları gerçek diye öğretmekten daha korkunç birşey olamaz. çocuk aklı bunları gerçek kabul eder ve çocuk yanlış şeylere inanır. bu yanlış inançlardan arınmak çok zor olur, uzun yıllar alır. insanlar boş inançlara bir gerçekmiş gibi inanıp uğruna dövüşürler. hatta boş inançlar uğruna daha fazla dövüşürler, çünkü boş inanç öylesine elle tutulmazdır ki çürütülmesi neredeyse olanaksızdır."

  - "bütün dogmatik dinler yanlışlarla doludur ve kendine saygısı olan bir kimse tarafından son gerçek olarak kabul edilmemelidir."

  bunlara benzer sözleri söyleyene bırakın o çağın iskenderiyesini, günümüzde bile tahammül yok.
  coğrafya kaderdir. atina’da kalsaydı tarihi nasıl da değiştirebilirdi diye düşünmeden edemiyor insan...

  (bkz: hypatia) (bkz: iskenderiye kütüphanesi’nin yakılması)